Съхраняването на културно-историческото наследство на страната ни през вековете и занапред е наша мисия, която ще продължи.
Това каза директорът на столичния Регионален исторически музей доц. Венета Ханджийска при откриването на изложбата "Архитект Адолф Вацлав Колар - първият градски архитект на София - 140 години".
Експозицията представя творчеството на един от най-значимите архитекти, оформили облика на София след Освобождението през 1878 г. За доц. Ханджийска архитектурата на Адолф Вацлав Колар представлява трансформацията на града.
Изложбата за Антонин Вацлав Колар се организира в навечерието на празника на София - 17 септември. Тя може да бъде разгледана между 14 септември и 3 октомври. За пръв път ще бъде изложен експонат от царската чакалня на проектираната от Колар Софийска гара.
Антонин Колар е назначен на 4 май 1878 г. за "Главен архитектор" на бъдещата българска столица. Тогава той е 37-годишен и става първият архитект на София. С труд и талант успява да превърне София с нейните 11 000 (тогава) жители в модерен европейски град.
Историческите сгради са тези, които не просто формират облика на всеки град, но са и истински "ракли със спомени" на градската памет и история. За пръв път на едно място ще бъдат представени всички проектирани от Антонин Колар сгради и обществени пространства, информират организаторите.
"Криви улици между ниски къщи от дърво и глина, ориенталски дюкянчета, страшна кал, огромни гьолища..." - така описва града роденият във Виена Константин Иречек, който пристига тук през зимата на 1879 г., а по-късно обобщава в дневника си: "София е българската Венеция, само че потънала в кал".
Архитект-инженер Антонин (Адолф) Колар създава първия градоустройствен план на новата столица. Той е автор на знакови обществени сгради и публични пространства. Сред тях са: Градската градина, паметникът на Васил Левски, Военното министерство и Военното училище (Военна академия "Г. Раковски", архитект Колар е автор на главния корпус, където са т.нар. Царски зали - б.р.), Софийската гара, Офицерският клуб - център на всички обществени събития и прояви.
По проект на Колар през 1881 г. във "виенски стил" започва и строежът на легендарния Грандхотел "България", който по нищо не отстъпва на луксозните хотели в Европа. След реновацията сградата е носител е на приза "Сграда на годината" и има статут на паметник на културата с регионално значение.
На откриването на официалната изложба присъства и заместник-кметът по културни въпроси в Столична община (СО) Тодор Чобанов. По думите му архитект Колар е един от строителите на София такава, каквато я познаваме. Забележително е това, че София е общоевропейски проект и тук са творили едни от най-известните архитекти в края на 19 век, допълни Чобанов.
Той благодари за подкрепата на Българската банка за развитие (ББР), защото изложбата е добър пример за старините на София такива, каквито са били някога.
При откриването на експозицията изпълнителният директор на банката Николай Димитров призова българското общество да създава стойност, но и да съхранява стойността, предаден от предците ни.
Творчеството на първия градски архитект символизира един културен и градски туризъм. То е символ на една корпоративна и социална отговорност. С идването на архитект Колар в София през 1878 г. е поставено началото на модерното градско планиране, допълни Димитров.