Изсичането и унищожаването на горите е най-сериозният проблем на българската природа и околна среда.

Това сочат данните от проучването на "Алфа Рисърч" и „WWF", в което са участвали 990 пълнолетни граждани.

Близо 74% от анкетираните са посочили този отговор като най-сериозен проблем.

Сред 5-те най-сериозни проблема на околната среда в България се нареждат и незаконното строителство, замърсяването с медне и битови отпадъци, презастрояването на планините и Черноморието, както и липсата на достатъчно грижи от страна на държавата за околната среда.

Според Веселина Кавръкова, програмен директор на „WWF" за България, проучването доказва, че българското общество става все по-нетърпимо към екопроблемите у нас.

При предишното подобно проучване през 2006 г. проблемът с незаконното строителство е бил на 7-ма позиция в класацията за най-сериозни проблеми, а сега се нарежда на 2-ра.

Като цяло и това проучване показва, че българските институции трябва да преразгледат своята политика и в областта на екологията.

Над 80% от българите подкрепят усилията на природозащитните организации да спрат застрояването на планините и Черноморието.

Отчита се и значително повишаване на процента от българите, които не одобряват строежите на нови хотели, писти и спортни съоръжения в защитената природа на високите планини.

През 2006 г. този процент е бил едва 51,5%. В момента е 71,5%.

Парадоксално е, че голяма част от българските граждани смятат, че именно държавата трябва да финансира неправителствените природозащитни организации.

Над 60% от българите признават, че няма да отделят пари за тези организации.

Изключително голям е и броят на българите, които считат, че държавата не прави достатъчно, за да опазва и управлява добре българската гора - 77,3%.