Директорът на дирекция "Морска администрация - Варна" Валентин Енчев е издал заповед за забрана на швартоването на плавателни съдове на 34 от общо 60 лодкостоянки по Северното Черноморие, съобщи БНР. Рибарите ще обжалват заповедта, заяви депутатът от "Възраждане" Коста Стоянов.

"Темата се повдига винаги преди избори или с цел да се извиват ръцете на рибарите. Ние смятаме, че поводът е такъв, тъй като предстои ротация", коментира той. По думите му директорът на "Морска администрация" - Варна в заповедта си е забранил швартоването на плавателни съдове, качването и слизането на хора от тях на 34 обекта от Варна до Шабла.

"Възраждане" ще внесе парламентарно питане до министъра на транспорта и съобщенията за състоянието и собствеността на рибарските съоръжения по Северното Черноморие. В питането Коста Стоянов ще настоява съоръженията най-после да бъдат регистрирани, да се уреди проблемът със собствеността им и да се предвидят средства за ремонтирането им.

Забраната за достъп до 34 опасни обекти по Северното Черноморие, където да пристават рибарски лодки, обаче съществува от 10 години, като сега е актуализирана и е добавен само един обект. Всички лодскостоянки не са регистрирани и реално са незаконни.

Причината за спирането на достъпа до тях е, че обектите са опасни за рибарите и няма как Морската администрация да не издаде такова предписание, обясни Валентин Енчев. Няма как администрацията да допусне приставане на плавателни средства, защото състоянието на съоръженията е такова, че застрашават човешкия живот и околната среда, посочи той.

По думите му след подаден сигнал прокуратурата извършва проверка на обект за спиране на плавателни съдове за несъответствия, като на мястото е установено, че е излят бетон във водата.

Същевременно рибари дойдоха на брифинга на Валентин Енчев и заявиха, че проблемът е неглижиран от държавата от години и трябва да се намери спешно решение. Енчев отбеляза, че през 2023 г. е създадена работна група към областния управител, която извършва проверки на лодкостоянките. Той посочи също, че са изготвени регистър и категоризация на всички обекти.

Рибарското пристанище във Варна отново се нуждае от ремонт

Рибарското пристанище във Варна отново се нуждае от ремонт

Необходими са близо 1.5 млн. лева

Около 150-200 плавателни съда ще бъдат засегнати от забраната за достъп до лодкостоянки по Северното Черноморие, смята председателя на сдружение "Черноморски изгрев" Емил Милев.

От бранша искат отстраняване на началника на отдел "Рибарски пристанища" в община Варна Лъчезар Братоев. Според Милев той въвежда в заблуждение обществеността с неверни твърдия от размера на таксите до начина на използване на пристанищата. Емил Милев не е съгласен с твърдението му, че плащат по малко над 1 лев на ден. Вички общини имали различен подход към рибарите и различни тарифи. След назначаването си Братоев демонстрирал агресивно поведение със заявката си да направи много промени. Дали ще се вдигне оборотът на пристанището с 30 000 лева няма значение, не могат да се покрият милиони загуби, изтъкна Милев.

Представители на 27 рибарски сдружения във Варна проведоха днес среща с кмета на града Благомир Коцев. В четвъртък рибарите ще разговарят и с областния управител на Варна Андрияна Андреева. "Нека да видим какво ще стане в четвъртък, искрено се надявам, че тогава ще вземем някакви решения", каза Коцев.

Той коментира и поисканата от рибарски сдружения оставка на Лъчезар Братоев: "Виждам какви нападки се разменят тук, нека дадем шанс и всички да имате колегиални отношения. Аз ще говоря лично г-н Братоев. Разбирам, че за вас е важно да има предвидимост и дългосрочност. Ако нямаме причина да се караме, защо да го правим. Нека говорим по същество.

На пристанище "Карантината" има 10 свободни места, а подадените заявления за ползването им са стотина. В момента таксата на лодка, която изпълнява стопански риболов и има право да стои на пристанището, е 1,17 лева. Рибарите настояват да се преразгледат подадените до момента заявления и да се уточнят тарифите, за да са на пазарни нива, наравно с останалите пристанища по Черноморието.