Полиетиленовите торбички не са сериозен екологичен проблем, ако потребителите имат отговорно отношение. Това заявиха представители на българската Асоциация "Полимери" на пресконференция в София.
Според експертите проблемът е в ниската култура за сметосъбиране на българите и това, че битовите отпадъци не се изхвърлят разделно в специално определените за това контейнери.
Ако министерството на околната среда и водите въведе планираната за 1 юли 2011 г. екотакса за торбичките, повечето от фирмите в този сектор в България ще фалират. Причината е, че те са закупили определени производствени мощности и смяната с по-нови ще отнеме много време.
Преструктурирането на повечето от фирмите, които произвеждат и рециклират тънките полиетиленови торбички, може да се окаже сериозен проблем, предупредиха експертите.
Председателят на управителния съвет на асоциацията Венелин Маринов съобщи, че в България има около 15 фирми в бранша, като 3 от тях са по-големи. В тези фирми работят около 5 хил. души, които могат да останат без работа заради краткия срок, определен от МОСВ.
Таксата, която планира да въведе екоминистерството, първоначално ще бъде 15 стотинки за брой, като се очаква до 2014 г. да достигне до 55 стотинки за производството на една торбичка. Според Венелин Маринов е необходимо да бъде обезпечен гратисния период.
Освен това, ако министерството реши да въведе екотаксата, то това трябва да бъде направено плавно, за да се даде необходимото време на фирмите да се преструктурират.
Има реална опасност от нелегален внос на полиетиленови торбички от Азия или Турция, които произвеждат големи количества, довеждайки до занижаване контрола на сектора. От асоциацията смятат, че екотаксата реално ще доведе до забраната за производството на полиетиленови торбички в България.
Според специалистите трябва да се подобри сметосъбирането, да се подобри системата за разделно събиране на отпадъците, като препоръчват министерството да се бори по-усилено с нерегламентираните сметища.
От Асоциация "Полимери" развенчаха някои от основните митове около полиетиленовите торбички, като подчертаха, че най-тънките могат да се разграждат за няколко месеца, ако са в природата. Те не са устойчиви на ултравиолетовите слънчеви лъчи и затова се разграждат толкова бързо.
Една полиетиленова торбичка може да бъде рециклирана до 30 пъти. В България се произвеждат между 200 и 300 хиляди тона пластмаси. 10 хил. тона от тях са полиетиленови торбички.
Тънките торбички са около 4 хил. тона, а проблемът при тях е не толкова екологичен, колкото визуален - торбичките са леки и много лесно се закачат по клоните на дърветата например, посочиха експертите.
Реално торбичките са малка част от всички пластмаси. Пластмасовите бутилки от минерална вода и чували например са много по-сериозен проблем за околната среда, но те ще останат незасегнати от екотаксата на министерството.
Полиетиленовите торбички са до толкова навлезли в бита на хората, че животът без тях би бил много труден. Полиетиленовото фолио например запазва качеството на краставиците например повече от 14 дни.
В Румъния също е въведена такава екотакса, като първоначално тя е била в размер на 15 стотинки за брой, но след това е намалена на 10 стотинки. Тази мярка обаче не е довела до никаква промяна, алармираха експертите и допълниха, че в Румъния е започнал нерегламентиран внос от Азия и целият оборот е в сивия сектор.
В България често се дава пример с Ирландия, която въведе строга забрана за използването на полиетиленовите торбички, посочиха от асоциация "Полимери". Специалистите уточниха, че повечето страни, които се справят с проблема, имат национална стратегия, която гарантира устойчиво развитие.
В Германия, Швеция и Австрия например се рециклират над 70% от произведените полиетиленови торбички и няма екотакси, а в България този процент е около 20.
Алтернативите на полиетиленовите торбички са хартиените и биополимерните торби. Експертите посочиха, че от 1 кг. хартия могат да бъдат произведени около 100 торби за 1 кг. товар. От 1 кг. полиетилен могат да бъдат произведени между 200 и 500 торби за минимум 3 кг. товар. Освен това полиетиленът може да се рециклира многократно.
По отношение на биополимерните торбички също съществуват някои заблуди, посочиха от асоциацията. Те са от 3 до 5 пъти по-скъпи и в световен мащаб производството им е много по-малко от 1%. Те се произвеждат от царевица, картофи или нишесте и действително са бързоразградими, но ще минат много години докато производството им стане по-мащабно.
"Да не връщаме колелото на времето назад, а да бъдем по-отговорни", призоваха експертите и допълниха, че това е решението на проблема с полиетиленовите торбички.
