Доверието на българите в НАТО е по-ниско от доверието в ЕС. В годините около 2016 г. авторитетът на Запада е спаднал, но тези опасности сега са преодолени, отчита социологическо проучване на "Галъп интернешънъл", представено от Първан Симеонов по време на дискусия, посветена на годишнината от членството на България в Алианса.
Младите хора у нас, около 23%, изразяват отношението - нито се доверяват, нито не се доверяват на НАТО. Едва 12% изразяват доверие в Алианса. 23% от респондентите обаче не могат да дадат мнение по въпроса.
Когато стане дума за радикални решения, обществото ги отхвърля, подчерта социологът и обясни, че 45% не одобряват идеята България да напусне Алианса.
В последните две-три години доверието в НАТО у нас укрепна заедно с доверието в Запада въобще, каза още Първанов, но призна, че като цяло на Европейския съюз се гледа с много по-добро око отколкото на НАТО. Стойностите на доверие в Алианса при последното замерване са 38% доверие срещу 41% недоверие. На фона на доверието в българските институции резултатите всъщност са добри, посочи Първанов.
Проучването отбелязва и известно покачване на доверието в българската армия. Според Първан Симеонов това се дължи и на встъпването в длъжност на президента Румен Радев.
Възприятието за НАТО е преминало от етапи като абсолютно враждебна организация до момента, в който България е заявила желанието си да стане член на НАТО. Някои от разбиранията за НАТО все още битуват в съзнанието, като за това допринася дезинформацията, коментира и Иван Божилов от "Софийския форум за сигурност" по време на дискусията.
Дезинформацията за НАТО има много лесни за възприятие послания и ако човек не бъде критичен и не познава политиката, лесно може да се заблуди. Целите ѝ са да се постави под съмнение трансатлантическата връзка, лоялността на отделните държави към общите действия, да се противопостави ЕС на НАТО и опитът да се внуши, че Алиансът е технологично и военно по-слаб от други противници.
Не виждам по-активна позиция за информиране на обществото, посочи Божилов. Министерство на отбраната не предоставя тази информация какво даваме и какво получаваме от НАТО, допълни той. Ако не държим на системата, ще получим извратено и неправилно отношение към НАТО и ще имаме негативно настроена общественост към Алианса.
plamen-pandilov-qYhzZp1v
на 19.03.2019 в 21:16:10 #6ГЛУПОСТ ТОВА Е ФАЛШИВА НОВИНА!
plamen-pandilov-qYhzZp1v
на 19.03.2019 в 21:09:46 #5Ясно е, че няма друг избор освен в НАТО! Но май забравяме ,че ние също трябва да платим за отбраната си и техниката си,НЕ ДА ЧАКАМЕ НЯКОИ ГОЛЯМ БРАТ ДА НИ ПАЗИ! Имаме горчив 500 годишен опит какво става , когато сме слаби и неподготвени! Имаме АЕЦ ,сега искаме втора АЕЦ (не коментирам че света вече преминава към ВЕИ масово,включително Франция с над 50АЕЦ) но нямаме накаква ПВО да си ги пазим и защитим?! Толкова ли е трудно да имаме добри икономически отношения и с Русия и с САЩ и с Китай и с Израел и с други държави.
Кастело Белведере
на 19.03.2019 в 20:18:34 #4За България няма реална алтернатива извън НАТО и ЕС. Българите не искат повече с авторитарен и икономически слаб руски блок, а да останем неутрални на Балканите си е жива химера.
bgplus
на 19.03.2019 в 15:46:03 #3статията е хитра, манипулативна и малко лъжлива. Погледнете заглавието и става ясно, как авторите баламосват читателите!
Philosopher
на 19.03.2019 в 15:43:05 #2Щом червения трол квичи, новината е достоверна и в известен смисъл положителна
1abv1
на 19.03.2019 в 15:22:49 #1"В последните две-три години доверието в НАТО у нас укрепна заедно с доверието в Запада въобще" Пълни лъжи! Точно в последните 2-3 години доверието към НАТО унищожително се срива, заради конфронтацията му с Русия, изцяло по вина на западняците, както и за поддръжническата му роля по отношение резачите на глави в близкия Изток. Ако до преди събитията в Украйна повечето българи им бе през оная работа дали сме в НАТО или не, то след като лъсна агресивната същност на тази организация болшинството не желаят да членуваме изобщо в нея. Определено статията е лъжлива новина!