От днес - 1 януари, влиза в сила нискоемисионната зона за битово отопление в София.

Забраната за употреба на печки на дърва и въглища е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г. и ще важи в девет столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа - "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица".

Столичната община провежда активна кампания за безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови уреди. Целта е да подпомогне и подкрепи домакинствата, засегнати от нискоемисионната зона и да насърчи преминаването към по-екологични алтернативи за отопление на хората в цяла София.

По данни на СО близо 5000 домакинства вече са кандидатствали по двете програми за подмяна, които са отворени в момента. От общината напомнят, че всеки, който има нужда от консултация, ще бъде посъветван безплатно от експерт.

Посочва се, че отоплението на дърва и въглища е най-големият замърсител на въздуха. Общият дял на замърсяването от битово отопление е 56%, а през зимата 80% от превишенията на ФПЧ се дължат на битовото отопление на твърдо гориво.

СОС прие по-строг механизъм за чистотата на въздуха в София

СОС прие по-строг механизъм за чистотата на въздуха в София

С индикатор за замърсяване ФПЧ 2.5

От СО изтъкват, че въвеждането на нискоемисионна зона за битово отопление е част от усилията на администрацията на Васил Терзиев за подобряване качеството на въздуха в столицата, които включва още:

  • ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци;
  • намаляване на емисиите от автомобилите, за което също беше въведена нискоемисионна зона;
  • ограничаване на вторичното разпрашаване, което се адресира със строг контрол над строителните фирми, с елиминиране на калните точки и по-често миене на улиците;
  • разширяване на зелената система и други.

Очаква се около 1600 домакинства да бъдат засегнати от ограничението. Контролът на горенето ще се извършва от мобилните екипи на Столичния инспекторат, подпомогнати от дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столичната община. Те ще извършват стандартни обходи и ще отговарят на сигнали на граждани.

Глобата за нарушителите е в размер от 50 до 500 лв.

На разположение на проверяващите инспектори ще бъде и противопожарната кула в кв. "Факултета", която разполага с четири стационарни и една мобилна камера за засичане на задимени участъци, както и два дрона, които ще извършват периодичен контрол в периметъра на рисковите зони и са в готовност да реаират при наличие на сигнали.

Снимка 697343

Източник: news.bg

Пак спират най-замърсяващите коли в центъра на София

Пак спират най-замърсяващите коли в центъра на София

В девет района на столицата пък се забранява отоплението на дърва и въглища

Безплатната подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови уреди се реализира по две програми:

  • За кварталите и селата в широката периферия на Столична община:

Всички домакинства в кварталите "Абдовица", "Димитър Миленков", "Филиповци", "Требич", "Обеля", в.з. "Малинова долина" и селата Волуяк, Мрамор, Чепинци, Негован, Световрачене, Кубратово, Бусманци, Казичене, Кривина, Владая и Мърчаево могат да заменят печките си на твърдо гориво с уред на пелети, уред на природен газ или климатик по програма LIFE до 31 май 2025 г.

Кандидатстването става с подаване на място в кметството или районната администрация на документи, които могат да бъдат изтеглени онлайн ТУК: https://lifeipcleanair.eu/bg/news/kraen-srok-kandidatstvane-SO-31-5-2025.html.

От СО се свързват с кандидатите в срок от един месец след подаване на документите. Те получават и безплатна консултация, както и напълно безплатен монтаж на новия уред.

  • За всички останали квартали в столицата

Жителите на всички останали квартали на София могат да подават заявления за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди по програма "Околна среда", която е ва начален етап на реализация. Столичната община има ангажимент да осигури огледи и оценка на нуждите на домакинствата, подали заявления, и да ги подпомогне при оформяне на съответната документация. Общината ще поеме и демонтаж и предаването за рециклиране на всички печки и котли на твърдо гориво, които са подменени с екологични алтернативи. По тази програма гражданите могат да кандидатстват ТУК за безплатен уред на пелети, термопомпи, както и климатици - до 31 декември 2029 г.

Забраняват отоплението на твърди горива в 9 района в София

Забраняват отоплението на твърди горива в 9 района в София

Предвижда се забраната да влезе в сила от 1 януари 2025 г.