„Ученици спестиха 50 000 лв. на бюджета" е водещото заглавие на „Труд"
Трима ученици от математическата гимназия в Пловдив спестиха хиляди левове на бюджета и много време на просветното министерство, като сами създадоха компютърната програма за националния тест за езиковите гимназии. Фирми искали за тази работа 20-30 хил. лева, а цените можело да стигнат и до 50 000.
Осмокласникът Кристиян Ташков и десетокласниците Георги Чакъров и Виктор Атанасов разработили за 15 дни системата.
"Това, което направиха, е уникално", похвали ги зам.-министърът на образованието Кирчо Атанасов. Той разказа пред "Труд" за постижението на малките математици, след като лично се убеди, че програмата им работи. Вчера седмокласници решаваха теста по математика.
"Уволняват от музея откривателя на Калоян", четем в „Стандарт"
Дневникът, в който арх. Вълов (на малката снимка) е описал всичко за откриването на гроба и пръстена на Калоян
Снимки личен архив
С държавни почести, подобаващи на благородническата му титла, бе погребан цар Калоян преди дни във Велико Търново. Докато вървеше дългата процесия по улиците на болярския град, един човек със сигурност се е обърнал в гроба, твърди видинската историчка Анна Йоцова. Поне да бяха споменали името на откривателя на Калояновия гроб - археолога Въло Вълов, негодува пенсионираната му колежка.
С много тъга и свити сърца по телевизията гледали новото погребение и най-близките на именития учен - жена му Станка и синът му Деян. В скромното им жилище на улица "Казармена" във Видин синът пази ревниво четири дневника от разкопките, правени в Иван-Асеновата църква "Свети 40 мъченици" под ръководството на арх. Вълов от 1970 до 1974 година. Бил е 12-годишен, но помни как вечер баща му се връщал и сядал да запише какво е открил. Един ден се върнал възбуден и още от вратата се похвалил, че попаднали на забележителна находка - масивен златен пръстен с чуден надпис "Калоянов пръстен".
За този момент в дневника си Вълов е написал: "Ние, аз, Въло Вълов, научен сътрудник в Окръжния исторически музей във Велико Търново, завеждащият отдел "Археология" н.с. Никола Ангелов и общият работник Здравко Биолчев, открихме златен пръстен-печат - масивен, лят, в негатив е издълбан надпис "Калоянов пръстен". Тежи 60 грама (после е преправил на 64, б.а.), 23 карата." Денят е 5 октомври, 1972 г. Находката е намерена в гроб 39, в който разкопките продължавали от няколко дни. Скелетът, до който бил открит пръстенът, е на снажен мъж - 195 см, със следи от рана на черепа. Едва ли Въло Вълов си е давал сметка, че този гроб (от общо над 50 разкрити от неговия екип в същата църква) ще бележи по-нататък цялата му професионална кариера. Жена му Станка, която е медицинска сестра, е убедена, че това го е отмъкнало в гроба едва навършил 62 години.
Още с първата му статия в местния вестник "Борба" за находката последват нови писания по темата. Пръв писателят Йордан Вълчев обявява пръстена за притежание на цар Калоян. Той гради тезата си върху знаците и буквите на надписа. Вълов отговаря във вестник с факта, че надписът не съдържа думата цар. А това е странно, след като в запазената преписка на българския владетел с папа Инокентий III той сам неведнъж се титулува като цар на българите и на България, пита археологът. Освен на липсващата титла Вълов се позовава и на разликата в годините на гибелта на Калоян (1207) и построяването на църквата (1230), както и на мястото на гроба - северната галерия, изградена доста по-късно от основната постройка. Според Вълов в храма е погребан търновски болярин, живял през средата и втората половина на ХIV век. Възможно е да е бил и провинциален владетел, прекарал част от живота си като монах във "Великата лавра "Св. 40 мъченици", убеден е той. Налага се да отхвърля и тезата и на проф. Иван Дуйчев, който смята, че до края на живота си Калоян е носил пръстен, сложен на ръката му на младини, когато още не е бил цар. Археолози, антрополози, историци са категорични, че ценната находка е красяла ръката на Калоян. Редакторите пък забраняват на Вълов да ги опровергава. В архива му е запазено писмо до тогавашния зам.-председател на Комитета за култура доц. арх. Пейо Бербенлиев, с което го моли да му съдейства един отговор на статия за находката да бъде поместен във в. "Народна култура". Властта тогава обаче иска разкритият гроб да е на цар Калоян. Три месеца след откритието викат Вълов в столицата. До края на живота си той не е споделил и с най-близките си къде е бил следващите 15 дни, кой е разговарял с него. Признал на жена си, че са го натискали да каже, че гробът е на цар Калоян. Когато отказал, му предложили работа в БАН с полагащото се тристайно жилище. Той пак отказал. Имал си научна теза, изградена върху неопровержими факти. Върнал се във Велико Търново, но много скоро бил принуден да напусне работата си в музея и града. Назначават го във видинския музей, където остава до смъртта си. Като студентка карах стажа си във Велико Търново при него, после му станах директорка във видинския музей, продължава Анна Йоцова. При нас той направи първите значими разкопки в крепостта "Баба Вида", пръв доказа, че градежът е замък, а не крепост. Но винаги беше готов да говори за разкопките в търновската църква, беше работил и на Царевец, в Балдуиновата кула. Старата столица го влечеше, написа и книга за тези разкопки, озаглавена "Царевград Търнов".
