Община Пловдив предприема мерки заради замърсяването на въздуха в града. Това става ясно от съобщение на сайта на местната администрация.
От Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в четвъртък информираха за превишения на нормите за фини прахови частици под 10 микрона (ФПЧ10) във въздуха в града в дните 1, 2, 3, 6, 7 и 8 януари в диапазона от 1,1 до 2,2 пъти или между 57 и 111 µg/m3.
На база на прогнозите за атмосферно замърсяване на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ) от общината очакват днес превишение от 30 µg/m3 до 100 µg/m3 на фините прахови частици във въздуха.
Местната власт представя препоръки на Регионалната здравна инспекция (РЗИ):
- да се избягва проветряването на помещенията;
- хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца да избягват физически натоварвания и престоя на открито;
- в учебните и детските заведения да се отменят заниманията на открито.
Същевременно общината увеличава честотата на комбинираното машинно метене с оросяване на улиците в града в следващите дни.
Призовават се гражданите да се придвижват с обществен транспорт и да не се топлят с печки на твърдо гориво.
От общината посочват още, че към момент се изпълнява втората фаза на проекта "Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в Община Пловдив чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление - фаза 2", в рамките на който около 4 000 домакинства могат безплатно да подменят отоплителните си уреди на твърдо гориво с алтернативни екологични уреди. До края на януари по програмата ще бъдат монтирани около 500 климатика, а до края на следващия месец - още 1000.
От местната администрация обясняват, че увеличената концентрация на прахови частици във въздуха през зимата се дължи основно на емисии от използваните горива за отопление на домакинствата и автомобилите в съчетание с неблагоприятни метеорологични условия - висока влажност, температурни инверсии, безветрие, което води и до задържане на атмосферното замърсяване.
Данните от автоматичните измервателни станции в страната, включително в Пловдив, могат да се следят онлайн на сайта на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).