Министерство на културата превръща България в културната пустиня на Европа. Това се посочва в позиция на Съюза на артистите в България.
Отбелязва се, че наближаващите 100 дни от началото на управлението на правителството са преминали в необяснимо бездействие от страна на Министерството на културата във всички сфери на управлението му.
Изтъква се, че липсва яснота за извършване на дейности, проекти, събития, капиталови разходи и развитие на човешкия ресурс.
Без "биоразнообразието" на всички участници в културата и изкуството, България ще се превърне в пустинята на културната карта на Европа, предупреждават от Съюза.
Те припомнят, че на единствената досега среща с представители на синдикатите и театрите през януари министър Мариан Бачев е заявил, че иска да се работи активно по актуализиране на методиката, както и по множество други дейности, свързани с ежедневната работа. Следваща такава среща обаче не се е състояла.
Ос Съюза посочват, че директорите на държавните културни институти са в неведение как да работят в условия на недостиг на средства за дейности, заплати и капиталови разходи. Съобщено бе, че капиталовата програма е значително орязана, а част от ремонтите остават недовършени поради недостатъчно финансиране, което създава риск от удвояване на неустойките за незавършени проекти.
Освен това организаторите на ежегодните, стратегически събития, годишнини, големи културни фестивали и международни форуми нямат ясна информация относно целевото финансиране на МК, от което те напълно зависят. Това са събития, на които им предстои да стартират или вече са започнали, обвързани с множество гостувания на артисти, програмация и логистика.
От съсловното сдружение "Български музеи" сигнализират, че няма увеличение на основния стандарт на заплащане, а той продължава да бъде на 6.49%, при искания за 20 или минимум до 10% увеличение, за да може да се покрият щетите от инфлацията.
Съюзът изтъква, че рискът над 20 000 души да останат без работа и доходи за 2025 г. е огромен, голяма част от хората в сектора работят на свободна практика, чиито доходи зависят изцяло от творческата икономика.
Посочва се, че липсва стратегическо мислене на ниво методика на сценичните изкуства, което води до сриване на държавния културен сектор, но това води до срив и в независимият културен сектор.
Националният фонд "Култура" не работи въпреки бързите кадрови смени с партийни кадри и нов Управителен съвет. Няма приета индикативна програма, няма никаква яснота ще има ли финансиращи програми, подчертава се в позицията.
Отбелязва се, че при приет закон за държавния бюджет и недофинансирана система, културният сектор продължава да няма никаква представа какво следва.
По тази причина от Съюза призовават Министерството на културата да започне да работи.