„Големите в ЕС: Фратини да стегне София и Букурещ" е водещото заглавие на „Дневник"
Пет влиятелни страни - членки на ЕС, са се обявили за по-строг подход към България и Румъния и за по-ясни правила при прилагането на механизма за контрол на борбата с корупцията и организираната престъпност. Великобритания, Франция, Швеция, Финландия и Холандия са поискали също така по-прозрачни действия от страна на Европейската комисия (ЕК) при осъществяването на проверките и по-недвусмислена позиция за постигнатия действителен напредък, съобщи Би Би Си.
Покрай настояването на петте държави на бял свят излязоха отправяните досега неофициално критики към еврокомисаря по правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини, който е основният отговорен за осъществяването на механизма за наблюдение и контрол, наложен на София и Букурещ в края на миналата година. Искането извади на повърхността и дълго потисканите конфликти в сърцето на Европейската комисия, от една страна, и между нея и страните членки, от друга. Фратини често е ставал обект на критики от страна на евроексперти, както и на някои от правителствата на 27-те, че е твърде мек в подхода си към България и Румъния и поради това липсва достатъчно ефективен натиск, за да осъществят те искания от Брюксел напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Нараства притеснението сред страните членки, че правната реформа в България и Румъния не се извършва достатъчно бързо, както и че не се води ефикасна борба с корупцията, заявиха и пред "Дневник" източници от комисията. Говорителят на ЕК Марк Грей потвърди, че това опасение е било изразено от посланиците на Великобритания, Франция, Швеция, Финландия и Холандия на среща с генералния секретар на комисията Катрин Дей, която се е провела на 3 април. Той обаче отрече публикациите в румънски издания, че петте страни членки са изпратили и специално писмо с настояване за по-твърд подход и дори за задействане на предпазна клауза за България и Румъния.
На срещата в началото на месеца дипломатите са изразили безпокойството на своите страни от постъпващите в техните правителства сигнали, че двете най-нови членки на ЕС не правят достатъчно, за да спазят обещанията, които дадоха в края на миналата година. Уверението на София и Букурещ, че ще продължат с реформата в посочените от Брюксел проблемни области, беше условието, необходимо, за да не бъде отложено приемането им до 2008 г. Според информация на Би Би Си по време на разговора представителите на петте държави са изразили съмнение в ефикасността на механизма за наблюдение. Според техните правителства няма достатъчно ресурси, с които да се осъществява натиск върху София и Букурещ за реформи. Въпреки че е много рано да се говори за задействане на предпазните клаузи, недоволството на страните членки би могло да доведе до натиск в посока на активирането им, коментира Би Би Си. Брюксел е много по-притеснен за качеството на реформите в България дори на фона на политическата криза в Румъния, коментираха високопоставени източници в комисията още след като София изпрати в края на март в Брюксел своя отчет за напредъка в областта "Правосъдие и вътрешен ред". Подобни опасения се споделят и от някои от страните - членки на ЕС. "Това, че са разкрити един, два или пет случая на корупция, не е повод да ви хвалим; добре би било да видим цялостна промяна в подхода към корупцията. Засега няма непротиворечива тенденция към подобряване", заяви дипломат от една от петте страни.
Поради твърде мекия подход на Франко Фратини и съмненията в неговата обективност някои държави са поискали техни експерти да участват по-отблизо в наблюдението. Това е и една от причините за включването на трима представители на членки на ЕС, които работиха заедно с петима експерти на ЕК по време на експертната мисия в България, която приключи тази седмица. Нейната цел беше да бъде проверена степента на напредък по проблемните зони. Същият брой национални експерти ще участва и в мисията в Румъния следващата седмица.
Освен подобно равноправно участие в проверките на ЕК страните членки са поискали и редовни отчети от комисията за постигнатото от България и Румъния. Те са настояли още Брюксел да осигури повече прозрачност при процедурите за наблюдение, съобщи Би Би Си. "За проблемите трябва да се говори открито", резултатите от тях не трябва да бъдат заключвани в чекмеджета, както, изглежда, иска Фратини, цитира медията неназован европейски дипломат, участвал в разговорите с ЕК.
Рикардо Моска - говорителят на еврокомисаря по правосъдие, заяви в петък, че не разбира от какво са породени критиките. "Фратини е еднакво открит и за критиките, и за постиженията", допълни Моска. По-рано тази седмица Франко Фратини втвърди позицията си към България, като заяви, че борбата с корупцията и скоростта на съдебното производство остават областите, където все още предстои много работа. В петък пък източници от Еврокомисията заявиха, че България има "проблем на политическо ниво" с отношението си към реформите. Българският министър по европейските въпроси Гергана Грънчарова защити преди дни кабинета с обяснението, че реформите в тези области са без финална дата и никой не очаква в края на юни правителството да е свършило всичко. Въпреки че Еврокомисията ще представи своето становище за напредъка на България и Румъния в специален доклад, който ще бъде публикуван през юни, правителствата на двете страни разполагат реално с не повече от две седмици, през които ще могат да отчитат напредък в проблемните области, съобщи Би Би Си. Причината е, че експертите в Брюксел имат срок до 4 май, за да подготвят оценката си. Това означава, че дори и в София в края на юни да бъдат приети Законът за съдебната власт и Гражданско-процесуалният кодекс, те няма да могат да се използват като коз от София. Германия, която в момента е председател на ЕС, е настояла докладът на ЕК бъде обявен след срещата на върха на ЕС на 21 и 22 юни, за да се избегнат неприятни дискусии между страните членки по проблемите на България и Румъния в момент, когато председателството иска да постигне консенсус по бъдещето на европейската конституция, допълни Би Би Си.
