София - втори Брюксел за Източна Европа. Това предлагат от Инициатива "Граждани за София". Димитър Димитров от инициативата обяви на пресконференция, че идеята е след края на председателството през юни 2018 г., София да продължи да играе важна роля на център в региона. Това може да стане като привлече на своя територия представителства на различни институции като ООН и ЮНЕСКО, например.
Димитров настоя, че в рамките на правомощията на президента Румен Радев е да повдигне дебата за това каква България искаме да бъдем. Според него е редно да се изготви доктрина за това каква България искаме да бъдем, която да бъде съгласувана и отстоявана по време на председателството.
"Редно би било не България да е граница, а да е инициатор на нещо, което може да ни извади в една по-нормална позиция по отношение на Източна Европа. Българският президент е редно да постави пред българската общественост този въпрос", подчерта Димитър Димитров.
По думите му президентът трябва да изисква българското правителство и парламент да излязат с доктрина каква България искаме да бъдем. Когато започне председателството, да бъде заявено може ли България и страните, които не са членки да говорят за една Източна Европа. Според Димитър Димитров след тези 6 месеца на председателството е важно да се повдигне въпросът може ли София да продължи да играе ролята на "втори Брюксел" за Източна Европа.
"Още повече името на София не случайно се свързва с мъдрост. Не е ли това пътят, по който да бъдат поставени чисто човешките проблеми. Всички живеещи в източната част на Европа да заработим в една симбиоза, човешка среда и взаимоотношения и да създадем голямата част от българите да могат да се върнат и да намерят среда, в която наистина да помагат за развитието на тази Източна Европа", коментира той.
Димитров настоя за нов модел на управление на София, като половината от местните данъци и такси да остават за съответния район. Той възрази срещу административното делене на София, като изтъкна, че целта й е да възпроизвежда повече чиновници.
Димитър Димитров обяви като втора задача към президента - подготовката и провеждането на нови местни избори.
Третата задача, която поставят гражданите, е определянето на паметен знак, монета, плакет, който да бъде даден на всеки българин във връзка с председателството. На него да бъде изписано, че на тази дата София е станала домакин на Председателството. Стойността на този знак можел да бъде 1000 лв., като с получаването му щяло да започне преброяването на България. Димитров попита какво са 8 млрд. лв. , след като 3 млрд. се подаряват на КТБ.
Xa-x@v
на 15.05.2017 в 15:06:13 #3Гражданите на София,продължавайте да гласувате за едни и същи и ще станете Швейцария на Балканите.
Олаф БГ
на 15.05.2017 в 14:37:43 #2Ами проведетете референдум в Полша, Чехия, Словения, може пък да ви искат. Някой особено е много подходящ за майка на зала Източна Европа. Луди хора.
boris
на 15.05.2017 в 14:23:56 #1Ох, не дай Боже сляпо да прогледа.