Полиетиленовите торбички не са сериозен екологичен проблем, ако потребителите имат отговорно отношение. Това заявиха представители на българската Асоциация "Полимери" на пресконференция в София.

Според експертите проблемът е в ниската култура за сметосъбиране на българите и това, че битовите отпадъци не се изхвърлят разделно в специално определените за това контейнери.

Ако министерството на околната среда и водите въведе планираната за 1 юли 2011 г. екотакса за торбичките, повечето от фирмите в този сектор в България ще фалират. Причината е, че те са закупили определени производствени мощности и смяната с по-нови ще отнеме много време.

Преструктурирането на повечето от фирмите, които произвеждат и рециклират тънките полиетиленови торбички, може да се окаже сериозен проблем, предупредиха експертите.

Председателят на управителния съвет на асоциацията Венелин Маринов съобщи, че в България има около 15 фирми в бранша, като 3 от тях са по-големи. В тези фирми работят около 5 хил. души, които могат да останат без работа заради краткия срок, определен от МОСВ.

Таксата, която планира да въведе екоминистерството, първоначално ще бъде 15 стотинки за брой, като се очаква до 2014 г. да достигне до 55 стотинки за производството на една торбичка. Според Венелин Маринов е необходимо да бъде обезпечен гратисния период.

Освен това, ако министерството реши да въведе екотаксата, то това трябва да бъде направено плавно, за да се даде необходимото време на фирмите да се преструктурират.

Има реална опасност от нелегален внос на полиетиленови торбички от Азия или Турция, които произвеждат големи количества, довеждайки до занижаване контрола на сектора. От асоциацията смятат, че екотаксата реално ще доведе до забраната за производството на полиетиленови торбички в България.

Според специалистите трябва да се подобри сметосъбирането, да се подобри системата за разделно събиране на отпадъците, като препоръчват министерството да се бори по-усилено с нерегламентираните сметища.

От Асоциация "Полимери" развенчаха някои от основните митове около полиетиленовите торбички, като подчертаха, че най-тънките могат да се разграждат за няколко месеца, ако са в природата. Те не са устойчиви на ултравиолетовите слънчеви лъчи и затова се разграждат толкова бързо.

Една полиетиленова торбичка може да бъде рециклирана до 30 пъти. В България се произвеждат между 200 и 300 хиляди тона пластмаси. 10 хил. тона от тях са полиетиленови торбички.

Тънките торбички са около 4 хил. тона, а проблемът при тях е не толкова екологичен, колкото визуален - торбичките са леки и много лесно се закачат по клоните на дърветата например, посочиха експертите.

Реално торбичките са малка част от всички пластмаси. Пластмасовите бутилки от минерална вода и чували например са много по-сериозен проблем за околната среда, но те ще останат незасегнати от екотаксата на министерството.

Полиетиленовите торбички са до толкова навлезли в бита на хората, че животът без тях би бил много труден. Полиетиленовото фолио например запазва качеството на краставиците например повече от 14 дни.

В Румъния също е въведена такава екотакса, като първоначално тя е била в размер на 15 стотинки за брой, но след това е намалена на 10 стотинки. Тази мярка обаче не е довела до никаква промяна, алармираха експертите и допълниха, че в Румъния е започнал нерегламентиран внос от Азия и целият оборот е в сивия сектор.

В България често се дава пример с Ирландия, която въведе строга забрана за използването на полиетиленовите торбички, посочиха от асоциация "Полимери". Специалистите уточниха, че повечето страни, които се справят с проблема, имат национална стратегия, която гарантира устойчиво развитие.

В Германия, Швеция и Австрия например се рециклират над 70% от произведените полиетиленови торбички и няма екотакси, а в България този процент е около 20.

Алтернативите на полиетиленовите торбички са хартиените и биополимерните торби. Експертите посочиха, че от 1 кг. хартия могат да бъдат произведени около 100 торби за 1 кг. товар. От 1 кг. полиетилен могат да бъдат произведени между 200 и 500 торби за минимум 3 кг. товар. Освен това полиетиленът може да се рециклира многократно.

По отношение на биополимерните торбички също съществуват някои заблуди, посочиха от асоциацията. Те са от 3 до 5 пъти по-скъпи и в световен мащаб производството им е много по-малко от 1%. Те се произвеждат от царевица, картофи или нишесте и действително са бързоразградими, но ще минат много години докато производството им стане по-мащабно.

"Да не връщаме колелото на времето назад, а да бъдем по-отговорни", призоваха експертите и допълниха, че това е решението на проблема с полиетиленовите торбички.