„Мъчителите искат още пари от сестрите в Либия", извежда на първа страница „Новинар"
Исковете на либийските мъчители срещу петте медицински сестри и палестинеца вече са шест за общо 30 милиона либийски динара. Това стана ясно на вчерашното заседание на Районния съд в Триполи по делото за клевета, което либийски офицери заведоха срещу подсъдимите по СПИН-процеса за клевета. Те твърдят, че обвиненията за насилствено изтръгнати самопризнания са лъжа. В началото на процеса за клевета, който започна преди няколко месеца, исковете бяха три на стойност 12 милиона динара.
Заради увеличаването на броя на офицерите, които съдят българските медици, към конституираните по това дело като защитници Осман Бизанти и Хари Харалампиев се присъедини и адвокат Георги Гатев. Заседанието от вчера ще продължи следващата неделя. Първото заседание по обжалването на повторните смъртни присъди на сестрите пред Върховния съд на джамахирията най-вероятно ще се проведе на 18 май, съобщи адвокат Хари Хараламбиев, като се позова на неофициална информация.
Междувременно пред Дарик радио близките на медиците заявиха, че ръководителите на Европейския парламент не са били запознати в подробности с хода на процеса в Либия. Тази седмица част от роднините посетиха Брюксел за разговори в Европарламента. Мариян Георгиев - син на д-р Здравко Георгиев, каза, че с учудване е разбрал колко малко знаят събеседниците им за хода на процеса в Либия. Според Ивайло Николчовски - син на Снежана Димитрова, българските политици не са си свършили работата, като не са разпространили достатъчно информация за хода на делото. В пряко включване от Триполи д-р Здравко Георгиев изрази дълбокото си огорчение и огорчението на сестрите от това, че техните кандидатури не са регистрирани за участие в изборите. В края на миналата седмица Върховният административен съд отказа да допусне медиците до евроизборите, защото през последните две години те не са живели в България, както изисква законът.
„Арбанаси е под заплаха от презастрояване", алармира „Дневник"
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е заплашен да бъде застроен като Слънчев бряг, алармираха архитекти и общински съветници. Това става по познатата схема чрез урбанизиране на земеделски земи.
Кметът на селото Тошо Кръстев е против застрояването. Той заедно с председателя на местното дружество на архитектите Иван Чолаков, общинските съветници арх. Румяна Брайнова и проф. Пламен Легкоступ и Даниел Панов, управител на общинската туристическа агенция са срещу разрешаването на строителството в охранителната зона и разрастването на селото. Според тях това ще доведе и до воден режим. "Под заплаха е цялостният облик на Арбанаси, ще се стигне до строителните проблеми като по Черноморието и ще бъдат отблъснати туристите", посочват те в писмо до министъра на културата Стефан Данаилов.
Поводът е искането на кмета на Велико Търново д-р Румен Рашев да отпадне забраната за застрояване върху няколко десетки декара край селото. Мотивът му са исканията на 30 собственици на земеделски земи в охранителната зона. Те настояват за промяна в статута на земята заради големия инвеститорски интерес. Исканията им са били изпратени и до Националния институт за паметниците на културата, но оттам отговор няма. Две години успяваме да удържим положението и да опазим Арбанаси от незаконно строителство в забранените зони, но става много трудно, призна главният архитект на общината Елена Абаджиева. Кметът Рашев оттегли искането си за отпадане на забраната на последната сесия на общинския съвет. Съветниците решиха първо да бъде изработен общият устройствен план на община Велико Търново, като преди окончателното му приемане бъдат определени подходящи терени в Арбанаси за застрояване, спорт, паркиране и озеленяване. Прогнозите са, че изготвянето на плана ще отнеме най-малко две години. Това обаче не означава, че през това време с частични промени на действащия сега план няма да може да се строи, предупредиха архитекти.
Селото е архитектурен резерват, в който има 142 паметници на културата. През миналата година Арбанаси е посетено от над 70 хил. туристи. Заради големия инвеститорски интерес цените на имотите за последните две години почти са се удвоили. Най-скъпите къщи в момента се предлагат срещу 1300-1400 евро/кв.м, а терените в регулация стигат и до 100 евро/кв.м.
„Слави на екран по Гергьовден", четем в „Стандарт"
Докато политиците кръстосват страната, за да събират гласове за евровота, за обикновените хора тема №1 продължава да бъде здравето на Слави Трифонов. Шоуменът, който е в челната десетка на най-влиятелните мъже у нас, накара зрителите да забравят изборите и сметките за парно. Дори партийните концерти на Азис останаха на заден план.
