Комисията за защита на потребителите (КЗП) обясни какво след за потребителите след 1 февруари относно еврото. На 31 януари възможността за плащания в две валути - лев и евро, изтича и от 1 февруари левът спира да бъде валута за плащане, а еврото става единственото законно средство за разплащане за стоки, услуги и задължения.

Но Законът за въвеждането на еврото задължава търговците да обозначават цените както в евро, така и в лева до 8 август 2026 г.

КЗП препоръчва на търговците да набавят достатъчно количество монети в евро, понеже от 1 февруари са задължени вече да връщат само в евро. Тези от тях, които не спазват правилата за двойно обозначаване, правилно превалутиране, прозрачно ценообразуване или други изисквания на закона, подлежат на санкции от страна на КЗП и останалите контролни органи.

Продължават проверките за необосновано покачване на цените. При установяване на такова, търговците имат пет работни дни да докажат икономическата обосновка за това.

КЗП апелира гражданите да продължат да подават сигнали и жалби.

5.3 млрд. евро вече са в обращение у нас

5.3 млрд. евро вече са в обращение у нас

БНБ очаква стотинките да станат част от нумизматиката