Гражданите са големите потърпевши от акцията на ГДБОП срещу кабелните оператори в няколко града в страната. Вследствие на акцията хората останаха без телевизия и интернет през 21 век и то в страна членка на ЕС. "Това е изключително тежко посегателство върху гражданските им права, защото правото да получаваш и разпространяваш информация е основно човешко право, съгласно редица европейски конвенции... Предстои лавина от дела срещу България в Европейския съд в Страсбург и лицата, които инспирираха и допуснаха тази срамна "ювелирна" акция, следва да поемат своята отговорност."
Това пишат в писмо до медиите от Националното сдружение на кабелните оператори "Клуб 2000".
От сдружението още преди дни изказаха позицията си на пресконференция - казаха, че предстоят репресии срещу кабелните оператори в страната.
Организацията знаела за "ювелирната" акция на ГДБОП от 2 месеца, както и че тя е била поръчкова - от кабелните оператори била насилствено задигната техника, а работата им била преустановена.
"Всъщност се преследваха корпоративни интереси на организации, които целят ликвидиране на конкуренти и разчистване на пазари, използвайки държавни органи и структури, които от своя страна в старанието си многократно превишават правата си", пишат още от сдружението на операторите.
Нещо повече - според организацията спирането на интернет е блокирало дейността на редица общини и банки, особено в Югозападна, Централна Южна България и Бургас. Там бизнесът бил парализиран, а граждани се самоорганизирали за протести заради нарушените им права.
Освен това акцията на ГДБОП довела и до още 1 тежка последица - прекъснала дейността на местните телевизии "Рила", "Канал 0" и "Източни Родопи". Журналистите от медиите не били допуснати до работните се мета.
Тоест била затворена цяла една медия. И после се питаме защо "България трайно се е ориентирала към последните места по свобода на словото в света, далеч зад повечето африкански държави, което срам за страна членка на ЕС", натъртват от сдружението.
Кабелните оператори, някои от които работили в сферата от десетки години, заявяват потрес от случилото се.
Припомняме, вчера ГДБОП влезе в офиси на кабелния оператор "Кабел Сат Запад" в Кюстендил, Дупница, Благоевград и Гоце Делчев.
Вследствие на акцията голяма част от жителите на Гоце Делчев останаха без телевизия и интернет, което предизвика протест в града. Такива недоволства имаше и в други градове по страната.
По думите на адвокатът Емил Василев зад операцията на маскираните стоят корпоративни интереси.
Той коментира казуса с обиските в качеството си на правен консултант на двете най-големи браншови организации в България - Клуб 2000 - Национално сдружение на малките и средни кабелни оператори (НСМСКО), и браншовата асоциация на Българските телекомуникационни оператори.
По-рано днес вътрешният министър Младен Маринвов заяви от НС, че интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем, с който МВР ще се бори занапред.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова пък посочи, че 700 000 потребители на телекомуникационни оператори са в сивия сектор. Общо 60 телевизионни български и чужди програми на пет кабелни оператори били разпространявани в нарушение на Закона за авторското право и сродните му права.