Нидялко от Руси
на 06.01.2011 в 22:54:02 #12Това с разделното събиране в пластмасови контейнери е бошлаф работа. Българинът долу-горе се справя с изхвърлянето на боклука в металните контейнери, само да нямаше толкова клошари и не до там клошари от цигански и пенсионерски произход, които да минават и да изхвърлят съдържането отвън с цел по-лесо намиране на суровини за предаване. Изхвърленото съдържание пък се доразравя от гладни улични кучета и идилията е пълна. Отделно сметосъбирачите - тук са титани на чистотата, като блъскат кофите и им откъртват капаците не предппиемайки нищо след това, което спомага гладните улични кучета да не чакат клошарите да им изхвърлят съдържанието. Когато смениха фирмите за почистване и съответно поставиха нови кофи видях града чист, без найлонови накити по клоните и си казах, а можело. Може, но трябва поддръжка на инвентара и контрол на клошарите, които могат да бъдат впрегнати в помощ на титаните на чистотата.
bateemo
на 06.01.2011 в 22:50:55 #11Интересно, има еко такса на торбичките, а няма на пластмасовите бутилки?!?! Има на торбичките, а няма на опаковките.. Опаковка от кроасан се разгражда много по-бавно, отколкото най-тънките торбички, но за тях няма такси.. Много избирателно я карат! Във всеки случай, предпочитам да използвам пазарска чанта за многократна употреба, а като ползвам торбички ги събирам разделно (макар да няма голям смисъл, като съседите изхвърлят строителни отпадаци в същата кофа). В БГ 80% от резделните отпадаци, дори и разделно събрани, отиват за изгаряне, не за рециклиране!
Чоко
на 06.01.2011 в 22:44:55 #10Найлоновите торбички ТРЯБВА да бъдат ограничени. Има поле край Асеновград, застлано с отпадъчни полиетиленови материали от завода там. Една тревичка не расте. Да не говорим за градоветени, които са целите "украсени" с такива торбички.
rudy
на 06.01.2011 в 20:14:22 #9не спирайте пушенето защото някой щял да фалира, не спирайте наркотиците защото дилърите ще фалират ей малоумници
parcuc
на 06.01.2011 в 17:46:35 #8Вместо да се секат дърветата за хартиени торбички, което е доста абсурдно, може да се правят от ГМО картофите на BASF, то нали от тях се правеше хартия малко нонсенс
Лош дьо Галош
на 06.01.2011 в 17:09:36 #7Проблемът е, че имаме твърде много молове и твърде малко (т.е. никакви) заводи за преработка. Самата торбичка не е проблем, както и културата на потребителя. Единственото културно нещо е да се рециклира. Всички други глупости са лъжа. Трупане на планини от боклуци много ли е културно и еко? Изсичането на дървета за хартиени торбички много ли е културно и еко?
STG
на 06.01.2011 в 15:40:26 #6тия са доста тъпи, българина нямал култура ми като вижда как всички контейнери в които е събрано разделено се сипват в един камион , то бива бива експерименти тип кучето на Павлов ама чак толкова пък
Petio
на 06.01.2011 в 15:37:12 #5В бранша имало 3 големи и 12 по-малки фирми, в тях работят 5000 човека.Средно по 330 човека във фирма.Това са алибалистики.
king_for_a_day
на 06.01.2011 в 15:22:32 #4Тъпо. Защо да се налага тази такса на прозиводителя, вместо на потребителя? И в двата случая последният ще я плати, въпросът е, че така ще обхванат и вносните торбички. Ако не го напраят, значи просто някой нарочно иска да разбие българските производители за да отвори ниша и да си прибере процента ...
toshiro
на 06.01.2011 в 14:50:03 #3не мога да не откроя красивия израз: нахлуване на торбички !
ba_si!
на 06.01.2011 в 14:37:36 #2"Ако министерството на околната среда и водите въведе планираната за 1 юли 2011 г. екотакса за торбичките, повечето от фирмите в този сектор в България ще фалират." Ами да фалират Да не са се родили бизнесмени? Който може - може, върти и управлява бизнес, който не може - на пазара на труда! Писна ми сульо и пульо да ми обясняват, че аз трябва да правя или пък да не правя нещо си, защото видиш ли, неговия бизнес щял да пострада!
finta
на 06.01.2011 в 14:36:42 #1Сложете им мито 2 пъти екотаксата и ще видиме кой ще внася.