Мнозинството в Столичния общински съвет (СОС) сезира Европейската прокуратура за управлението на отпадъци и Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) в столицата по време на управлението на ГЕРБ. На брифинг пред журналисти кметът на София Васил Терзиев открои, че обект на проверка ще бъдат договорите, финансирани с европейки средства, данни за нарушаване на Наказателния кодекс, измама с европейски средства, документна измама и незаконно управление на отпадъци. Има документни папки как е пробвано да се покрият критериите за устойчивост и как не се е случвало това, което е трябвало да се случи. Злоупотребите са се случвали в периода 2016-2021 г.
"Стигнахме до тези разкрития покрай многото проверки и колкото повече всяка една проверка изисква, толкова повече данни се събираха и анализираха. Лека по-лека се разплете поредното нещо, което се е случвало на територията на завода за отпадъци в София и което е ощетило града", коментира Васил Терзиев.
Той уточни, че е подавал сигнали и до българската прокуратура за завода за отпадъци, но отговорът на държавното обвинение не бил задоволителен. "Няма да спрем да подаваме сигнали до всички институции, когато видим, че нещо не е наред. Няма да имаме търпимост към нередностите", категоричен бе кметът на София.
Зам.-кметът на София по екологичните въпроси Надежда Бобчева описа схемата на управлението на завода за отпадъци на предишното управление - когато е излизал камион от завода е пишело, че е извеждана пластмаса и точно след 20 минути камионът е влизал в сметището в Долни Богров и го е разтоварвал като битов отпадъци. "Истината е, че стигнахме до тази част, защото забелязахме сериозен проблем с депонираните отпадъци", добави Бобчева.
Директорът на СПТО Николай Савов посочи, че през 2023 г. е била прекратена дейността на фирмата, разтоварвала отпадъци в Долни Богров. "Единствено и само компетентните органи ще отговорят кой е виновен", подчерта Савов. Той не каза за колко пластмасов отпадък става въпрос, като намекна само, че са "десетки хиляди отпадъци".
На брифинга Терзиев коментира и случая с районните кметове на "Люлин" и "Младост", които заедно с общински съветници се отцепиха от "Продължаваме промяната", като отправиха обвинения за оказван срещу тях натиск за манипулиране на обществени поръчки.
"Никакви вмешателства не е имало в работата на районните кметове", увери той.
Терзиев още веднъж потвърди тезата си, че всеки един районен кмет трябва да си избира екипа и оттам нататък разговорите трябвало да бъдат на политики, а не да се кадрува човек по човек.
Васил Терзиев не отговори на въпрос за антикорупционните мерки и вътрешния одит, който смята да направи, като уточни само, че ще даде нарочна пресконференция по темата.