България е един разграден двор за некачествени храни. Това заяви пред БНТ председателят на Сдружение "Обединени български животновъди" Бойко Синапов.

Припомняме, че вчера се проведе заседание на Областната епизоотична комисия в Хасково. Причината е усложнената обстановка със заразни болести при едри и дребни преживни животни в Гърция и Кипър. В южната ни съседка има огнища на шарка по овцете и козите, а в Кипър - на шап. Целта на заседанието беше да се набележат мерки за превенция срещу опасните заболявания.

Тоновете аржентински слънчоглед, пристигнали у нас - пълни с пестициди и тежки метали

Тоновете аржентински слънчоглед, пристигнали у нас - пълни с пестициди и тежки метали

Пробите показват отклонения от 3 до 5 пъти над допустимите норми

Синапов посочи, че в цяла Европа над шест месеца за дълбоко замразени меса не се допускат за преработка. По негови думи България е единственият пазар, в който това не се контролира и не се наблюдава.

По негови думи нито една наша кланица не изкупува живи телета, а родните животни се изнасят зад граница.

"От какво се произвеждат тези "наши" колбаси? Количеството сурово мляко, макар че се изкупува на много ниски, нищожно ниски цени в момента, бълват големи количества млечни продукти на пазара. Това е ясен факт, че се преработват палмови месла, сухи млека и така нататък. Многократно сме го заявявали това нещо", коментира Синапов.

Кипър умъртвява над 13 хил. говеда, овце и кози заради шап

Кипър умъртвява над 13 хил. говеда, овце и кози заради шап

Полицията е започнала разследване