Вестниците в четвъртък отразяват в детайли решението на прокуратурата, че употребата на двете ваксини, внесени от Турция, е незаконна.

„Двете ваксини - срещу хепатит и петвалентната, които бяха внесени от Турция м.г., не са разрешени за употреба в България. Това съобщи зам. главният прокурор Ася Петрова. Тя категорично подчерта, че не са опасни за здравето и такива изводи не могат да се правят.
Прокуратурата е започнала проверка по случая на 26 октомври 2015 г., като заключенията й се базират и на становище на агенцията по лекарствата. Според него двете ваксини не са разрешени за употреба в страната ни. Но доставената петвалентна ваксина е частично произведена в Турция и е идентична по състав с правената във Франция. Оказа се още, че и агенти на ДАНС са участвали в проверката, но вчера от агенцията отказаха коментар кога и колко пъти са проверявали склада на МЗ...” – в. „Труд”.

„Министърът отказа да спре пентаксима след нареждане от прокуратурата
“Тук съм, за да кажа много ясно и категорично, че изнесената информация в последните дни в различни медии, че ваксината не отговаря на някакви критерии, някой щял да я забранява, прокуратурата щяла да я спира от употреба, е категорична лъжа”, заяви в сряда здравният министър Петър Москов. Коментарът му бе заради информации, че прокуратурата е забранила ползването на петвалентните ваксини, получени от Турция с бартер, защото били опасни и не са одобрени от Изпълнителната агенция по лекарствата...
“Ваксината е абсолютно безопасна и гарантира здравето и живота на децата. По никакъв начин пентаксим не е забранена и няма как да е”, каза Москов и обясни, че може да бъде атакувана схемата с бартера на ваксини, но не и самият препарат...” – в. „24 часа”.

„Липсата на разрешително за употреба не означава оценка за качеството на медикамента. Означава само, че няма лицензиран търговец на територията на страната. В случая с петвалентната ваксина за бебета "Пентаксим" в България има законен дистрибутор, но той не се яви на последния търг.
Това обяви министърът на здравеопазването Петър Москов, който свика журналисти на спешен брифинг след днешните твърдения в някои медии, че прокуратурата е забранила използването на дарените от Турция ваксини заради липсата на такова разрешително.
Той обясни, че дори има законова процедура, при която тъкмо в такива случаи държавата има право да набави лекарството по своя преценка и след разрешение на агенцията за лекарствата...
Москов разясни това, за да успокои отново родителите, които "вярват на лъжите", че дарените от Турция ваксини са опасни. Той е категоричен, че няма разлика между турската ваксина и френската, която е изпитвана с години у нас, защото от много време се прилага на всички български деца. "Единствената разлика е в надписите по опаковката", каза той...” – в. „Дневник”.

„Невероятна бъркотия около бебешките ваксини, дарени от Турция, предизвикаха неколкократните брифинги вчера на прокуратурата и здравния министър. Противоречивите твърдения за годността на петвалентната ваксина "Пентаксим" предизвикаха тревога у родителите на вече имунизирани бебета и взривиха социалните мрежи.
Внесените като дарение от Турция петвалентни ваксини у нас не са разрешени в България и не трябва да се допуска употребата им, обяви вчера след обяд зам. главният прокурор и шеф на Върховната административна прокуратура Ася Петрова. Няколко часа преди това подопечната й ВАП съобщи официално, че без разрешение за употреба у нас е само друга част от дарението - ваксината за хепатит Б, която така или иначе не се използва и стои на склад. Въпреки това здравният министър Петър Москов заяви, че няма да спре имунизациите с турската "Пентаксим", защото те са поставят на бебетата от лятото насам и са напълно безопасни. Москов не оспори констатациите за ваксината за хепатит.
"Заключенията от проверката почиват и на становище от Изпълнителната агенция по лекарствата. Ваксините не са разрешени за употреба, а не опасни за здравето. Такива изводи не бихме могли да направим. Считаме, че е допуснато закононарушение във връзка с осъществения внос на тези ваксини и съобразно правомощията ни сме оказали на министъра на здравеопазването, както и на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лекарствата да вземат необходимите мерки, за да не допуснат употребата на тези ваксини", допълни зам. главният прокурор. Тя поясни, че проверката, започнала на 26 октомври м.г., не е приключила. Прокуратурата се е самосезирала от медийни публикации, касаещи ваксините, а ден по-късно е получен и сигнал от медия.
Ася Петрова не даде никакви подробности защо "Пентаксим" не е разрешена за употреба у нас. От м.г. обаче текат неофициални твърдения, че само един от петте компонента на ваксината има разрешение за употреба от агенцията по лекарствата, а за другите няма гаранция, че са произведени така, че да отговарят на европейските изисквания...
Относителна яснота засега има около ваксината против хепатит Б - "Еувакс", и тя не бива да се използва у нас. От МЗ твърдят от самото начало, че ваксината е приета за всеки случай като резерв при евентуална епидемия сред бежанците у нас. Агенцията по лекарствата е дала специално разрешение за това, макар че ваксината действително не е одобрена в ЕС. Самият Москов вчера цял ден обясняваше, че проверката на прокуратурата е била съсредоточена именно върху ваксината за хепатит.
По скандала с ваксините би трябвало да тече още една проверка и на Върховната касационна прокуратура.” – в. „Сега”.

