Свидетели сме как една фалшива новина и манипулации могат да създадат психоза. Тази позиция изрази пред Нова телевизия Зорница Русинова, заместник-министър на труда и социалната политика.
Очевидно се използва ефекта на снежната топка, подчерта тя.
Русинова недоумява какво целят хората, които стоят зад организациите, които всяват паниката. Тя видя предизборна цел в създаването на сериозни страхове в обществото с отнемането на деца от родителите.
В такива обществени настроения всички трябва заедно да работим, смята Русинова.
Психологът Иван Игов коментира, че държавата разчита на чиновническия си потенциал, не на експертния. Истерията е създадена по класическия начин за манипулация. Преди избори се създава психоза.
Такива инциденти е имало на парламентарния вот, на европейския и сега на местните избори, отбеляза Игов.
Вчера, 11 октомври министърът на обраната и вицепремиер Краисимир Каракачанов потвърди, че няма отговорен служител от МО за истерията в Сливен.
Припомняме, че на 9 октомври стана ясно, че проверяват служител на пресцентъра на МО за истерията с децата в Сливен.
Вицеприемиерът Томислав Дончев пък заяви, че паниката в Сливен не е поредната дигитална щуротия.
Премиерът Бойко Борисов също коментира темата, като запита какво ще ги прави държавата тези деца. След това стана ясно, че ще иска помощ за разясняване на "чудовищната лъжа" с отнемане на деца.
На 7 октомври родители от няколко училища в Сливен и в Карнобат прибраха светкавично децата от класните стаи. Причината - някой пуснал слух в интернет, че социалните служби вземат деца.