Силно завишено търсене на информация, умерено притеснение от ситуацията в страната и положителна оценка за адекватността на предприеманите от властите мерки срещу разпространението на коронавируса. Това показва проучване на агенция "Алфа Рисърч" , проведено между 29 февруари и 8 март 2020г. сред 1015 души у нас.
75% от българите следят ежедневно какво се случва в страната относно разпространението на коронавируса, 19% - от време на време, а незаинтересованите са едва 6%.
Двама от всеки трима смятат, че вирусът ще продължи да се разпространява, като ще засегне както България, така и всички страни в Европа. ¼ пък вярват, че епидемията скоро ще отшуми и светът ще се върне към нормалния си ритъм на живот.
55% от сънародниците ни са загрижени от потвърденото наличие на вируса в страната, но следват препоръките на официалните власти, 34% не са особено притеснени, а силно притеснени се чувстват 11%.
С по-загрижено поведение, следващо препоръките на специалистите, но без признаци на паника, се открояват най-вече жителите на големите градове и средните поколения.
Проучването показва, че сред младите се наблюдават най-високи нива на тревожност, но не непременно съпроводени със стриктно спазване на препоръките, а най-възрастните, които са в потенциално най-рисковите възрастови групи, са най-малко разтревожени. Тази на пръв поглед парадоксална картина отразява начина на живот на хората: притеснението на младите се подхранва от факта, че те са сред най-активно общуващите и пътуващи българи и обратно: по-слабата мобилност на мнозинството от най-възрастните жители им дава частично спокойствие, посочват от "Алфа Рисърч".
Относно индивидуалните мерки за предпазване от коронавируса 52% залагат на засилената лична хигиена, като колкото по-млади и мобилни са хората, толкова повече разчитат единствено на нея. Значително по-нисък дял (20% - 23%) са склонни засега да ограничат контактите и пътуванията си. Най-притеснените прибягват до запасяване с продукти (12%), повишено внимание за наличието на симптоми (10%) и постоянното използване на медицинска маска (9%). Най-слабо загрижената една трета от хората пък не предприема никакви специални мерки.
Действията на властите за ограничаване разпространението на коронавируса в страната получават положителна оценка от обществото - според 67% от сънародниците ни предприеманите мерки са релевантни на ситуацията. 19% са на мнение че те трябва да са по-строги, а 14% са неудовлетворени, че се налагат ненужни ограничения. Най-възрастните и най-малко притеснени хора имат очаквания за още по-строги мерки, докато най-младите и най-загрижени от разпространението на заразата ги намират за прекалени.
Проучването показва, че в първите дни след установяването на случаи на коронавирус у нас има засилено търсене на информация и повишено внимание към проблема, но не и паника.
Мерките, които властите предприемат за справяне с проблема, се оценяват като адекватни, но същевременно има ясно изразено нежелание за по-радикални промени в ежедневието - най-вече сред по-младите и активни поколения, и особено в по-дългосрочен план.