Български и чуждестранни фалшиви сайтове предлагат онлайн купуване на винетки на по-високи цени и с допълнителни такси. За това алармира компанията, която е оторизиран национален доставчик за винетки, Интелигентни Трафик Системи АД, предаде БНР.

Компанията обръща внимание на гражданите да купуват винетки само от официалните сайтове за това - Vinetki.bg, TollPass.bg и другите препоръчани от Агенция "Пътна инфраструктура" сайтове и мобилни приложения.

Освен това компанията припомня, че цените на винетките се определят от Министерския съвет и за 2025 година те не са повишавани. Практиката да се оскъпяват с допълнителни такси при закупуването им не е законна.

По-късно от Националното тол управление и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) също предупредиха за интернет платформи, които предлагат винетки на завишени цени, добавяйки скрити или необосновани такси. От АПИ призовават шофьорите да бъдат внимателни и да купуват е-винетки от интернет страницата на Националното тол управление - www.bgtoll.bg, мобилното приложение или партньорската мрежа на определената цена без никакви допълнителни такси. Годишната винетка струва 87 лв., тримесечната - 48 лв., месечната - 27 лв., седмичната - 13 лв., а за уикенд - 9 лв.

Официално винетки могат да се купят и на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване с карта. Гишета има по основните гранични контролно-пропускателни пунктове и в 27-те областни пътни управления (ОПУ). В страната са разположени общо 464 ерминала за самотаксуване.

Е-винетки се предлагат и в партньорската мрежа на АПИ чрез сайтовете www.vinetki.bg, www.tollpass.bg, www.digitoll.bg, www.yettel.bg, www.A1.bg, www.vivacom.bg, www.grabo.bg, www.my.fibank.bg www.spotins.bg, epay.bg. Винетки се продават и на каса в "А1", "Виваком", "Български пощи", "Easy Pay", "Fast Pay", "Снепла", "Ай Кю Груп", "Бул 07", "КН Враца", "Фарго Инвест Груп", "Колхида 3б", "Афатсу", "Локатор Бг", "Монтана Инс", "Ен Ай Груп 87", "Пи Ес Консултинг", "Ивет 05", "ММ Спед" "Василева и Рангелов", "Джи Ен Консултинг", в бензиностанциите "Лукойл", "Петрол", "ОМВ", "ЕКО", "Круиз", "Бенита", "Газпром", "Шел", "Инса Ойл", "ВиЕм Петролиум, сервизни центрове "Тахо Венци", от застрахователните брокери "Ай енд Джи Иншурънс Брокерс", "Ес Пи Ем Адвайзъри груп" "Омникар и Партньори", "Дженерал Брокер", "Видин Инс". Електронни винетки могат да се купят и чрез мобилните приложения ОББ , TollPass, Phyre, Амарант България, Epay и Булбанк Мобайл.

От АПИ съветват при купуването на е-винетка внимателно се да преглежда и проверява въведената информация преди да се потвърди финалното плащане. При неправилно декларирани данни се счита, че винетната такса за съответния автомобил не е заплатена. Символите от регистрационния номер могат да се вписват на кирилица и на латиница, но трябва да съответстват на самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буквата О) не са взаимозаменяеми. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

Валидността на е-винетките може да се провери на интернет страницата www.bgtoll.bg чрез бутона "Проверка на винетка", независимо откъде са купени. Статусът може да е "активен", "с изтекъл срок" или "неизползван", когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Със 150% е скочил броят на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване

Със 150% е скочил броят на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване

От началото на октомври