Довеждащият водопровод от яз. "Ястребино", с дължина 19 км, е единствена алтернатива за водоснабдяването на община Омуртаг. Проектиран е за дебит на вода 80 л/секунда. Изграден е по възлагане на Община Омуртаг в периода 2004-2005 г., като в процеса на строителство проектът е променен. Затова и Акт 15 е издаден само за определени участъци от съоръжението и самият водопровод не е доведен в експлоатация.
Това става ясно от срещата в Министерството на регионалното развитие и благоустройството след като седмици наред гражданите на Омуртаг протестираха заради бедствената ситуация в града си с водоснабдяването. Въпреки обявеното бедствено положение преди 1 месец, жителите на града продължават да стоят без вода, а в най-добрият случай водоподаване има за по 1 час 2 пъти в седмицата
Регионалният министър Иван Шиков е предложил да бъде създадена работна група, в която да участват и представители на министерството и на "Български ВиК холдинг" ЕАД. Задачата ѝ ще бъде да анализира изпълненото строителство по довеждащия водопровод от яз. "Ястребино", да проучи направеното обследване на съоръжението през 2015 г., както и цялата друга съпътстваща информация.
Според Шишков очевидно проблемът е в заданието за проектиране, а водопроводът може да се въведе в експлоатация и с ограничителен режим на ползване, за това обаче трябва определено решение.
Ще трябва да бъде направена и корекция на незавършения строеж, така че той да може да влезе в експлоатация. Затова министър Шишков предложи като вариант водопроводът да бъде прехвърлен на ВиК Търговище, след което то ще има възможност да се намеси, като "Български ВиК холдинг" ЕАД ще може да предостави средства на оператора.
Кметът на община Омуртаг инж. Ешреф Ешрефов се е ангажирал да бъдат предоставени всички необходими за извършването на анализа документи. Набирането им започва още днес.
На срещата е било коментирано също, че на следващ етап ще бъде търсен вариант за подпомагане на общината и за решаване на проблема с влошеното състояние на вътрешната водопроводна мрежа на град Омуртаг. За 2022 г. на общината е предоставено финансиране в размер на 1 325 150 лв. за 2022 г. за реконструкция на вътрешни водопроводи в изпълнение на правителственото решение от месец септември т.г. за целево финансиране на инвестиционни проекти на общините по приоритети и направления/обекти.
projekt
на 30.11.2022 в 08:09:09 #1Не че нещо, ама в началото на лошия комунизъм започва изграждане на електро и водно захранване на села и паланки, махали, малки градове, големи градове. Строят се язовири, строят се пътища. Сега се се говори че се използвал безплатен труд на студенти, войници, ученици. Не се говори че всичко е правено от държавата и обществото за същата тази държава и общество. Всички тръби и кабели са били държавни. В началото на демокрацията ги подариха на частни компании и казаха че те ще са по добър стопанин, но не казаха че по начало единствения интерес на частната компания е максимална печалба и минимални инвестиции. При добрата демокрация дори не може да се поддържа това което е създадено. Преди всяко по голямо село имаше детска градина, училище медицински кабинет от лекар или фелдшер. Всичко това се закри. Спряха удобните автобуси и влакове до града и селата се обезлюдиха. Не може преди влака или автобуса да минава в селото в 7 и да е в града в 7,30 и ти да го промениш "за по добро" да е в 8 в града и да се оплакваш че хората не го ползват и трябва да закрие линията че никой не я ползва. Като е в 8 в града учениците са закъснели, на работа си закъснял..... Или си тъп или го правиш умишлено и принуждаваш хората да се изселят, да дойдат в града, да убиеш връзката между хората и земята. Веднъж като се прекъсне, трудно се възстановява. Вече всеки свикна да си купува гадни домати от Кауфланд и никой не иска да ходи на село да отглежда Така и с водопровода на Омуртаг. да припомним на нашите велики инженери и политици че за 2 седмици Китай построи и обзаведен болница за ковид за хиляди пациенти. Ние тук 30 години не можем да построи детска болница и пращаме СМС за лечение на деца в чужбина.