Заместник-министърът на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов съобщи за план за санирана сеч, с цел съживяване на горските територии на България. Изкуствено засадените иглолистни гори в момента претърпяват процеси на съхнене, което по негови думи води до понижена физиологична устойчивост на горите. Предвижда се след сеча териториите да бъдат възстановени с подходящи за регионите широколистни видове.
Днес се е провело съвещание по стопанисване на горите - 2024 г. в Държавно горско стопанство - Хисар, териториално поделение на Южноцентрално държавно предприятие.
Мирослав Маринов посочи още, че милион и половина хектара са изкуствено създадените горски насаждения в страната през 20 век. При част от тях, създадени извън естествения им ареал на разпространение, се наблюдава изсушаване, особено при насажденията на бял и черен бор. На територията на България за последните шест месеца са засегнати около 212 000 дка, или 0.5% от площта на горските територии.
Зам.-министърът обясни, че основните причини за съхненето са свързани с настъпилите през последните години продължителни засушавания и по-високи температури, довели до чувствително намаляване на атмосферната влажност и водните запаси в почвата.
"Това води до понижена физиологична устойчивост на горите и става предпоставка за развитие на гъбни патогени и нападания от насекомни вредители. Явлението не е проблем, защото е естествен процес и държавата ще предприеме мерки, като след внимателен анализ и преценка за всяко конкретно насаждение при нужда ще се проведе санитарна сеч", уточни той.
По думите му за вземането на правилните решения са необходими знания и практически опит, което е и причината за работната среща на терен. Там са присъствали професори от Лесотехническия университет и Института за гората.
Различните пръскания за борба с вредителите не са достатъчно ефективни и даже не са практически възможни понякога, а и не дават необходимият резултат, посочи д-р инж. Маринов.
Масова сеч няма да има, ще има единствено санитарни мероприятия, които ще бъдат насочени към подобряване на здравословното състояние на насажденията, категоричен е зам.-министърът, като добави, че няма да има опасност от ерозионни процеси при извършването на санитарната сеч в засегнатите горски територии.
"Очакваме на някои места да има временна промяна в ландшафта, за възстановяването на който лесовъдите ще предприемат своевременни действия", отбеляза той.
Мирослав Маринов е посетил обекти с различна степен на увреждане от фитопатогенните гъби в района на град Хисаря, където пораженията са най-големи. В миналото на тези места са били извършени противоерозионни залесявания, с цел овладяване на пороите.
Допълнително, степента на увреждане зависи от вида на конкретните патогени и специфичните условия на средата. След извършването на санитарната сеч при нужда държавата има готовност да залеси с местни широколистни дървесни видове.