Слави Трифонов ще се завърне в шоуто си по Георгьовден. До 6 май ще е здрав, твърдят докторите. От екипа на предаването вчера не посмяха да правят прогнози за състоянието на шефа си. Много се надяваме да е при нас колкото се може по-скоро, коментираха подчинените му. В петъчното си интервю пред Росен Петров самият Слави казва, че лечението му може да продължи още седмица-две. Шоуто обаче продължава. Днес от 22,30 ч ще има актьорска вечер както всеки понеделник.
"Всеки ден ще палим свещ нашият Слави да оздравее. Имаме предчувствие, че до седмица ще се оправи и ще го видим от екрана." Това казват жителите на село Тодорово, прочуло се със старото си име Учин дол. Там е бащината къща на шоумена. Всеки ден Трифонов-старши наминавал през центъра да изпие по кафе със земляците си и да се похвали със сина си. От петък обаче никой не го е виждал.
Миналата година Слави купил бившия военен полигон край Тодорово. Сега цялото село очаква новият собственик да вдигне палат на запустелия терен. Според запознати плановете му били дори да построи клиника. Трите декара имот са в едно от най-красивите кътчета в областта - в каньона между селата Тодорово и Горталово. Близки на фамилията смятат, че на първо време Слави щял да вдигне две вили с всички екстри - парк, басейни, гаражи за лимузини. Едната къща щяла да бъде за него, а другата - за сестра му Петя. "Дано Господ му даде сили да изпълни плановете си", молят се местните.
Нашествие на папараци принуди роднините на Трифонов в Плевен да захлопнат вратите и прозорците на фамилната им къща на ул. "Княз Борис". На втория етаж живеят майка му Здравка, сестра му Петя, зет му и племенникът му Теди.
Съседите също мълчат потиснати. Къщата на Трифонови не дава никакви признаци за живот. Затова в града се правят всевъзможни догадки за местонахождението на шоумена. Дори плъзна слух, че връщането му в Плевен е блъф, а в действителност той е настанен в столична клиника. Носи се и мълва, че сестрата на Слави - Петя, има къща в Банкя, където го крие. Там били и родителите му.
От университетската болница в града увериха, че Трифонов не е техен пациент. Стана ясно също, че сестра му продължава да ходи на работа, а не е взела отпуск. Тя е лаборантка на скенера на болницата.
През уикенда състоянието на Слави Трифонов бе тема номер едно в плевенските кафенета. "Той е боец, ще се оправи", категорични са хората.
„Съветник от БСП си купил манастирски гори", съобщава „Дневник"
Общински съветник от БСП в Тетевен се е сдобил с 80 дка гори на Гложенския манастир. Това съобщиха в петък Ловчанският митрополит Гавриил и игуменът на манастира йеромонах Панкратий на пресконференция в петък. Те обясниха, че вече пет години манастирът се опитва да си върне 4248 дка гори в района. В понеделник се очаква по казуса да се произнесе Върховният административен съд (ВАС). Ако решението не е в тяхна полза, адвокатите на манастира ще се обърнат към съда в Страсбург.
Йеромонах Панкратий съобщи, че с решение на Районния съд в Тетевен през 2002 г. е признато правото на манастира да си върне горите. Общинската служба по земеделие и гори обаче отказала да изпълни решението. В това време 80 дка от тези гори са възстановени на частно лице, което ги преподава на общинския съветник от БСП Петко Петков за 40 хил. лв. Според адвокатите на манастира Петков и сина му се занимавали с дърводобив и сега във вековните гори край манастира се извършвала поголовна сеч. От ръководството на БСП отказаха да коментират случая, защото не били запознати, но си спомниха, че Петков има бизнес с дърводобив. Константин Дичев от "Зелени Балкани" пък каза, че горите в района попадат в специален режим на ползване, защото имат курортно значение.
„Доплащаме между 30 и 700 лв.за лечение в болницата", акцентира „Новинар"
Между 30 и 700 лв. в зависимост от лечението ще трябва да плати всеки работещ българин от догодина, ако парламентът гласува регламентираното доплащане в болниците. Засега се предвижда таксите да бъдат между 10 и 15 % от цените на клиничните пътеки, научи "Новинар". Законовите промени трябва да се приемат до края на 2007 г. и от догодина да влязат в сила.
Допълнителни пари няма да дават само децата, социално слабите, пенсионерите и безработните. За тяхното лечение средства ще осигурява държавата. Работещите българи обаче ще трябва да плащат над 10 % от цената, определена от здравната каса за съответната клинична пътека, по която се провежда лечението, разкриха три независими източника.
