Лидерът на "Спаси София" Борис Бонев начерта червените линии, с които гражданската организация да остане в съвместно управление с групата на ПП-ДБ в Столичния общински съвет и кметът на София Васил Терзиев.
По време на брифинг пред журналисти Бонев обяви, че първият сериозен маркер за "Спаси София" ще е конкурсът за нов главен архитект на София и презастрояването на града. Важно е конкурсът да протече прозрачно и да бъде избран професионалист, който да разбира какво означава обществен интерес, посочи Бонев.
Вторият маркер - бъдещите договори за почистване и уличната мрежа.
Третият маркер - бъдещата структура на Столична община. Борис Бонев очаква новата структура на общината да бъде попълнена с професионалисти, които да решават, а не да създават проблеми.
Четвъртият маркер - ревизия на управлението на ГЕРБ. Съвсем скоро ще бъде внесен доклад за възлагане на външен одит, одит на администрацията и общински дружества затова какви мерки да бъдат възприети.
Петият маркер - бюджетът на Столична община за 2025 г. Бюджетът не са просто 2 млрд. лв., а това са политиките, начин на мислене и на работа, разясни Борис Бонев. "Спаси София" ще предложи четири приоритета в бюджета за следващата година - паркинги, паркове, инвестиции в кварталите и изграждане на транспортната инфраструктура.
Изпълнението на всичко това ще позволи на "Спаси София" да остане в едно управление с ПП-ДБ и кметът на София Васил Терзиев. В противен случай гражданската коалиция ще напусне съвместното управление на мнозинството в Столичния общински съвет (СОС). Борис Бонев бе категоричен, че "Спаси София" иска резултати и 2025 г. ще бъде време разделно за мнозинството в градския парламент.
Борис Бонев увери, че има добри отношения с кмета на София Васил Терзиев въпреки начертаните червени линии. Той очаква приоритетите на "Спаси София" да бъдат основа за разговори и да се избяга от емоциите.
"Ние влязохме в коалицията и подкрепихме господин Терзиев за кмет. Ако има резултати ще сме част от коалицията, но ако няма резултати, няма да сме част от коалицията", отсече Борис Бонев.
На въпрос на News.bg дали това не е извиване на ръце към кмета и формират ли се наченки за ново мнозинство в градския парламент, Бонев заяви, че "Спаси София" е гаранция, че сглобка с ГЕРБ няма да има. ГЕРБ са основният политически опонент и винаги ще бъдат такъв. Това не означава, че когато се работи за града, няма да подкрепяме техни добри решения или ние да подкрепяме техни добри решения, каза Бонев.
"Не сме тръгнали да разделяме мнозинство, което така или иначе нямаме, или да правим ново такова. Не, не извиваме ръце с предложенията ни, защото както казах, влязохме в коалицията с много ясни условия и да сме казали едно и после да искаме друго. От самото начало, в който влязохме в преговорите с ПП-ДБ преди да има кандидат за кмет, поставихме плана за София и приоритетите за града", подчерта Бонев.
Той вярва, че кметът и ПП-ДБ разбират приоритетите на "Спаси София", че трябва да работят заедно, защото в следващите 3 години ще се провалят дружно.
Преди това Борис Бонев и "Спаси София" направиха публичен отчет на работата си от първата година от мандата на "новото мнозинство", в което и те участват. "Можем много повече" е оценката, която поставя Бонев, а това очаквали хората - по-висока скорост и по-радикална промяна след 20 години управление на ГЕРБ. Дори и с един човек в СОС Спаси София били носител на реформите и висока скорост. Втората година щяла да покаже дали самолетът ще излети или ще остане на пистата.
"Целта е самолетът да излети, но го правим с голяма амбиция, обичаме София и искаме той да се развива, но освен с емоцията, ние сме много рационални. В тази рационалност вложихме всички усилия, за да подготвим почвата самолетът да излети", категоричен бе Бонев.
Общинският съветник Емилия Ангелова представи резултатите на коалицията в борбата с чистия въздух и корупцията. Тя заяви, че чистотата се е била превърнала в хроничен проблем за София. Освен повече миене и метене е направена голяма стъпка в посока рециклиране, което спестява пари и на Столична община, и на софиянци. Като успех на сегашното управление, Ангелова посочи, че са завишени изискванията към рециклиращите фирми, продължава битката с мръсния въздух чрез адекватна система за измерване на качеството на въздуха, а голямата битка остава борбата с корупцията. Тя обаче призна, че все още не може да се спечели битката с ГЕРБ, които управляват парното и мръсния въздух в столицата.