12-годишно дете е пропаднало в необезопасена шахта в района на спортен комплекс "Червено знаме". За това съобщават от Столична община (СО).

Инцидентът е станал на 24 юни. По този повод от Общината са извършили проверка, като след инцидента екипи на дирекция "Аварийна помощ и превенция" обезопасили шахтата.

По време на проверката в имота са открити и други непълнолетни лица, които незабавно бяха изведени от терена и предадени на своите родители.

След проверката Столична община е ангажирала всички институции с отношение към имота, сред които и собственика - Министерството на младежта и спорта. Сезирани са и Областният управител, дружеството "Сердика спортни имоти" ЕАД, Българската федерация по спортна акробатика и район "Слатина" с настояване незабавно да предприемат действия в рамките на своите законови правомощия за обезопасяване на терена и ограничаване на достъпа.

Проверката, извършена на 25 юни, установила изключително лошо техническо състояние на комплекса и редица предпоставки за възникване на тежки инциденти. Констатирани са:

  • компрометирана и на места липсваща ограда, която позволява свободен достъп до територията;
  • необезопасени съоръжения и опасни зони;
  • значителни количества отпадъци, създаващи предпоставки за пожари и други инциденти;
  • разрушени фасади и компрометирани конструктивни елементи на сградите;
  • липсващи елементи от сградните инсталации, които създават непосредствен риск за живота и здравето на гражданите.

Спортният комплекс е частна държавна собственост и поддръжката му не е в правомощията на Столична община, обясняват оттам, като допълват, че все пак заради живота и здравето на гражданите, шахтата е обезопасена.

Взрива в канализация в Горна Оряховица: Откриха замърсени с химикали води

Взрива в канализация в Горна Оряховица: Откриха замърсени с химикали води

С това се създава опасност за хора, животни и растения