Служители в държавната администрация излязоха на протест пред Министерския съвет. Демонстрацията бе с начален час 09.30, като на място присъстваха представители и на двата най-големи синдиката у нас - КНСБ и КТ "Подкрепа".
Повод за протеста бе, че на днешното правителствено заседание трябва да бъде одобрено постановление за разпределение на 268 милиона лева от държавния бюджет за увеличение на заплатите в различните ведомства.
Недоволството бе предизвикано от това, че в проекта на постановлението на Министерския съвет от вчера има направени промени в първоначалния вариант на документа и сумите, предвидени за възнаграждения, се преразпределят.
Държавните служители настояват за справедливо разпределение на дълго чаканите средства за изравняване на диспропорциите в заплатите.
Сред протестиращите имаше представители на Агенцията по заетостта, Агенцията за социално подпомагане, Държавна агенция "Архиви" и други структури, предаде БНТ.
Кремена Атанасова от КТ "Подкрепа" сподели, че първоначално са били заделени 375 млн. лева.
"Този ресурс трябваше да бъде разпределен в администрацията за преодоляване на дисбалансите в заплатите. В крайна сметка от тях останаха 208 милиона, които щяха да са за хората с най-ниски възнаграждения. В понеделник обаче не беше гласувано постановлението, което доведе до намаляване на средствата с 30 млн. Така някои колеги ще получат по 150 лева", обясни тя.
По думите й има множество служители, които получават минималната работна заплата в страната.
"Ние като синдикати сме договорили с властта, става въпрос за 200-300 лева на човек в зависимост от това каква е длъжността, каква е диспропорцията. 53 000 души чакат да получат между 200 и 300 лева ръст на заплатите си от тези 268 млн. лева, които останаха", допълни Любомир Костов, КНСБ.