От 2005 г. насам срещу „Мюсюлманско вероизповедание" в България са заведени 20 дела за това кой е легитимният мюфтия в страната.

Това заяви на пресконференция официалният духовен глава на българските мюсюлмани д-р Мустафа Хаджи по повод спряната съдебна регистрация на извънредната Национална мюсюлманска конференция от 31 октомври тази година.

„Недим Генджев претендира, че само неговата мюсюлманска конференция от 1996 г е легитимна. Погледнете колко човека са се записали в тази конференция - 30", обясни Мустафа Хаджи и показа документ със списък на имената на всички участници.

Мустафа Хаджи подчерта, че 14 от тях са починали, 7 са се отказали в последствие от Генджев и неговия Висш мюсюлмански духовен съвет, в съвета са само 8 човека.

Той допълни, че мюсюлманите в България за нищо на света няма да приемат Недим Генджев да ги управлява, защото не може да спечели сърцата им.

От Главното мюфтийство изразиха и съмненията си, че някой стои зад Недим Генджев.
Те не могат да си обяснят изключително малката подкрепа за него от страна на мюсюлманската общност в България и факта, че печели почти всички дела.

Ръководството на Главното мюфтийство обаче не посмя да обяви публично предположенията си и така да конкретизира твърдението.
„Ние искаме единствено най-доброто за България", подчерта главният мюфтия и допълни, че мюсюлманите в страната са обединени и не трябва да се допуска етническо напрежение, а запазване на мир.

От мюфтийството подчертаха, че съдебните дела, които се водят са много свързани едно с друго и до голяма степен решението на едно от тях зависи от решенията на другите.

„Да спрем тази съдебна борба", призоваха още от ръководството.
Главният мюфтия отправи сериозна критика и към политическите партии, които по време на изминалите предизборни кампании не са имали нищо позитивно, което да предложат на избирателите и затова са спекулирали с етническата карта.

От Главното мюфтийство обаче не пожелаха да коментират кои са тези политически партии и кръгове, но обясниха, че по тяхна информация става дума за малки партии.
Мустафа Хаджи изтъкна, че абсолютно всички документи и процедури за регистрацията на извънредната Национална мюсюлманска конференция са легитимни.

Ректорът на Висшия ислямски институт подчерта, че има съмнения за утвърждаване на „сериозна тенденция към посегателство на нашите права".
От Главното мюфтийство изтъкнаха още, че са зачестили посегателствата срещу сгради и символи на мюсюлманството у нас.

Най-много случаи на оскверняване на мюсюлманството има регистрирани в Плевен, като там предимно се чупят прозорците или се драска по стените на джамии.

Относно пукнатините в единствената джамия в столицата, Мустафа Алиш Хаджи подчерта, че не им е била предлагана помощ и не са получавали такава от страна на Столична община за възстановяване на напуканите стени. Според мюфтията пукнатината е възникнала в резултат на изкопните работи, които се извършват до джамията.