"България не е готова за предизвикателствата пред сигурността", коментира Елена Поптодорова от Асоциацията на Атлантическия договор по време на конференция, организирана от "Галъп Интернешънъл" и Института по социология "Иван Хаджийски" по повод 15-та годишнина от членството на България в НАТО.
"Не съм спокойна, че държавата сама по себе си и в съседство може да се справи с възникващите ситуации. Тази годишнина няма да бъде във фойерверки", категорична е Поптодорова.
Това ще са загрижени обсъждания, защото има повече въпроси отколкото са отговорите, обясни тя и допълни, че вододелна дата в отношенията САЩ-Русия и Изток-Запад е анексирането на Крим.
"След събитията в Крим се тегли една разделителна линия, която за съжаление нараства". В Швеция също настъпи тревога и 20 години след изтеглянето на военния контингент в Готланд има знаци за нарастваща загриженост, коментира Поптодорова.
Съзнателно се прави сравнение със Студената война, но не е същото, смята дипломатът, а по-скоро започва период на съперничество между Големите сили Русия, Китай и САЩ. Мнозина определят периода като конкурентен световен ред, но според Поптодорова световният ред се разпада и на негово място идва глобално безредие.
Тя коментира и терористичните актове, посочвайки съперничеството между държавите, на чийто фон атентатите ще продължават.
Анализ заслужава преоткритото партньорство между Русия и Щатите. Същевременно сътрудничеството на Русия с Китай е видимо в западната ни съседка Сърбия.
Сложните геополитически фактори създават за България сложна обстановка. "Изборите вече са сложни, вече е трудно и ще става още по-трудно", допълни Поптодорова.
Проф. Стефан Хаджитодоров от Центъра за изследвания на националната сигурност и отбрана отбеляза мисиите на ЕС в Косово и Босна и Херцеговина, където България също участва. Освен мироопазващи и мироналагащи функции, последните години има развития в рамките на общата политика, ориентирана към създаване на общи структури за отбрана.
Той припомни Европейския фонд за отбрана от 2017 година, който е ориентиран към научните изследвания в областта на отбраната и придобиването и експлоатацията на способности.
България участва в няколко проекта по линия на ПЕСКО. По отношение на военната мобилност водещата страна е Холандия. Целта е да се улесни придвижването на военни сили в рамките на ЕС.
Страната ни е партньор в проекта за морско надграждане и изграждане на логистични хъбове. България е предложила да бъде водеща нация по проекта за модулен елемент за бързо разгръщане на подводни интервенции.
Ако идеята е с Европа на нациите да бъде разрушен ЕС, тогава си представям Европа на отечествата, със суверенни нации, коментира Хаджитодоров.
Иначе, според него, няма как ЕС да функционира както досега, но с разделение между нациите.
martin-dichev
на 19.03.2019 в 15:44:00 #7Кога да ти вярваме уважаема когато те избирахме от БСП през далечната 1996г. в Габрово и ти организирахме срещи по селата,и се борихме ,уж да ни защищаваше интересите на обикновените хора!Недостоен човек,дано Господ вижда всичко и да не ти прости!
Comon Sense
на 19.03.2019 в 12:41:30 #6Политическото пространство е толкова замърсено, че вони. Какви войни, какви заевоевателни монстери. Спрете се и се обърнете към истинските проблеми. Икономика , образование и здравеопазване - това трябва да са темите за разговор - всичко останало е само в служба на чужди интереси.
el viejo
на 19.03.2019 в 12:37:57 #5А, Вие госпожо в замена на това, което твърдите сте от всякъде готова за панделата!
coco7
на 19.03.2019 в 12:24:10 #4Атлантическият ни клуб стана свърталище на еврейски клептомани.
bgplus
на 19.03.2019 в 12:20:37 #3Поптодорова-цирка е пълен!
QWE
на 19.03.2019 в 11:57:14 #2Пък аз съм винаги готова да проверявам сигурността на парфюмериите по летищата.. Мъка, мъка.. Веч на мъка го докарах.. Само по родни медии да са прославям.. При толкоз много бурканчета с помада по чужбинските летища..
Потребител
на 19.03.2019 в 11:32:08 #1Скъпа Редакция, кой плаща активното даване на трибуна на тази крадлива баба напоследък?