Над 13 600 ракети за борба с градушките е осигурила държавата тази година - с 1500 повече спрямо 2024 г. Това съобщи при откриването на активния сезон по градозащита в Пловдивско земеделският зам.-министър Иван Капитанов, цитиран от Нова телевизия.
Първите сериозни градушки се очакват до края на тази седмица. Сезонът обаче и с искане за по-високи заплати за работещите в полигоните към Изпълнителна агенция "Борба с градушките" (ИАБГ).
В част от командните пунктове липсват достатъчно специалисти. Месечното възнаграждение в сектора е между 1200 и 2000 лева. В ход са преговори с Министерство на финансите за по-високи заплати. Първоначално е били заложено увеличение на възнагражденията на служителите с 15%.
Предстои внедряване на генераторния способ за борба с градушките в района на Кюстендил. За момента обаче още не са изградени допълнителните ракетни площадки, които се очакваше да бъдат готови още през тази година.
"25 ракетни площадки имаме в момента в някои области от страната - във Видин, в Сливен, в Пловдив, в Хасково. Надяваме се в максимална степен да подобрим работата в тези зони за защита", коментира Капитанов.
От Министерството на земеделието и храните (МЗХ) информират, че освен с осигурените ракети, защитата от градушки е обезпечена и с 3 самолета. Самолетният способ се използва в Северна централна и Североизточна България без зоните, които попадат в подходите за кацане и излитане на гражданските летища, военни зони и зона от 5 морски мили, разположена до държавната граница.
"Служителите на ИАБГ са в готовност за градоопасния сезон и ще положат максимални усилия да защитят продукцията на стопаните на всички места в страната, където се осъществява контрол срещу градушки", коментира Капитанов.
По думите му с изграждането на 25-те нови ракетни площадки ще се повиши ефективността от работата на противоградовата защита и ще се уплътни мрежата от ракетни площадки в областите Пловдив, Сливен, Хасково, Стара Загора, Плевен и Видин. Предвидено е и създаване на нова регионална дирекция за борба с градушките на изток от град Плевен, към която ще има 28 ракетни площадки.
Заради невъзможност да се използват ракетен и самолетен способ, за прилагане на метода на засев с наземни генератори са определени областите Кюстендил и Перник в Югозападна България и Ямболска и Бургаска област в Югоизточна България.
Противоградовата защита ще обхване около 25 млн. дка обработваеми площи в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен от 11 командни пункта и 262 ракетни площадки към тях. През активния сезон тази година ще бъде осигурено радарно покритие на атмосферата над територията на цяла България чрез седем метеорологични радарни станции, като данните ще се предават регулярно към държавните институции за по-добра превенция и бърза реакция.
glider
на 15.04.2025 в 14:04:47 #1Май "Локо" Пд "вързаха" бюджета за следващата година.