Няма увеличение на инцидентите, свързани с липсата на лифтови съоръжения, които да правят достъпа до Витоша по-лесен. Това заяви пред БНР Ивайло Човиков от Планинската спасителна служба към БЧК.

Той посочи, че до 1800-1900 м. има добре маркирани пътеки и алеи. По негови думи хората, практикуващи пешеходен туризъм, са добре запознати. Имало обаче и такива, които по-рядко поемат към Витоша, възприемат планината като парк и често се оказват неподготвени.

Човиков уточни, че основата част от инцидентите на софийския отряд от ПСС са в района на Боянския водопад. Той заяви, че обикновено връщането следобед се оказва по-проблематично и надолу пътят се оказва по-труден.

ПСС: Спазвайте основните правила за планински туризъм

ПСС: Спазвайте основните правила за планински туризъм

Метеорологичната обстановка е променлива, припомниха спасителите

Планинският спасител предупреди, че времето на Витоша бързо се променя. "Преходът между сезоните е коварен, хората се подлъгват и често се оказват недостатъчно подготвени. Над 1900 м надморска височина условията са зимни и все още има сняг", посочи той.

Въпреки модерната техника често пъти закъсали в планината не успяват да се справят и да си помогнат. Налично е мобилно приложение, чрез което туристите лесно могат да се свържат с ПСС, стига да има покритие от мобилния оператор.

Специална комисия се заема с лифтовете на Витоша

Специална комисия се заема с лифтовете на Витоша

Разпокъсаната собственост на планината също е пречка пред развитието на Витоша