От началото на 2025 г. в България се прилагат нови такси за пластмасови опаковки, предназначени за еднократна употреба, в съответствие с Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. Съдовете за насипна храна ще бъдат таксувани по минимум 30 стотинки, а чашите за напитки и техните капачки - по минимум 15 стотинки, съобщават от организацията "Ние, потребителите".

Новите такси са част от прилагането на европейската Директива 2019/904, която цели намаляване на отпадъците в моретата, 70% от които се състоят от пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са съдовете за хранителни продукти, пластмасовите чаши, опаковките за храни, тютюневите изделия с филтри, мокрите кърпички, сламките и други.

Въпреки прилагането на директивата, в търговските обекти в България липсват алтернативи, които да насърчат потребителите да намалят употребата на пластмасови опаковки. На клиентите често се отказва възможността да използват собствени контейнери за насипна храна, което противоречи на практиките в редица европейски държави.

В други страни от ЕС вече се прилагат стимули за търговците да обособяват "зони без опаковки", както и депозити за многократни контейнери. Освен това се провеждат кампании за популяризиране на устойчивото потребление и насърчаване на гражданите да използват собствени съдове за храна и напитки.

Габриела Руменова от организацията "Ние, потребителите" подчертава необходимостта от по-добра подкрепа за прилагането на директивата у нас. Тя отбелязва, че липсата на достъпни алтернативи и устойчиви практики в България затруднява постигането на целите за намаляване на пластмасовите отпадъци.

До 2030 г. всички опаковки в ЕС трябва да станат рециклируеми

До 2030 г. всички опаковки в ЕС трябва да станат рециклируеми

ЕС постигна временно споразумение относно нов закон за намаляване на отпадъците от опаковки