Всекидневниците проследяват и развитието на скандала във ВСС.

„Висшият съдебен съвет избра Димитър Узунов за представляващ кадровия орган. Предложението за смяна на досегашния представляващ Сона Найденова дойде от 12 от членовете на съвета, които го внесоха като извънредна точка.
Аргументът е предстоящите промени на Закона за съдебната власт и разделянето на ВСС на две колегии. Предложението бе докладвано от Милка Итова, която поиска да бъде разгледано приоритeтно като първа точка в заседанието. Димитър Узунов бе избран с 13 гласа "за" от присъстващите в залата.” – в. „Стандарт”.

„Димитър Узунов е новият представляващ на ВСС с 13 гласа „за”, 1 „против” и 1 „въздържал се”, предаде Агенция „Фокус”...
Заседанието напуснаха шестима членове на Съвета - Калин Калпакчиев, Магдалена Лазарова, Юлия Ковачева, Камен Иванов, Соня Найденова и Галина Карагьозова, както и Димитър Узунов. То бе гласувано изненадващо като точка първа и бе изненада за голяма част от членовете на съвета, включително и на сaмата Найденова.
По-рано днес 12 души от Висшия съдебен съвет (ВСС) изненадващо поискаха смяна на представляващия съвета Соня Найденова с Димитър Узунов. Причината очевидно са критиките на Найденова, че пращането на SMS до премиера е недопустимо поведение и че случаят трябва да се изясни, тъй като членовете му са публични личности и дължат отчетност на обществото.
Димитър Узунов е едно от имената, споменати в подслушаните разговори на бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и уволнената съдия Румяна Ченалова. Той е сочен от Янева като топлата връзка на ВСС с Борисов. Бившият министър на правосъдието Христо Иванов вече обяви, че е сигурен, че Узунов е изпратил съобщението на премиера, заради което миналия четвъртък той влетя неканен на заседание на съвета, за да държи сметка на членовете му и на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Мотивът, сочен за смяната на Найденова с Узунов, е, че той имал повече опит и щял да бъде по-полезен за разделянето на ВСС на две колегии.
Предложението предизвика скандал и няколко членове на съвета напуснаха заседанието, като заявиха, че решението е взето някъде другаде и от тях се очаква само да го легитимират. Това са Галина Карагьозова, Калин Калпакчиев, Камен Иванов, Магдалена Лазарова и Юлия Ковачева. Лозан Панов не присъства. Тръгнаха си и Соня Найденова и Димитър Узунов, тъй като решението засяга и двамата...” – в. „Сега”.