С нововъведенията всеки работещ ще трябва да плаща около 15 % от лечението на съответната клинична пътека. Така, ако сега лечението на паркинсонова болест струва 210 лв., то пациентът ще трябва да внесе 31 лв. Интервенционално лечение и свързаните с него изследвания при сърдечна аритмия сега струват 3518 лв. - а от 2008 г. пациентът ще додава по 527 лв. Лечението на цирозата по клинична пътека сега струва на касата 1177 лв., от догодина пациентът ще трябва да дава от джоба си - 176 лв. За хроничния вирусен хепатит НЗОК сега плаща 642 лв, предстои пациентът да дава 96 от тях. Една от най-скъпите клинични пътеки е тази на нестабилната форма на ангина пекторис (по-известно като гръдна жаба). С инвазивно изследване струва 4550 лв. В този случай пациентът ще трябва да плати 682 лв. Заболявания на миокарда и перикарда на сърцето струват 420 лв. Болните ще дават по 63 лв. за лечението си. Сега операциите на черен дроб струват 2226 лв, пациентът ще трябва да доплати - 333 лв.
В законопроекта за регламентирано заплащане на болничната помощ, предложено от депутата от НДСВ и зам.-председател на здравната комисия Атанас Щерев, пише, че всички работещи би следвало да се осигуряват освен в НЗОК и допълнително в частни здравноосигурителни фондове. По тази схема касата ще поема 60 % от цената, други 30 % ще се внасят от частните фондове, а останалите 10 % трябва да заплатят пациентите. Ако болният не е застрахован в частна компания, той трябва да доплати от джоба си 40 % от цената на медицинската услуга.
„Доктори на нож за пари и операции", отбелязва „Стандарт"
Така изглежда ситуацията между Правителствена и Военна болница от събота насам. Скандалът избухна заради присаждане на черен дроб.
Трансплантацията бе направена във Военна болница, където досега не са извършвани този тип интервенции. Спасеният човек е 32-годишен офицер, който се чувства добре след животоспасяващото присаждане.
Шефът на база "Лозенец" д-р Любомир Спасов обаче се обиди на Агенцията по трансплантация, защото органът не е предложен първо на подчинените му екипи. В листата на чакащи при нас има 30 пациенти, обясни д-р Спасов. Зад гърба ни са 19 чернодробни трансплантации и сме националният център за тези присаждания. Логично е органът да се предложи първо на нас и ако ние откажем, тогава да се правят опити, заяви Спасов.
В нашата клиника по гастроентерология отдавна се грижим за пациенти с трансплантиран черен дроб у нас и в чужбина, обясни пък шефът на Военна болница ген. Стоян Тонев. Той уточни, че в момента в клиниката има 11 такива пациенти. Наши специалисти от година имат готовност да извършват чернодробни трансплантации, но досега два пъти сме отстъпвали орган на болница "Лозенец", разказа ген. Тонев. Ние извършвахме експлантацията на органа и го предоставяхме на Правителствена болница, като сме следвали решението на Агенцията по трансплантация, продължи той.
Трети орган е бил предоставен на Александровска болница - тъй като черният дроб не ставал за трансплантация, специалистите щели да използват само клетки от него.
Общият списък на всички чакащи за присаждане на черен дроб е във Военна болница. Така най-лесно може да се прецени кой пациент има най-голяма нужда. Както и дали неговите медицински показатели отговарят на условията за съвместимост с органа.
И "Лозенец", и Александровска, и Военна болница покриват европейските критерии за извършване на чернодробни трансплантации, твърди шефът на ресорната агенция проф. Христо Куманов.
"Монополистът" до момента д-р Спасов обаче негодува срещу критериите - защо Агенцията по трансплантация поставя като условие броя на дадени специалисти за трансплантация, пита той. И допълва - Александровска болница има 25 уролози, но всичките ли ще участват в трансплантацията? Според ген. Тонев атестат за добрата подготовка на лекарите е работата им. Само за седмица нашите специалисти са направили 3000 операции, твърди той. Правителствена болница има 120 легла, а в момента там се лекуват едва 27 болни, коментира още той.
Д-р Спасов не е съгласен и с парите, които се отпускат за трансплантация. Според него само консумативите и медикаментите за едно чернодробно присаждане "глътват" 150 000 лв. По тази причина той отказа да подпише договор със здравното министерство през миналата година. Тогава държавата отпускаше 4560 лв. за чернодробна трансплантация. От началото на април обаче парите за тази дейност са 80 000 лв. Сумата е напълно достатъчна да покрие разходите, е мнението на ген. Тонев.
По закон 40% от получените пари може да отиват за участниците в операцията. Нашите лекари ще получат само 5 на сто, твърди ген. Тонев.
Той уточни, че част от парите ще отидат за болницата.
„По-скъпи дом и кола" е водещото заглавие на „Стандарт"
Да имаш апартамент и кола, става все по-скъпо удоволствие. Данъците за тях ще скочат двойно през следващите години. В момента са най-ниските в Европа. Приходите в хазната ни от налози върху имотите и доходите са едва 6,1% от брутния вътрешен продукт. Средното ниво в ЕС е 12,8%, в Дания е 31,2%, а в Швеция - 20,1%, сочат данните на Евростат. В същото време налогът върху печалбата у нас също е най-нисък в Евросъюза, а от догодина се очаква да паднат значително и данъците върху доходите. Сега хазната се пълни основно от ДДС и акцизи. За да се осигурят пари за училищата и болниците, ще трябва да се вдигнат местните налози. Това стана ясно на заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси в Берлин, където участва и министърът на финансите Пламен Орешарски.
