Излизането на Великобритания от ЕС (Брекзит) ще накара много българи да се завърнат у нас. Правилата, които Лондон планира за чуждите граждани, ще се окажат неблагоприятни за мнозина на фона на повишаващите се заплати в България. Това се посочва в репортаж на БиТиВи.
Официално българите, живеещи на Острова, са около 70 хил. души, но се предполага, че са над 100 хил. включително нелегално работещите и по-нискоквалифицираните.
Британските власти ще въведат изискване за уседналост от 5 години и така хората ще получат паспорт, лична карта на постоянно пребиваващ и ще имат права като граждани. Важно е коя дата ще бъде избрана за изчисляване на уседналостта. Ако човек е влязъл в страната около 2017 г., то когато се активира клаузата за излизане на Великобритания от Общността на 30 март 2019 г., той ще има 2 години уседналост и ще подава документи за искане на статут.
Правителството на Великобритания ще опита да зададе квоти за определени професии и така се надява да контролира миграцията. Ако човек работи, трябва да има над 18 хил. лири годишен доход, за да получи семейството му статут на постоянно пребиваващи. Така нелегално работещите няма да могат да останат в страната.
Икономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов посочи, че в момента България страда от демографски срив и работодателите трябва да наемат пенсионери или да привлекат хора от чужбина.
Станислав Пеев е дигитален дизайнер, който е завършил във Великобритания и се е върнал в България.
След Брекзит 27-годишният българин решава да напусне Острова. Решението на британците е само повод, но не и основната причина за дълго обмисляното му решение да започне нов живот в София.
"Мисля че за 8 години взех достатъчно от Англия опит и стаж. Животът в Англия спря да резонира с моите разбирания. В България има достатъчно възможности за млади и квалифицирани хора", посочи той, като допълни, че в Англия кариерното израстване се е превърнало във фокус на обществото, а според него животът не е само работа.
Станислав смята, че животът в България може да бъде по-пълноценен от този в Англия. Особено ако имаш знания и умения. Той вече работи в софийския офис на международна компания, в сферата на електронните разплащания.
Sterlin
на 27.09.2017 в 19:38:02 #11Tova e dosta lichen izbor. No kato pravilo, ne vizdam kak edin umen chovek bi se zavarnal ot UK v BG...osobenno ako izka da gradi semeistvo, tova e stranata kadeto da obrazova i otgleda decata si. Prosto e mnogo trudno da se napravi kakavto I da e parallel s BG... Ako choveka e na min zaplata tuka, moze bi si truva da se varne. NO, za vseki uspjal chovek v UK, taja statia po skoro e njakva evtina propaganda, njamashta nisto obsto s realnosta. I da ne se radvat tolkova che teja hora se vrastat..s tjah ste sprat I parickite koito otivat kam BG, a kakto znaeme nie chujdencite hranime BG, kato procent parichnite potoci sa mnogo po golemi ot kakvito I da e vanshni investiici...
krasimir-zahariev
на 27.09.2017 в 10:01:17 #1010 $ на час а ниска квалифкация и минимум 30 за висока квалифкация може и да върне някои хора......а иначе се връщат амо неудачниците неуспели да се реализират навън !!
orange-orange
на 23.09.2017 в 15:04:03 #9Тези завърналите се където са много добре или толкова са били в чужбина или толкова им е добрето ... но с сигурност са мамини синчета .
anonimus
на 23.09.2017 в 09:48:40 #8Подобни манипулативни статии и преди съм чела.Аз също обичам когато цифрите говорят,защото имаше време в което изобщо даже и не бяхме наясно колко много хора от емигриралите са излезнали от страната ни...И по-лошото е,че изобщо и нямат намерение да се завърнат.Яно в UK не се живее толкова лошо...
boris-gindev
на 22.09.2017 в 09:08:30 #7IT сектора не създава БВП. IT специалиста може да си живее навсякъде с добър интернет, да работи за който му плаща най добре, в световен мащаб и да си полчава съвсем прилични Европейски доходи . Проблема е че няма инженери, технолози. Те правят индустрията.а тя вдига ръста на икономиката! Лекарите са на изчезване! Кой младеж иска да стане учител сега? Там е проблема! С общаците и чистачките, които ще се върнат, нещата няма да се оправят! А бг политиците и бизнесмените, да не се радват на връщащите се, а да напрвяттака, че да задържат млдадите да ги обучават, квалифицират и да им ПЛАЩАТ ДОБРЕ!
nikolai-nikolov-JsmFHNin
на 21.09.2017 в 21:58:44 #6Стига приказки искам числа заминали толкова върнали толкова през годината другото е дрън дрън.При мен заминали преди 10 години двама върна ли се 0-цер
tania-atanassova
на 21.09.2017 в 21:38:10 #5Браво на Станислав. И аз се върнах в България след 8 години в Канада и си ми е добре.....
sevda-mircheva
на 21.09.2017 в 19:49:07 #4Браво на Станислав.. но не ми харесва идеята всички да се натикаме в София и да работим за международни компании.
АОК
на 21.09.2017 в 14:41:56 #3Станислав скоро ще разбере, че в БГ също повечето хора гонят кариери, ако ли не - трудно си мръдват пръста и оставят кариеристите да им свършат работата.
Параграф 22.
mima-vel
на 21.09.2017 в 12:29:41 #2сори Станислав.
mima-vel
на 21.09.2017 в 12:27:59 #1Светослав нещо сънува. Браво за опита му, но малко като него ще се върнат да страдат в руината България със справедливо и прозрачно професионално израстване и духовен живот не само с работа. Представям си пък как човек с 600 лв чисто, ако не е в столицата и добре образован за по-висока заплата, ще е пълноценно живеещ и извисен. Поредната манипулативна статия. На 30 години съм и ако нямам ангажименти в тази "страна" отдавна да съм фанала пътя на база на опита ми.