Скандалът с т. нар. граждански арести по границата остава сред основните теми на всекидневниците.

„Борисов вече е пръв борец срещу гражданските арести Премиерът Борисов съвсем втвърди позицията си в сряда и заяви, че няма да толерира никакви паравоенни формирования, които вършат беззакония по границата. В неделя той беше на точно обратното мнение - благодареше на групата на Петър Низамов-Перата от Бургас, задържала чужденци, влезли от Турция, и твърдеше, че "всяка помощ е добре дошла". В понеделник Борисов побърза да се отметне, след като прокуратурата обяви, че задържането на чужденци от граждани е незаконно, а главният прокурор Сотир Цацаров се закани, че законът ще се прилага с цялата му строгост. Заседанието на правителството в сряда дава възможност на премиера да демонстрира изцяло новия си катарзис, става ясно от стенограмата, в която избирателно са публикувани само негови монолози, главно по темата с бежанците. "Не съм призовал никой да ходи да бие, да връзва или да тормози който и да било. Всеки, който минава през зелената граница, е нарушител и казах, че благодаря на всеки, който подаде сигнал, за да бъдат задържани. Никъде, повтарям, по никакъв начин не съм толерирал, няма да толерирам паравоенни формирования или групи, които проявяват нехуманно отношение и нарушават закона", заявява Борисов. В неделя думите му бяха: "Аз се свързах с тези момчета, говорихме, всяка помощ, която е за граничната полиция, и за държавата е добре дошла. Не трябва да се превишават само правата и законът, защото това е една опасност." Вчера се оправда, че се прави "опит да се насити общественото пространство с доста целенасочени внушения относно така наречените граждански арести". Според него целта е в Европа да се чуе, че българите бият бежанците и не се справят с охраната на границата. Той обяснява разпалено и че границата ни е твърде голяма и няма как на всеки метър да има гранична полиция и армия. Очевидно е, че само за 3 дни "момчетата, чиято помощ е добре дошла", вече са "паравоенни формирования, които нарушават закона". Същия обрат изживя и шефът на Гранична полиция Антонио Ангелов, който миналата седмица награди 11 мъже, които "патрулирали" доброволно между селата Граничар и Близнак, за това, че "реагирали много адекватно", а след това обяви гражданските арести за незаконни. Скандалът с толерирането на "доброволци" по границата стана още по-голям, след като вчера апелативният прокурор на Бургас Любомир Петров обяви, че Низамов и групата му са искали да оберат чужденците, които са хванали...” – в. „Сега”.

 „Отрядите, които залавят мигранти по границата, са част от трафикантска мрежа и получават по 500 евро за регистрация на бежанец. Това каза Георги Манев, концесионер на ловното поле „Осман баир” в община Средец, което е почти до самата граница, предаде БТВ. „Ако ви извикам с една камера и определено знам джипиес точките, откъдето ще минат, легализирам това тяхно действие и всъщност за 20 човека си получавам 10 000 евро. Те викат камери и Гранична полиция, за да може последващите действия на Гранична полиция да бъдат ограничени. В момента Гранична полиция си върши перфектно работата. Дори самите мигранти казват, че в България не искат да влизат. Това е резултат от добрата дейност на Гранична полиция”, допълни Манев. Гражданският лов на мигранти по границата не е никакъв патриотизъм. Това са мутренски бригади на кварталните мутри на Бургас и на Ямбол, които даже са ниско ниво, заяви съпредседателят на Патриотичния фронт и председател на Националния фронт за спасение на България Валери Симеонов. Той допълни, че бежанците са наплашени и тяхната психология на терористи. Според него те са нещастни авантюристи, които си търсят лекото на живота. По думите му нашите доброволци ги посрещат, пребиват и ги ограбват - събират им джиесемите, парите, джипиесите, последни модели. В целия Арабски свят вече се е разчуло, че България не е гостоприемна за тези авантюристи, те са престъпници, преминавайки границата, каза Валери Симеонов...” – в. „Труд”.