„Новият преставляващ Висшия съдебен съвет (ВСС) Димитър Узунов да обяви публично водената от него кореспонденция от телефона си или телефоните си, ако са повече от един, за времето от 9.30 до 13 ч. на 14 януари, четвъртък, когато стана скандалът с изпратения до премиера Бойко Борисов есемес. За това призовава съюзът на съдиите в България (ССБ) в отворено писмо до членовете на ВСС.
Съдийският съюз пише още, че решението за смяната на Соня Найденова с Димитър Узунов е взето по извънредно внесено предложение. То не е било обсъждано в никоя от комисиите в съвета, освен това не са обявени каквито и да било мотиви, които да налагат смяната.
От ССБ напомнят, че ВСС, избран чрез гласове на магистратите и на Народното събрание, дължи отчетност и прозрачност за всичките си действия както на професионалната общност, така и на българското общество. Поради това съюзът на съдиите призовава съвета да обяви съображенията си за смяна на досегашния представляващ, по този извънреден начин, както и за избора си конкретно на Димитър Узунов.
"Призоваваме също така новия представляващ ВСС да изиска справка за същите обстоятелства по отношение на ползваните от членовете на съвета мобилни телефони по договори с мобилни оператори, по които е страна ВСС", се казва още в писмото.
В него ССБ се обръща и към шестимата, напуснали днес заседанието на ВСС по време на обсъждане и гласуване на извънредната точка за смяна на представляващия съвета. Съдийската организация призовава Юлия Ковачева, Калин Калпакчиев, Камен Иванов, Магдалена Лазарова, Галина Карагьозова и Соня Найденова публично да заявят дали считат, че продължаването на тяхното участие в дейността на този орган би спомогнало за законното осъществяване на функциите му и за изпълнение на възложената му от закона задача да отстоява независимостта на съдебната власт.” – в. „Дневник”.

„Явното гласуване, което е задължително за Висшия съдебен съвет след промените в Конституцията изтормози висшите магистрати. Явният вот се извършва чрез компютърна система чрез няколко кликвания за едно решение. Често системата работеше бавно или блокираше, водеше до объркване и грешки.
Заради това малко след 19 часа, съветът прекъсна заседанието си по средата. Висшите магистрати се събират утре сутрин пак на заседание, което е редовно.
Заседанието водеше избраният по-рано през деня нов председателстващ на съвета Димитър Узунов.” – в. „24 часа”

Политическият сериал в отношенията между ГЕРБ и РБ също е във фокуса на всекидневниците.

„Нищо не налага сериозна промяна на коалиционното споразумение, подписано преди 1 година, смята председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов след първата среща между ГЕРБ и представители на РБ за евентуално предоговаряне на споразумението.
„Всички отчитаме и заставаме зад коалиционното споразумение. Целта е тези дни да се отчете свършеното и да се дадат допълнителни импулси на коалицията", каза още Цветанов, цитиран от бТВ.
Найден Зеленогрски от РБ предупреди, че ще предложи Блокът да излезе от управлението, ако преработеното споразумение не се изпълнява особено в частта съдебна реформа и борба с корупцията.
Ако заскърцат по отношение на съдебната реформа и по отношение на антикорупционното законодателство, на електронното гласуване и промени в изборното законодателство, очевидно е, че имаме голям проблем. Още повече че в нашата декларация сме заложили категорично на третия месец да се погледне какъв е напредъкът по отношение на съдебната реформа и по отношение на привеждане на Закона за съдебната власт в съответствие с промените в Конституцията", обяви Зеленогорски.
Следващите разговори между коалиционните партньори ще бъдат в сряда - 29 януари, съобщи Цветанов.” – в. „Стандарт”.

„На всеки три месеца от Реформаторския блок ще оценяват има ли напредък по съдебната реформа, а на всеки шест месеца ще се разглежда напредъкът по отношение на заложените от реформаторите десет приоритета.
Ако се окаже, че до шестия месец нищо не е свършено, ще предложа на РБ да напусне мнозинството.” Това заяви съпредседателят на Реформаторския блок Найден Зеленогорски малко преди съпартийците му да седнат на масата за преговори с ГЕРБ.
След час и половина разговори двете партии стигнаха до извода, че не налага сериозна промяна на коалиционното споразумение, но е нужен документ, който да ускори реформите. Безспорните теми са актуализация на стратегията на съдебна реформа, промени в Закона за съдебната власт, въвеждане на електронното гласуване.
“Трябва да прецизираме сроковете за приемането на съответните законодателни промени и според парламентарните сесии”, обяви председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов. Подписването на анекса се очаква в началото на февруари. Той бе предложен от партията на Меглена Кунева - ДБГ, след като поправките в конституцията на Христо Иванов не бяха приети и той си подаде оставката, а ДСБ на Радан Кънев оттегли подкрепата си за управлението.
ДБГ настояват и за антикорупционния закон на Меглена Кунева, който бе отхвърлен веднъж. Вчера тя каза, че предлага “изборно тяло” от представители на всички власти да избере новия шеф на бъдещия орган срещу корупцията, след което “органът” да се разпусне...” – в. „Труд”.