"Ние имаме най-голям реален ръст на доходите, а в същото време сме с най-пълните ресторанти, най-високите цени, най-задръстените пътища и най-мрънкащите хора. Не сме толкова бедни материално, колкото духовно".

Това мнение изрази пред БНТ Васил Велев, председател на общото събрание на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Той отчете, че българската индустрия е надолу, а конкурентоспособността е загубена заради зелената сделка. 

Васил Велев очаква бюджетен дефицит до 5% от БВП до края на 2026 г. при планирани 3%

Васил Велев очаква бюджетен дефицит до 5% от БВП до края на 2026 г. при планирани 3%

Големите харчове предстоят през четвъртото тримесечие, предупреди той

"Възможностите за намаляване на инфлацията е преразглеждане на санкциите към Русия, както и преразглеждане на зелената сделка", призова Велев.

Бившият социален министър Христина Христова посочи, че повишаването на цените ще продължи.

И представи статистика: минималната пенсия и заплата от 2022 до 2026 г. се увеличиха с около 80%. Средната заплата се увеличи с около 60% за същия период, отчете Христова. 

овече остава превес за високи цени, невъзможността да се набавят необходимите стоки и услуги", посочи Христова на фона на данните, които представи за заплатите и пенсиите.

Тя изтъкна, че ще е много тежка задачата за новото управление на Румен Радев за бюджет 2026 и за бюджет 2027. Разходната част в бюджета трябва да бъде намалена, но да не се забравят уязвимите групи, както и бизнесът. Трябва да бъдат намерени антиинфлационни мерки, настоя Христова.

И призова - да не се въвежда таван на цените и намаляване на ДДС. 

Васил Велев: Кабинетът подклажда инфлацията с 20 евро за скъпите горива

Васил Велев: Кабинетът подклажда инфлацията с 20 евро за скъпите горива

Да се използва повече градският транспорт и да не се вдига билетчето