„Ден след зрелищния арест на Петър Низамов - Перата, прокуратурата му повдигна обвинение. В сряда той беше официално привлечен като обвиняем за това, че на 10-ти април тази година противозаконно е лишил от свобода трима чужди граждани от Афганистан. Ловецът на бежанци ще отговаря за три отделни престъпления по чл. 142а ал.І от НК, тъй като за всеки "заловен" мигрант се води отделно досъдебно производство. Районната прокуратура в Малко Търново удължи ареста на Перата на 72 часа, като след изтичането на срока от държавното обвинение ще поискат съда да постанови постоянна мярка "задържане под стража". Низамов е отказал да съдейства на разследващите органи и не пожелал да дава обяснения. Той категорично е отказал да участва и в разпознаването. Това е принудило разследващите да протоколират отказа и да извършат разпознаване по снимки. Единият от афганистанските граждани е разпознал Перата. Той е заявил, че е убеден, че мъжът от снимката е един от хората, които са ги нападнали... Според прокурор Петров, Низамов и съучастниците му са използвали сила спрямо тримата мъже. Чужденците са били съборени на земята, ритани, завързани и пребъркани за пари и ценности. Афганистанците разкали пред разследващите, че групата от задържащи наброявала около десетина души, като мъжете са били въоръжени с ножове и пистолет... "Подобен вид граждански арести са напълно недопустими. Това не е лов на дивеч, това са хора", заяви прокурор Петров. Шефът на бургаската полиция комисар Калоянов съобщи, че са извършени претърсвания, като в колата и жилищата на Низамов са открити ножове, мачете и тревиста маса, реагирала на тест като марихуана. В дома му са били открити и кашони със "свински опашки", купени вероятно специално за планирани нови "арести". Петър Низамов-Перата и другарите му са заплашили афганистанците с ножове и пистолет. Те са претърсили старателно дрехите и багажа им. Търсили пари, злато и други ценности, но не открили нищо...” – в. „Стандарт”.

„Главна дирекция "Гранична полиция" се обръща към всички, които искат да съдействат в рамките на закона: При евентуално забелязване на отделни лица или компактни групи, за които имате подозрение, че отговарят на профила на незаконно преминали или опитващи се да преминат държавната граница на Република България: Незабавно уведомете местните гранични или полицейски органи чрез посочените по-долу телефони за връзка: 073 885 890 – ОД на ГПУ Благоевград 074 522 515 – ОД на ГПУ Златарево 074 521 011 – ГКПП Златарево 078 557 140; 078 551 040; 078 520 044 – ОДЦ на РДГП Кюстендил ИЛИ ЕДИНЕН ТЕЛЕФОНЕН НОМЕР 112 Посочете: мястото, на което лицата са забелязани, евентуалният им брой и състав на групата; времето на забелязване, посока на придвижване, евентуално наличие в района на транспортни средства или присъствие на лица-български граждани, чието присъствие в района е необичайно; Проследете от дистанция движението на групата и периодично подавайте информация на органите на МВР (Само при възможост за проследяване от дистанция) Посочете всяка друга информация, която прецените за важна по отношение на конкретния случай. Обръщаме внимание, че: предприемането на действия по физическото задържане на лица, прилагане на насилствени действия спрямо тях или други действия в противовес с правата на човека и закона, могат да бъдат третирани като извършване на административно нарушение или престъпление, във връзка с което извършителите на подобни деяния подлежат на наказателно преследване в съответствие с действащото българско законодателство. Същевременно очакваме всички граждани, пребиваващи в граничната зона, да приемат с разбиране извършваните спрямо тях проверки от полицейските органи за установяване причините за пребиваването им в района...” – в. „24 часа”.

Вестниците в четвъртък проследяват и проведеното заседание на правителството.

„Правителството прие Национална отбранителна стратегия, която е актуализирана след извършения през миналата година междинен преглед на действащия от 2011 г. стратегически документ, съобщиха от правителствената информационна служба. Основните промени в документа са свързани с изменената стратегическа среда за сигурност и последиците от това. При анализа на средата за сигурност са отчетени новите рискове и заплахи, включително тези от хибриден характер. Хармонизирани са задачите на въоръжените сили в съответствие с поетите съюзни ангажименти, като е отчетено, че успехът в борбата с хибридните заплахи ще зависи от синергията между националните отбранителни планове и тези на НАТО. Извършен е анализ на ресурсите за отбрана – човешки, информационни, материални и финансови. Според документа отбраната на страната ще се осъществява в рамките и с прилагане на механизмите на колективната отбрана на НАТО и общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз и ефективно използване на националните отбранителни способности. Както и до сега армията ще има три основни задачи - отбрана, подкрепа на международния мир и сигурност, и принос към националната сигурност в мирно време. В отбранителна стратегия е записано, че мирновременният състав на армията се комплектува на професионален принцип. За доокомплектоване с личен състав и техника се изгражда и поддържа доброволен резерв. Във функционално отношение въоръжените сили включват сили за развръщане и сили за отбрана...” – в. „Дневник”.