„1 лв. в София = 1,26 лв. в Плевен", отбелязва „Труд"
София и Варна за пореден път водят класацията на най-скъпите български градове, съобщи агенция "Фокус" вчера, като цитира изследване на агенцията "Индъстри Уоч". Според показателя "Цена на живота" един лев купува с 26% повече услуги в Плевен, отколкото в столицата. Така животът в Плевен остава най-евтин сред основните градове в България.
Разликата в цените между двата големи града се задълбочава, показва справка на "Труд". Във февруарското изследване на "Индъстри Уоч" 1 лев купуваше с 22% повече услуги в Плевен, отколкото в София.
„Животът най-скъп в София най-евтин - в Плевен", информира „Дума"
София предлага най-скъпия труд за "средни позиции". В същото време в Пловдив и Стара Загора заплатите са с около 15 на сто по-ниски. Това показват данни от проучване на цената на труда и разходите за живот в страната за първото тримесечие на т.г. Те са част от редовния доклад на "Industry Watch", частна независима изследователска компания, базирана в София.
"Средните позиции" са такива, при които служителите лесно могат да сменят фирмите и индустриите, ако имат желание да придобиват нови знания. Типичният служител на средна позиция владее базово английски, той е на възраст между 25 и 45 години, ще може да се адаптира бързо в нова среда и да придобива нови за него функции.
В София животът е най-скъп, непосредствено следван от Варна, показва още докладът. Един лев купува около 26 на сто повече услуги в Плевен в сравнение със столицата, където животът остава най-евтин сред основните градове в България.
Има тенденция за повишаването на заплащането, въпреки че нашият доклад не е фокусиран върху това как се изменят заплатите през времето, заяви икономистът Георги Стоев. В последната година виждаме, че заплатите на най-базовия ешелон от персонала - тези, които заемат средните позиции, скачат най-бързо. По моя експертна преценка те растат поне с 20 %, което е по-бързо от ръста, който се отчита на цялата икономика, посочи Стоев.
На въпрос на какво се дължи третото място на Хасково в доклада за най-високи заплати, Георги Стоев поясни, че едно от обясненията е, че градът има доста силно сътрудничество с Турция по линия на търговията.
"3 години сме мотали конфискацията на Самоковеца" e водещото заглавие на „24 часа"
Главната дирекция за борба с организираната престъпност и Националната следствена служба са отказали преди три години техни служители да бъдат разпитани за имотите на Константин Димитров-Самоковеца, научи "24 часа".
Отказът на съдебната поръчка от Англия забавил с 3 години запорирането на имуществото му там.
"Службите са се позовали на това, че според закона служителите им нямат право да бъдат разпитвани", потвърди прокурор Камен Михов, завеждащ отдел "Международно правно сътрудничество". Когато разбрал за отказа, Борис Велчев се срещнал с вътрешния министър Румен Петков и шефа на полицията Валентин Петров и искането на англичаните било изпълнено.
„Антимафиотите искат спецзвено във ВКС", информира „Дума"
За промени в НПК и Закона за специалните разузнавателни средства настояват от Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) при МВР, съобщи в Казанлък зам.- директорът й Валентин Николов.
Заради случаи, в които подслушвани обекти са били уведомявани за прилагането на спецразузнавателни средства, антимафиотите предлагат към Върховния касационен съд (ВКС) да бъде създадено звено, което да има право да разрешава тяхната употреба на територията на цялата страна. Сега това разрешение се дава от председателите на окръжните съдилища или от посочени от тях магистрати. Не са рядко случите, особено в по-малките населени места, когато наблюдаваните лица разбират, че са обект на следене и вземат мерки за опазване на тайните си.
Николов отказа да посочи конкретни случаи за изтичане на служебна информация, но подчерта че подобни ситуации е имало и наскоро. По време на семинар на тема "Ролята на медиите в борбата с корупцията", организиран от Центъра за развитие на медиите, зам.-директорът на ГДБОП посочи и някои несъответствия между сега действащите НПК и Закон за използване на СРС, които пречат за по- ефективното им приложение.
Вече са изготвени предложения за промени, очаква се те да бъдат предоставени на законодателя, допълни Николов. Според него все още липсва пълен синхрон между отделните звена на МВР и държавните институции поради непрекъснатите промени на материалните и процесуалните правила на наказателния процес.
Като успешна акция за пресичане на корупционните практика Николов посочи задържането на двама прокурори в София неотдавна. Според него важно място в операцията е заело наскоро сформирания към дирекцията сектор "Противодействие на корупцията в съдебната власт", чийто служители работели в тясно взаимодействие с инспектората и спецотдела към ВКП.
„Питейната вода в столицата била отлична", информира „Новинар"
Питейната вода в столицата е с отлично качество и напълно отговаря на изискванията на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Това показват данни от доклад на Столичната регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (СРИОКОЗ) за състоянието на водата в София от началото на годината.
Взети са 306 проби от 38 района в столицата. За да се следи качеството на водата на територията на Столична община, "Софийска вода" изследва проби от 78 постоянни места, казаха от дружеството. Периодичността на проверките и местата са съобразени с гъстотата на населението.
