Двама доброволци разпънаха палатка и оградиха с цветя две паркинг места пред храм-паметника „Свети Александър Невски" като част от инициативата Паркинг дей. Инициативата превръща очертаните места за паркиране в обекти за творчески експерименти, културни изяви и поставя началото на нов модел за открита и достъпна за всички градска среда.
Младежите бяха украсили паркинг местата си с картини с природни пейзажи. Те разпънаха и своеобразен къмпинг, оборудван с рибарски столчета. В средата на къмпинга имаше импровизирано огнище - разпънат зелен килим, наподобяващ трева, върху който имаше разпръснати дървени стърготини в огнени цветове.
Ограда от саксии пък разделяше къмпинга от останалите места за паркиране.
Младежите приканваха гражданите да пробват късмета си в подготвена от тях игра и ако спечелят, получават награда - цвете в саксия.
Организаторите поясниха, че целта им е да направят града по-зелен и по-привлекателен. От думите им стана ясно и че си плащат паркинг местата за цял ден.
София осъмна с общо 11 преобразени паркинг места, свободни от автомобили. В рамките на един ден тези очертани паркинг места ще се превърнат във временни публични пространства с различно предназначение и дизайн. Първият PARK(ing) Day София, организиран от фондация Credo Bonum в партньорство с американската организацията Rebar, ще се случи едновременно в над 180 градове по света. Автомобил от кашони, телевизионно студио, „къмпинг" в щатските национални паркове и още много ще бъдат изненадите на парк(инг)ите.
Първите участници в PARK(ing) Day и техните парк(инг) локации са: фондация Credo Bonum - парк(инг) на ул. Славянска 2, Посолство на САЩ в България - парк(инг) пред храм-паметник „Св. Александър Невски", Полски институт в София - парк(инг) на ул. Веслец 12, Институт Сервантес - парк(инг) с подкрепата на Нов Български Университет на ул. Съборна 1, БНТ - парк(инг) на ул. Сан Стефано 29, Икономедия/в-к Дневник - парк(инг) на ул. Иван Вазов 10, Програмата free guide - парк(инг) на ул. Иван Шишман, Vivacom с два парк(инг)а пред Телефонна палата, ул. Ген. Йосиф В. Гурко 4 и на бул. Цариградско шосе 115 /The Mall/, Dunlopillo by Ora-Ito - парк(инг) пред Народно събрание (около статуята на Цар Освободител), Интерпред - парк(инг) на бул. Драган Цанков 36 пред сградата на Интерпред.
11-те парк(инг)а отвориха около 9.00 часа и ще затворят около 18.00 часа.
Според участниците в PARK(ing) Day очертаните места за паркиране са лаборатория за голямо разнообразие от творчески експерименти и дейности.
Инициативата е също част от Европейската седмица на мобилността, в която София ще участва между 16 и 22 септември, подкрепена от Асоциация за развитие на София.
Фондация Credo Bonum отправя предизвикателство да изследвате всички парк(инг)и и ви приканва да помислите за собствената си роля на гражданин в проектирането, изграждането и подобряване на градската среда.
USD
CHF
EUR
GBP
GERB1957
на 16.09.2011 в 19:43:46 #10Zlatna kofa, сера в устата ти кенеф! Ох, как сера с кеф! Боли те теб гъза, боли, но признай, как за него опяваше ми ти! Цънцър мръсен се роди, изнасилен урод си умри! Ще спра до тук с мойте рими, за да искаш още батко да те рини(е)!

GERB1957
на 16.09.2011 в 19:40:05 #9Монстъркок
Я, кажи, колко пъти те изнасилиха като малак?
Колко пъти сра, но навътре големите монстъркоци, за които говориш ?
Мощно те посипвам със лайна, ах не само кофа с лайна 
kompetent
на 16.09.2011 в 14:30:00 #8що ми звучи като паркинг гей ,то на софето ни мож угоди
бББ
на 16.09.2011 в 13:53:41 #7Аман от простотии!
GERB1957
на 16.09.2011 в 12:27:18 #6Zlatnata Kofa Kuareshma, а аз си акам върху теб

Mars
на 16.09.2011 в 12:09:25 #5Браво на младежите! Точно така трябва! Автомобилите няма да паркират на паркингите, а по тротоарите и в градинките по зелените площи ... А пешеходците ще се движат по пътното платно и по трамвайните линии! Браво, момци и девойки!

Los Angeles 90034
на 16.09.2011 в 10:36:56 #4Нюза, ю морънс се насрахте агайн!
YasoBaso
на 16.09.2011 в 10:17:46 #3"тумороу е паркинг дей в столичните сентрал ерии" =======================
Матю
на 16.09.2011 в 07:33:48 #2Предвиждам скоро време да се засилят две движения с еднакви имена (с точност до тиренцето), но с противоположни цели: NO PARKING-DAY и NO-PARKING DAY
ъ-ъ
на 16.09.2011 в 05:44:56 #1нова бг-ска дума "ДЕЙ". нюзаджийските пишман журналя скоро ще напишат "тумороу е паркинг дей в столичните сентрал ерии"