„Кой от вас може да се закълне, че в министерството му днес някой не краде? Това попита министрите премиерът Бойко Борисов на заседанието на Министерския съвет днес, стана ясно от стенограмата. "Никой", бързо му отговори икономическият министър Божидар Лукарски. Повод за диалога стана поисканата от ДСБ оставка на транспортния министър Ивайло Московски след доказателствата за мащабна корупция в подопечната му агенция "Автомобилна администрация". Вицепремиерът Меглена Кунева и министър Лукарски обясниха, че искането за оставка не е от РБ, а само от една партия - ДСБ и "определени депутати, които се изявяват като самостоятелни бойни единици". "Уважаеми господин премиер, оставката на министър Московски никога не е стояла на дневен ред в Реформаторския блок. Аз му го казах и на него", увери Лукарски. "Не съм аз човекът, който ще дава оценка кой какъв е в РБ, но ДСБ е част от блока. Може да им предадете, като се събирате на съвет, че да се иска оставката на Московски затова, че сме проявили политическа воля и сме разбили тази корупционна смеха, не го приемам", отсече Борисов. Пред министрите си премиерът заяви, че "намира за неприемлива идеята за приватизация на ВМЗ и "Кинтекс". Раздържавяването на двете дружества от военнопромишления комплекс бе посочено в средносрочната бюджетна прогноза за 2017-2019 г. на финансовото министерство. Финансовият министър Владислав Горанов посочи, че премиерът е прав и че в случая Агенцията по приватизация е спазила стандартна процедура, според която всички предприятия, които не са в забранителния списък, се включват в средносрочната прогноза...” – в. „Стандарт”.

Задължителното гласуване също е сред темите на всекидневниците.

„Патриотичният фронт излезе с нова идея - гражданите да бъдат стимулирани да участват в избори чрез томбола, обяви депутатът от РБ Димитър Делчев. "Разбира се, на изборите не трябва да се гледа като на нещо лековато или на нещо, от което могат да се спечелят пари", обясни Делчев, цитиран от БГНЕС. Томболата все още не е обсъждана, но по принцип реформаторите са се спрели на идеята за стимула, т.е. да има известни облекчения за гласуващите. Според него томбола и предметни награди не им се връзвало много с изборите. "Облекчения, разбирам, от рода на тези, когато човек си плати по-рано данъците", подчерта Делчев. "Не предложихме задължителното гласуване съвсем умишлено, но ние държим на активната регистрация и ще продължаваме да отстояваме това на комисия. По-важното е също колко ще струват машините за машинното гласуване – ние сме изчислили, че ще струва 1500 лв. на машина. Но ние държим на следващите избори в най-малко половината секции да има машинно гласуване, държим и на електронното гласуване", допълни Делчев. „Ние сме против задължителното гласуване", потвърди позицията на ДПС съпредседателят на ПГ Четин Казак. Според него то е противоконституционно. "Не може едно конституционно право да се трансформира в задължение, без да се пипне съответния текст в конституцията. Дали това задължение ще бъде съпроводено със санкции или с поощрения е второстепенен въпрос. Ако ще поощряваме избирателната активност, това трябва да бъде чрез убеждаване на хората от ползата да упражнят конституционното си право на глас, а не подкупвайки ги", добави Казак. Според него идеята за томбола и други подобни навяват тъга за нивото на българската демокрация. От утре започва второто четене в правна комисия на Изборния кодекс на извънредно заседание, днес в 18 ч. изтича времето за предложения между първо и второ четене, посочи и председателят на правната комисия Данаил Кирилов. "Ако става дума за предметни награди, това е последващ етап за стимулиране на участието в избори", каза той. "В българската изборна практика в този век е имало такъв случай, но не мога да коментирам дали е постигнат ефект", е неговото мнение. „Когато парламентарните партии не са подготвени със сериозни, сигурни законодателни идеи, те не би трябвало да ги лансират. Ние сме против задължителното гласуване, този въпрос не е актуален за нас и ние ще спазваме досегашното си парламентарно поведение", посочи говорителят на БСП Атанас Мерджанов...” - в. „Сега”.