"Пет партии пращат депутати в Брюксел", съобщава „Стандарт"
Юрий Асланов
Агенция АФИС, www.afis.bg
Месец преди първите избори за Европейски парламент неизвестността за резултата започва да намалява. Формациите, които със сигурност ще получат депутатски места в Страсбург, са пет. Това са БСП, която се явява на изборите в състава на коалицията Платформа европейски социалисти, ГЕРБ, ДПС, "Атака" и СДС. Има още една формация, която трябва да бъде включена в сметките - НДСВ. Ако царската партия успее да мобилизира максимално потенциала си, възможно е и тя да прескочи бездруго високия праг от 5,6 на сто.
С това въпросителните не свършват. ГЕРБ и СДС имат проблем с мобилизацията на привържениците си. Сравнително голяма част от деклариращите подкрепа за тези партии към настоящия момент изпитват различни и в различна степен колебания, докато електоратите на БСП, "Атака" и особено на ДПС са с много по-твърди нагласи. Както на всички досегашни избори,
най-голямата загадка си остава броят на избирателите
Никой не би могъл да каже с точност какъв е той. Ако приемем, че реалното число на пълнолетните граждани, намиращи се в пределите на страната, е около 6 млн. души (макар и това да е твърде произволна хипотеза), то избирателната активност би трябвало да е средна, т.е. около и малко над 50 на сто. Ако обаче вземем за мерило списъка на ГРАО, избирателната активност по всяка вероятност ще бъде отчетена като ниска.
Така или иначе съотношенията между участващите в надпреварата политически сили и кандидати едва ли ще се повлияят съществено при една или друга избирателна активност. При особено ниска в най-облагодетелствано положение ще се окажат ДПС, "Атака" и донякъде БСП. При неочаквано висока активност дивиденти ще извлекат центристките и десните формации и преди всичко НДСВ, ГЕРБ и СДС.
Както можеше да се очаква, и на тези избори
няма да има успешен независим кандидат
Що се отнася до нововъведеното правило за преференциален вот, готовност да упражнят това си право заявяват като цяло малко повече от 4%, при това в полза на различни кандидатски листи. В този смисъл не би трябвало да се очаква и разместване в подредбата на листите във вида, в който те са наредени от съответните партийни централи.
От по-малобройните в електорално отношение формации заслужават внимание коалицията "Български социалдемократи" и партията Ред, законност и справедливост. Първата борави с име, което може да обърка и подведе част от привържениците на БСП, а втората, както е известно, експлоатира каузата на осъдените в Либия български медицински сестри. Нито една от двете формации няма шансове да успех, но е възможно да поднесат изненада, привличайки неочаквано голям брой гласове.
Ако няма изненади и повратни събития по време на кампанията, изборите би трябвало да приключат по представения в графиките начин. От гледна точка на съотношението "управляващи-опозиция" резултатът би бил патов - девет на девет. (БСП плюс ДПС срещу ГЕРБ, "Атака" и СДС).
Такива ли са обаче нагласите в обществото?
От приложените данни се вижда, че при какъвто и да е резултат от изборите за Европейски парламент мнозинството от граждани
не би подкрепило смяна на властта
Привърженици на тази идея са по-малко от една пета от избирателите, твърди противници - близо половината. Противниците дори се увеличават, когато им се подскаже, че ако властта трябва да се вземе от управляващите и да се даде на опозицията, тази опозиция има конкретни форми и имена.
Независимо от това обаче положението на управляващите не може да се нарече комфортно. Големият успех - европейското членство на България, започва вече да избледнява, а нови успехи няма. Рано е да се говори за вълна на евроскептицизъм, но оптимизмът от това, че България се присъедини към клуба на най-богатите в света, от началото на годината бележи тенденция към траен спад.
Изборите за Европейски парламент няма да са развръзка, няма да набележат нова посока на политически процес у нас, няма да дадат отговор на нито един вътрешнополитически въпрос. Може би това се усеща и от мнозинството от гражданите, поради което интересът към тези избори остава сравнително слаб. Далеч по-разгорещени и активни мнения и нагласи интервюираните изказват и заявяват по повод на предстоящите в края на годината местни избори.
„Ще ни побъркат - Към Европа - с чалга и лимонада", коментира „Новинар"
Започна се! Ние, българите, които сме дали на света цар - премиер, бодигард - столичен кмет, рокер - министър-председател, бизнесмен - архонт, дясна - лява партия, дузина земеделски партии и какви ли не още чудеса на демокрацията, не можем да не покажем своя талант и въображение при провеждане на първите за страната ни евроизбори. Без дори да знаем какво точно ще работят евродепутатите, нас ли ще представляват или европейските формирования, ще им виждаме ли въобще очите, без дори да познаваме повечето от кандидатите, ние, българите, даровито племе от центъра на Балканите, вместо "Ода на радостта" запяхме чалга като свой принос в европейската културна съкровищница. Вместо със своя политика партиите се идентифицираха със своя марка лимонада, вместо с труд и образование приобщихме ромите с бира и кебапчета, за да им спечелим гласовете. Как да не им се зарадва човек, как да не обърше тайно сълзите си на умиление и тиха гордост. Изборното шоу започна. Па-а-а-ази се-е-е-е-е!
