С гласувано в социалните мрежи решаваме кои са думите на 2024 г. Предложенията ще се събират от 6 до 10 януари в страниците на платформата "Как се пише" във Facebook, в Threads и в X. Това съобщават от "Как се пише".

Жури, състоящо се от шестима души, ще отсее 10 думи от 30-те предложения, събрали най-много гласове. Журито е съставено от д-р Павлина Върбанова - създателка на платформата "Как се пише?", доц. Георги Лозанов - философ и медиен експерт, Веселина Седларска - журналистка и писателка, Доротея Николова - учителка по български език и литература и журналистка, д-р Иван Ланджев - поет и есеист, както и актьорът и влогър Стефан Попов - Чефо.

След това в периода от 13 до 18 януари на сайта на платформата "Как се пише" ще се проведе анкета, която ще определи трите най-важни думи за българите през 2024 г. Резултатите ще бъдат обявени на 20 януари.

Основателят на "Как се пише" д-р Павлина Върбанова подчерта, че е добре да се чуе гласа на хората в турбулентни времена. Според нея осмислянето на събитията през изминалата година е стъпка към общ разговор за това какво е важно за нас и как да продължим. Тя е на мнение, че политическата криза и нестабилността ни се отразяват все по-силно. Върбанова посочва, че трябва да се търсят допирни точки, а не да се чертаят разделителни линии.

"Думи на годината с Как се пише?" включва анализ на медийното съдържание на български език. Борбата с дезинформацията е в центъра на вниманието на кампанията заради необходимостта от повишаване на осведомеността ни как да разпознаваме подвеждащата информация. Организаторите обръщат внимание, че с развитието на технологиите се увеличават методите за пропаганда, манипулация и подвеждане на аудиторията, и си поставят за цел да допринесат за противодействието срещу тези явления.

Онлайн гласуване решава кои са думите на 2023 г. за българите

Онлайн гласуване решава кои са думите на 2023 г. за българите

Проучването се провежда онлайн и в три етапа