Четири часа кандидатите за поста главен архитект на София отговаряха на въпроси на жури и граждани, съобщават от Столичната община.
Изпълнихме си обещанието и организирахме отворен, честен и прозрачен конкурс за главен архитект, така че всеки, който имаше желание да проследи процеса да се запознае с идеите и опита на кандидатите можеше да го направи, изтъкна кметът на София и председател на конкурсната комисия Васил Терзиев.
По негови думи всеки, който е гледал излъчването на двете интервюта, би могъл да добие добра представа за кандидатите в завършващата част на конкурса.
До последната фаза достигнаха двама кандидати - арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова. Те отговаряха на въпроси пред конкурсната комисия в регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Общо четири часа продължи интервюто с двамата архитекти, като всеки от тях разполагаше със 120 минути, за да убеди журито и зрителите, че е достоен да заеме длъжността главен архитект на столицата. Кандидатите отговаряха и на по три въпроса от граждани.
Предварително бяха одобрени и оповестени 15 въпроса, а по време на интервютата комисията задаваше и допълнителни въпроси, свързани с визията на кандидатите за града, с административния им опит, с приоритети в работата, с виждането им за въвеждане на дигитални технологии и електронното разрешение за строеж.
Терзиев заяви, че сред казаното и от двамата кандидати е видял добри идеи.
Според него е изключително важно "как гражданите научават какво се случва и максимално рано да могат да бъдат въвлечени в градоустройствените процедури, защото голямата болка е, че има активност, когато вече много малко неща могат да се променят".
Той изтъкна, че дори и без действащ главен архитект, с временно изпълняващ длъжността досега са били направени много инициативи, свързани с публичността на процеса.
Терзиев счита, че друг много важен процес е да се подреди работата в Направление "Архитектура и градоустройство". Целта била да няма проекти, които предреждат, да няма специално отношение към нито един инвеститор или проектант, а да има система, която работи с ясни правила.
Кметът потвърди, че остава разделението на функциите - градоначалникът да отговаря за градоустройственото планиране, а главният архитект - за по-административната част, като има виждане за подреждане на административните процеси, за дигитализация и как да се намали административната тежест. Главният архитект има ясни задължения по ЗУТ.
Предстои конкурсната комисия да приключи работата по оценка на достигналите до финала кандидати.
На 8 април ще бъдат публикувани окончателните резултати на база на оценките, получени от кандидатите на трите етапа от конкурса - тест, практически изпит и интервю.
На 15 април е крайният срок за подаване на възражение при несъгласие на кандидат с преценката на конкурсната комисия.
Между 16 и 22 април кметът трябва да издаде акт за назначаване на длъжността главен архитект на кандидата, който е класиран на първо място.