Около 4000 души преминаха по улиците на София до Народното събрание в деня на национален протест срещу проучванията за шистов газ. В още 11 български града са организирани масови протестни действия срещу намеренията на управляващите.

Столичните протестиращи викаха "Шистов газ - не за нас", "Искаме закон". Част от тях развяваха българския трибагреник. Други пък носеха плакати с надписи "Депутати, избрани сте, за да защитава България! Разчитаме на вас!", "Мила Родина, рай без шистов газ", "Не пипайте земята и водата", "Парламентаристи, спрете фракинга на шисти", "За земята, за водата, за България", "Чиста вода - чиста душа" и "Можем ли да дишаме само смог?".
Пред парламента "дойдоха" и огромни пеперуди в тъмни цветове. Всъщност това бяха двама младежи на кокили.

Оказа се, че управляващите все пак умеят да се вслушват в гласа на народа. Марияна Петрова, един от организаторите на протеста, съобщи добрата новина.

В петък председателят на Народното събрание Цецка Цачева се е срещнала с част от протестиращите и им е съобщила, че в понеделник на извънредно заседание на икономическата парламентарна комисия ще бъде обсъден въпросът с проучването на шистов газ.
ГЕРБ са взели политическо решение да се наложи мораториум върху проучването на шистов газ, обясни Петрова.
Още в сряда мораториумът трябва да мине в пленарна зала, уверила е Цачева еколозите.

Управляващите са заявили още пред представителите на гражданското общество, че в тяхната група има консенсус и те ще подкрепят мораториум, а впоследствие ще участват в приемането на законова забрана.
Те са декларирали, че в момента тече работата върху осъвременяването на Закона за подземните богатства, синхронизирането с Европейските директиви и включването на задължителен ОВОС още на ниво проучване за всякакви сондажи за нефт и газ, обобщиха инициаторите на протестите.

Ние ще продължим с протестите, докато не бъде приет закон срещу хидрофракинга, обясни още Марияна Петрова. Мораториумът е временно решение, категорична бе тя.

Заради студеното време, част от протестиращите се бяха подготвили с термоси с топли напитки - предимно чай и кафе. Протестът се охранява от служители на реда, но за момента не се налага спиране на движението около Народното събрание.

Припомняме, протестни действия се провеждат в 12 града в цялата страна - София, Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Плевен, Добрич, Шумен, Велико Търново, Благоевград, Смолян и Казанлък.

Мотото на протеста е „Българин остани и земята си защити".

Организаторите призоваха българските граждани да се включат в мирните демонстрации, каквито ще има и в Лондон и Копенхаген, и да покажат, че българското общество е будно и може да защити земята и водата си. Те апелираха да не се допускат провокации и насилие, тъй като това би довело до негативен резултат и би поставило в риск множество граждани, включително майки с малки деца.

Над 1 000 души се събраха на протеста във Варна, съобщи БНР. От декември досега те са събрали над 400 подписа, които ще бъдат предадени в парламента. В Пловдив над 1 000 души са подкрепили подписката срещу добива на шистов газ.  В центъра на града се събраха 200 души, които ще връчат събраните подписи на общинската управа.

В Плевен инициативата бе подкрепена от Асоциацията на зърнопроизводителите и други неправителствени организации. В Бургас протестът събра 50 души на централния площад, които раздаваха листовки.

Стотици протестиращи в Добрич, сред които и бременни жени,  обявиха, че ще преминат към ефективни действия, ако до края на януари не бъде наложен мораториум върху проучванията за добив на шистов газ у нас. Към протестиращите се присъединиха и хора с плакати "Каварна иска рок, а не рак". Областният управител на Добрич организира публична дискусия за шистовия газ на 23 януари.

Около 400 души в Шумен излязоха на шествие. В протеста пред театъра се включи и фолклорната група "Черните кукери" от шуменското село Веселиново.