„В Изборния кодекс да бъде записано, че гласуването е граждански дълг, а за този, който не го изпълни, се предвиждат "неблагоприятни последици" - заличаване от избирателния списък. Това е последната идея на ГЕРБ за промяна в Изборния кодекс, свързана с въвеждането на задължителен вот по искане на Патриотичния фронт, научи "Дневник" от източници в управляващата партия. Поправките в Изборния кодекс ще бъдат обсъдени на второ четене в правната комисия в четвъртък. Според решение на парламента след референдума за въвеждане на електронно гласуване през октомври 2015 г. промените в изборното законодателство трябва да бъдат приети на второ четене до края на април. Въпреки че конституцията дава право на българите да гласуват, на първо четене беше прието предложението на Патриотичния фронт, че гласуването е задължително. То беше обвързано с парична санкция - за работещите глоба от 50 лева, а за социално слабите спиране на помощите за три месеца. От ГЕРБ обаче смятат санкцията да е заличаване от избирателните списъци, като се предвижда възможност за следващия вот гласоподавателят предварително да поиска да бъде включен в списъка. Искането за дописване в списъка ще може да става и в самия изборен ден. Патриотичният фронт също е променил идеите си за насърчаване на гласуването. Вместо глоба вече искат стимули, като томбола - "от хората, които са гласували, да се изтеглят печеливши, които по някакъв начин да бъдат наградени", обясни Красимир Каракачанов. Според него това би стимулирало хората повече, отколкото глоба от 50 лева. Предметните награди ще зависят и от сумата, заделена за тях. "Ако се отделят 1 млн. лева - представете си колко автомобила са това, колко парични награди могат да се отделят", коментира Каракачанов. Парите за томболата щели да се осигуряват от държавния бюджет. Той обясни и как си представя купуването на тези награди - прави се обществена поръчка, отиваш при производителя, а не при търговеца. Според Каракачанов томболата на е купуване на гласове. "Ако погледнете 15% процента купен вот, който всички социолози отчитат, говоря от гласувалите, значи от 55 -56% гласували в България са срещу пари. За каква обективност говорим. Като добавим и етническия вот, стават 30%, така стават повече от половината. Ако повече от половината ти избиратели гласуват по етническа мотивация или за пари, то за какви институции говорим, то държавата продължава да бъде зависима", коментира той...” – в. „Дневник”.

Всекидневниците продължават да следят и българското присъствие в Панамските досиета.

„Пловдивският бизнесмен Денис Анастасов Бареков е бил почти несменяем директор на офшорката Plemco Holding, която от създаването си през 1996 г. до 2009 г. е сменила 4 данъчни рая, показва разследване на “24 часа” в “Документите от Панама”. “Името Plemco ми звучи познато, но нито имам такава активна компания, нито съм я ползвал. Не съм бил в политиката, винаги съм се занимавал с частен бизнес.” Това каза Бареков, потърсен за коментар от “24 часа”. (Целият разговор - по-долу.) Той уточни, че не се бои от евентуална проверка, каквато обещаха от НАП, ако получат имената на българите в Panama Papers. “Свикнал съм с проверки. Мен 20 г. непрекъснато ме проверяват”, допълни Бареков. Plemco Holding e регистрирана на 26 януари в далечната 1996 г. на Бахамите Тогава собственикът е неизвестен, а директорите - номинални. Името на Бареков се появява почти 2 г. по-късно, когато е назначен за директор на 15 май 1998 г. Няма подробности каква е била дейността на фирмата и къде е упражнявана тя. На 30 юли 2001 г. регистрацията е преместена в Ниуе. Правителството на малкото островче в южната част на Тихия океан, на което живеят не повече от 2000 жители, е сключило 20-годишен договор през 1994 г. с “Мосак Фонсека” да регистрира фирми, чиито имена са изписани включително с кирилски букви и китайси йероглифи. Това за кратко време привлича стотици клиенти от Китай и страни, които работят с кирилица. Когато в началото на новото хилядолетие 2 американски банки налагат ембарго за офшорни фирми от Ниуе, много от регистрираните фирми се изнасят в Самоа. Това прави и компанията Plemco, на която Денис Бареков е директор. На 3 август 2006 г. компанията е регистрирана в Самоа с безименни акции, а за директор отново е назначен Бареков...” – в. „24 часа”.

„През 2009 г. фирмата се мести за четвърти път - този път от Самоа в Панама. По същото време се местят и десетки други фирми. Вероятна причина отново е приемане на закон, според който безименните акции трабва да станат поименни до април същата година. Така на 3 април 2009 г. името на Бареков за кратко се появява в сертификат, според който само 1 ден е собственик на акциите на Plemco Holding. Същия ден обаче самият Бареков отменя сертификата. На 22 юли 2009 г. подписва документ, че е съгласен фирмата да се премести от Самоа в Панама, което струва почти 2000 долара...” – в. „Труд”.