92% от българите смятат, че осиновяването е по-добра алтернатива от настаняване в центровете от семеен тип и дългосрочна приемна грижа. Това показва проучване за нагласите към осиновяването, представено пред социалния министър Зорница Русинова.
69% считат, че осиновяването е важен за обществото въпрос. Според 82% държавата трябва да координира процеса по осиновяване, съвместно с всички заинтересовани страни.
77% от анкетираните са на мнение, че семействата, които не могат да родят деца поради репродуктивни проблеми, трябва да осиновят дете.
56% считат, че българското общество е толерантно към осиновителите, но само 46% са съгласни, че българското общество е толерантно към осиновените.
Освен това 69% от хората са мнение, че детето трябва да знае, че е осиновено. 63% са на мнение, че родителите трябва да кажат на детето, че е осиновено, когато преценят, че е готово за това. Според 24% разкриването на тайната на осиновяването пред детето трябва да стане възможно най-рано.
Министър Зорница Русинова коментира, че повереното й ведомство е представило законодателни изменения за по-лесно осиновяване. Промените са по-скоро административни, изтъкна тя. Трябвало да се подобри системата на осиновяване, според нея.
Чести стереотипи в обществото по отношение на осиновяването са, че етносът на детето носи гена му, че осиновено дете се адаптира по-трудно в социална среда, че е по-агресивно от другите деца.
От днес до 2 октомври Българска асоциация „ Осиновени и осиновители” организира информационна кампания за осиновяването.
Comon Sense
на 26.09.2016 в 14:03:11 #1Дали детето трябва или не трябва да знае, че е осиновено? Това е въпрос който трябва да се решава от самото семейство- не е въпрос на обществено обсъждане или пък на махленската клюкарка, която ни в клин ни в ръкав ще казва на дете че е осиновено. Изключително деликатен въпрос чието решение е в ръцете на осиновителите. Те са тези които решават и избират момента да разкрият на детето че е осиновено. Зависи от много, много, много ... фактори, така че престанете да се месите законодателно в това. По-голяма групост това да се решава със закон не съм виждала.