Тази година над 35 експерти и доброволци на Зелени Балкани отчетоха 12 основни язовира в Южна България, реките Тунджа (от язовир Копринка до Елхово) и Марица (от Пазарджик до границата на България) и над 20 микроязовира в Южна България.

Отчетени са общо над 54 000 индивида от 46 водолюбиви вида (патици, гъски, корморани, чапли, бърнета, лиски и т.н.), както и 82 вида дневни и нощни грабливи (орли, мишелови, ястреби и др.), пойни и вранови видове.

Най-много от водолюбивите видове в отчетените водоеми са зимуващите зеленоглави патици (около 17 300) и лиските (12 300).

Значително по-малко от минали години са обаче отчетените гъсти, пеликани, лебеди.

В студени зими, когато водоемите на север от България замръзват, в страната ни се събират десетки хиляди големи белочели, сиви и червеногуши гъски, но тази година времето преди координираното преброяване е било сравнително меко и вероятно птиците все още са могли да си намират храна на север от нас.

Сред интересните наблюдения, свързани с по-мекото време, са белият щъркел, установен на язовир Розов кладенец, двете малки бели чапли на язовир Овчарица и на Поморийското езеро и черната каня на микроязовир Ковачево. Това са типични прелетни видове, които би трябвало да зимуват на юг, заедно с лястовиците и другите щъркели.

Екипите на Зелени Балкани са констатирали огромен брой нарушения - бракониерски отстрел на птици, незаконни гюмета, лов с използване на забранени методи - живи мюрета и звуци за привличане, сечи. Бяха подготвени сигнали, които ще бъдат внесени в отговорните институции.