Нов, реставриран мавзолей в столичния квартал "Лозенец" ще могат да посещават жителите и гостите на София. За историята на мавзолея и какви находки са открити при разкопките и реставрацията му разказа директорът на Музея за история на София Венета Ханджийска.

Първите археологически проучвания на мавзолея са в средата на 20 век, когато частично част от сградата е проучена. Тогава се предполага на база анализите на учените, че става въпрос за голяма базилика, свързана с провеждането на Сердикийския събор. Впоследствие след около 50 години са завършени проучванията и след 2001 г. учени археолози са установили, че става въпрос за семеен мавзолей, функционирал втората половина на 4 век и началото 5 на век.

Мавзолеят е бил място за погребения на богата сердикийска фамилия. Три саркофага са намерени при разкопките на мавзолея и няколко помещения за споменални практики, обясни Хаджийска.

Мавзеолят е бил ограбен още в Античността, но въпреки това оставя ценни находки в доста фрагментиран вид - ваза Диатрета, специален съд за вино. Впоследствие във връзка с изграждането на комплекса са проведени спасителни археологически проучвания и тогава са регистрирани и проучени няколко гроба от същия период. В по-ранните пластове на мавзолея са открити няколко вкопани структури, които представляват светилище от Предримската епоха, която се свързва с траките. Една от известните характеристики на траките е да почитат боговете си, като вкопавали дарове в земята, за да ги омилостивят.

В най-горните нива на мовзолея има останки от Средновековието и останки от малки жилища. Това място, където в наши дни се намира столичния квартал "Лозенец" е било предпочитано за живот още от най-ранни времена, каза още Венета Ханджийска.

Мавзолеят в София се завръща, засега символично

Мавзолеят в София се завръща, засега символично

Пространството ще се нарича "Площадка Мавзолей"

Мавзолеят отваря врати за посетители още от утре, петък, 20 октомври. Той ще работи през лятото и есента от 10 до 19 ч., а през по-студените есенни и зимни дни - от 10 до 18 ч. В него освен останки от разкопките, има множество пейки, засадени дървета, алея, чешма за вода и детска площадка за най-малките посетители.

Мавзолеят, разкрит в столичния квартал "Лозенец", вероятно е издигнат през втората четвърт на ІV в. и просъществува до третата четвърт на V в. Предполага се, че тук се намира крайградско имение на високопоставен сердикийски гражданин, в чиито предели попада и мавзолеят. Вероятно в него са погребани той и членовете на неговата фамилия.

Най-ценният предмет, открит при проучванията и експониран в залите на Регионален исторически музей - София, е ваза тип Диатрета (vas diatretum) от втората половина на ІV в. Тя представлява луксозна чаша от два пласта стъкло с ажурна мрежеста украса и фигурално-растителен фриз в кобалтовосин цвят. Композицията изобразява Дионисиева сцена, в центъра на която е бог Дионис.

Финансирането на дейностите е осигурено по проект "Повишаване на туристическата атрактивност на София и Ниш" по Програма за Трансгранично сътрудничество Интеррег - ИПП България - Сърбия, приоритетна ос 1 "Устойчив туризъм" към МРРБ, и от бюджета на Столична община за 2020 г. Стойността на проекта е 989 353 лв., от които 491 560 лв. са безвъзмездна финансова помощ по Програмата за ТГС Интеррег - ИПП България-Сърбия, а 497 793 лв. са от Столична община.