Пожарите в сухи треви, храсти и отпадъци в монтанско се увеличават рязко от началото на месеца, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Досега през юли са гасени над 120 пожара по полето и в сметища.
В повечето случаи вина за лумването на огъня имат хора. Минувачи през полето хвърлят небрежно фасове от цигари, а в някои случаи и умишлено палят стърнища след жътва на есенници.
През вчерашния ден са гасени 13 пожара в сухи треви, храсти и на сметища. Те са горели в седем места в Монтана, на четири места в Лом, а също и в селата Мездрея и Ковачица.
От полицейската дирекция в Монтана призоваха гражданите да не палят огън на открито, ако това не е крайно наложително, да не изгарят без контрол селскостопански отпадъци и стърнища, но бъдат внимателни при пушене на цигари в полето.
dk
на 18.07.2012 в 20:16:54 #1Паленето на стърнища е полезно но опасно. Анищожават се плевели, насекоми и гризачи. Зарази като Главня примерно. А пепелта подхранва почвата толкова, колкото бия подхранил и биологичният остатък. Но в такова време е много опасно.