Гражданско сдружение "Варна диша" настоява Морската градина да бъде истински парк за всички граждани и гости на града, а не само за богоизбрани. Това става ясно от отворено писмо до новия кмет и Общинския съвет на Варна.
Морската столица има нова местна власт и стари проблеми, обобщава Сдружението, което припомня, че от години се бори за обществените пространства, зелената система на града и по-специално за Морска градина с излаз на море по цялото протежение от вълнолома до Евксиноград. "Варна диша" е против и колите по алеите в парка, в чиято защита са били собственици на имоти, които "явно и тайно са подпомагани от предишни управници".
От Сдружението предупреждават, че ще следят всяко действие на кмета и Общинския съвет във Варна и ще търсят резултати. За да има истинска Морска градина до морето, а не само предизборни обещания.
Организацията призовава кмета и общинските съветници да докажат, че ще работят за Морската градина и зелената система на Варна, като в най-скоро време предприемат стъпки в тази посока. При истинска политическа воля, те могат да се реализират в кратък срок, смятат от Сдружението.
"Варна диша" предлага 7 стъпки:
- Спиране на колите в Съставна зона 2 на Морската градина. За това няма нужда от специални заповеди и процедури, защото в парка има алеи, а не улици и за да се постигне това е достатъчно да се започне да се прилага закона от органите на реда.
- Спиране на движението на автомобили по цялата Крайбрежна алея чрез промяна на Генералния план за движение на Варна.
- Отмяна на решението за отказ на отчуждаване на имоти в парка, прието от Общинския съвет през юли, 2012 г. при приемане на новия тогава ОУП на Варна.
- Изменение на ОУП на Варна, за да може цялата зона от вълнолома до Евксиноград и от морето до булевардите да стане една цяла територия за озеленяване и широко обществено ползване, което да продължи с разработването на цялостен ПУП.
- Изменение на ПУП за Аспарухов парк, за да се пресекат всякакви съмнения за потенциално застрояване, да се изкарат колите от парка, който да се свърже хармонично с плажа, както и да се защитят в максимална степен природните ресурси и историческото наследство.
- Предприемане на незабавни стъпки за ограничаване презастрояването на Варна. Последните години сме свидетели на повсеместното унищожаване на зелени площи и паркови пространства в нашия град. Това доведе морската столица до състояние на градоустройствена катастрофа и остави тежки последици върху нейния облик. Осъзнаваме, че за ревизия на ОУП на Варна са необходими години и поради това настояваме спешно да се наложи строителна забрана за терени, които биха могли да послужат за паркове, градинки, спортни площадки, озеленяване и т.н.
- Да въведете процедура за обществено обсъждане преди приватизация, продажба, замяна, ПЧП и всякакви други сделки с поземлени имоти собственост на Общината и общински фирми за това дали могат да послужат за озеленяване и широко обществено ползване.