Охранителната професия е възникнала още в древни времена, заедно с появата на частната собственост, която е трябвало да бъде опазена. В последните години обаче тя губи своята привлекателност. Това показват данните от изследване на Българската камара за охрана и сигурност (БКОС).

БКОС отбелязва, че въпреки че технологиите все повече заместват човешкия фактор, охранителният сектор си остава сериозен работодател по брой заети лица. Около 50 000 души в България работят в сектор "Дейности по охрана и разследване". Пазарът обаче е пренаситен с охранителни фирми, а желаещите да работят тази професия стават все по-малко.

Според проучване на БКОС 90% от възложителите и 67% от охранителните фирми са на мнение, че охранителната професия е загубила своя авторитет. Резултатите показват, че нещо от очарованието на професията се е загубило, въпреки усилията на МВР, като контролиращ частната охранителна дейност орган, както и на различни организации, да подобрят подготовката на кадрите в сферата, да завишат изискванията за заемане на длъжност "охранител" и да заложат европейски стандарти за извършване на дейността.

Охранителите обичайно са първите лица, които срещаме в даден обект. Те са лицата както на охранявания обект, така и на охранителната фирма, за която работят. Често те създават първото впечатление на посетителите, а то остава най-трайно в съзнанието им. Прави впечатление, че в последните години е, че охранителите са предимно възрастни хора, твърде често пенсионери, или не чак толкова възрастни кадри, но с ниска степен на образование и капацитет за реализация или кариерно развитие в друга област.

За обикновения посетител охранителите са хора, които са длъжни да стоят по цял ден на едно място, нищо не правят, дремят или гледат телевизия, и за това им се плаща. Когато клиентът (ползвателят) на охранителната услуга мисли така, наетите охранители често биват ангажирани и със странични дейности - като почистване на сняг и есенни листа, и други нехарактерни за професията задачи. Когато работодателят е на мнение, че охранителят нищо не прави по цял ден, се старае да не му дава повече от минимално допустимото от закона заплащане. Когато охранителите не са мотивирани да се стараят в работата си, ни оставят впечатление, че са едни отегчени и невинаги любезни хора, които едва изчакват да свърши смяната им, поясняват от БКОС.

Възнаграждението също е фактор, който влияе на спада на интереса към охранителната професия. Заплащането е мярка за значимостта на положения труд и носената от служителя отговорност. Ако един охранител е оставен да охранява сам имущество за милиони, а заплащането му е ниско и отношението към него - пренебрежително, достойнството му би било наранено. Всеки човек очаква трудът и личността му да бъдат оценени и уважени, тъй като това е в известна степен измерител за собствената му себереализация и самочувствие.

Според 80% от клиентите в сферата има глад за кадри, но няма интерес, защото заплащането е твърде ниско и не е атрактивно дори за пенсионери. Близо 60 процента от охранителните фирми смятат, че изискванията на клиентите са твърде високи и не отговарят на пазарните цени и заплащането на охранителния труд. От БКОС подчертават, че се получава порочен кръг - клиентите не гледат на охраната като на сериозен труд и затова плащат малко, а очакват много. Работодателите трудно намират мотивирани, сериозни хора за професия, която е силно обезценена в очите на обществото. Мнението на клиентите не би се променило много и порочният кръг ще продължава да функционира, докато има охранителни фирми, които са готови на всяка цена да вземат обект, независимо как и какви хора ще намират да го охраняват.

Според Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) се забелязва спад в качеството на услугата "Физическа охрана", защото се назначават лица, които нямат интерес към дейността, която извършват. Голяма част от тях са хора над 65-годишна възраст и не познават нормативната уредба по ЗЧОД. Като основни причини за намалелия интерес към професията от ГДНП изтъкват ниското заплащане, отдалечеността на обектите, лошите условия на труд, както и допълнителните задачи, които се поставят от възложителите по договорите.

Директорът на Колежа по охрана и сигурност "Св. Георги Победоносец" Илка Алексиева подчертава, че няма интерес към позицията "Физическа охрана на обекти", но за Лична охрана и за Банкова охрана и инкасова дейност кандидати има достатъчно.

Българската камара за охрана и сигурност отбелязва, че за девалвирането на охранителната професия имат принос и пазара, и обществото. Ако искаме да имаме надеждна частна охранителна дейност, допринасяща на пазарен принцип за повишаване на обществената и гражданска сигурност, трябва да изградим уважение към професията и към личността на хората, които я упражняват, поясняват от БКОС.

Охранители от частна фирма окрали нафтата от резерва в Горна Оряховица

Охранители от частна фирма окрали нафтата от резерва в Горна Оряховица

Задържани са 6 лица в момента на кражба.