Впрочем, ако не е шоуто, тези избори наистина няма с какво да са ни интересни. Не само защото не знаем кого и за какво избираме. А защото отсега се знае с точност коя партия колко места ще спечели и точно кои хора ще станат евродепутати. Партиите не допуснаха изненади и сведоха преференциите в собствените си партийни листи до такъв абсурд, че са изключени каквито и да било размествания. И ето че проф. Михаил Константинов посочи поименно 16 от бъдещите евродепутати, като само за две от местата ще се води борба. И то каква борба - от почти всички десни партии на българския политически небосклон. Така стигаме до най-големия парадокс на тези избори - цялата интрига ще е за тези две единствени места. За тях ще се борят и СДС, и НДСВ, и ДСБ, а защо не и БСП и ДПС или пък "Атака", и ако за СДС е повече от сигурно, че вече ще е спечелила едно място за Петър Стоянов, то от начина, по който ще се представят НДСВ и ДСБ, ще зависи тяхното политическо бъдеще. Представете си само - НДСВ е втората по сила партия в парламента, втора и по представителство в изпълнителната власт - какво бъдеще чака тази партия, ако за разлика от БСП и ДПС, които ще препотвърдят парламентарното си представителство, тя въобще не е представена в Европарламента. Да, разбира се, управляващата коалиция няма да се разпадне, както ехидно отбеляза Ахмед Доган. Но каква ще бъде политическата тежест на НДСВ оттук нататък дори сред коалиционните му партньори?
Впрочем, НДСВ имаше и може би все още има своя шанс да се представи поне задоволително на евроизборите и постепенно да възстанови своето влияние за местните избори през есента. Но за да стане това, НДСВ трябва по-решително да се разграничи от левите тенденции в управлението и от близостта си с БСП. Жълтите направиха много спешен ход с гласуването си против изборния туризъм, който практикува ДПС и който наистина дразни значителна част от българските избиратели. Макар и радикализмът на това решение впоследствие да беше туширан, общественото мнение оцени положително хода на НДСВ, което започна да връща своите избиратели. Нямаше никакво съмнение, че тази линия на поведение трябваше да бъде доразвита. Дори и жълтите да не предизвикат разпадане на тройната коалиция, от тях се очакваше да играят по-твърдо ролята на вътрешна опозиция, особено що се отнася до социалните залитания на левите. Това със сигурност можеше да се направи по отношение на новата социално-икономическа оферта на червените, тъй като НДСВ разполага с висококомпетентни икономисти, минали през управлението на страната и доказали своята последователност при провеждането на истински дясна икономическа политика. Но това не стана. Очевидно жълтите лидери са преценили, че в предизборен период не е много уместно да критикуваш социални популистки обещания, и затова заеха половинчата позиция. Аргументираната критика беше спестена, макар че в случая БСП също е заинтересувана от публично разграничаване от десните хора в управлението. Именно тази половинчатост кара наблюдателите да се питат дали пи ар номерата с жълтата лимонада и "море от любов" могат да изместят липсата на собствена политика и кой по-точно е начело на изборния щаб.
Що се отнася до ДСБ, чиито привърженици са максимално мобилизирани, тя вече е загубила битката за водачество в дясното пространство, но рискува да отпадне и от следващия български парламент, ако сега не изпрати нито един представител в европейския. Няма да е за учудване, ако СДС се мобилизира по-силно и спечели второ място за сметка на жълтите и тъмносинит
"Ивана отиде с №1 при Бойко", четем в „24 часа"
Най-големия си хит - "Ние сме номер 1", изпя на откриването на предизборната кампания на ГЕРБ вчера Ивана. "Знаете кой е най-рейтинговият политик", обясни със слабостта си към Бойко Борисов неочакваната си поява пред НДК кралицата на поп-фолка, която иначе е ангажирана с проявите на БСП.
"Той е силен политик за цяла Европа - хвалят го и в Брюксел, и в Мюнхен, и в Солун. За Бойко Борисов Берлускони казва, че има физиката на Шварценегер, но е симпатичен като Путин. Форца Борисов!", заяви депутатът от "Форца Италия" на Силвио Берлускони Масимо Романьоли.
„Борисов се кани да бие тройната коалиция още на евроизборите", отбелязва „Новинар"
"Още на тези избори ние ще победим тройната коалиция, защото с дупето на Азис напред те няма как да победят." Това заяви вчера неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов след концерта, с който партията откри предизборната си кампания за вота в Страсбург. Ние имаме много врагове, защото никой не иска да промени политическото статукво в страната, допълни той. По време на концерта пред НДК бяха представени всички 18 кандидати от листата на ГЕРБ.
Борисов каза, че партията може да се справи и сама, но с партньорите от Европейски демократичен път, Анастасия Мозер и ВМРО тя може повече. Столичният кмет бе категоричен, че партията ще се стреми държавата да стане стабилен остров на Балканите. Ние планираме дългосрочно партньорство със СДС, съобщи още Борисов.
ГЕРБ се роди от историческата необходимост за промяна и за да сложи край на корупцията, заяви пък председателят на партията Цветан Цветанов.
Предизборният концерт на ГЕРБ, в който участваха Стефка Съботинова, Джоко Росич, Ивана, "Сигнал" и Митко Щерев, завърши с партийния химн и множество балони в бял, зелен и червен цвят.