Преди едно съоръжение да бъде пуснато да работи, се прави документация. След това екип от инженери дава заключение дали то може да бъде пуснато в употреба. Това обясни пред БНР инж. Димитър Бичев, председател на Управителния съвет на Сдружението на собствениците на атракционни съоръжения в България.
Припомняме, двама души паднаха от люлка в лунапарк в Ямбол, като единият е в тежко състояние.
Фирмата, притежаваща злополучния атракцион, е член на сдружението и Бичев обясни, че разполага с паспорт за техническа безопасност за него.
Инж. Бичев посочи, че всяка година всички съоръжения у нас минават на преглед.
"Има наредба, по която се работи. Тя допуска фирми, които имат интерес да се занимават с тази дейност на пазарен принцип, да го правят. На територията на България в момента работят две фирми, които правят инспекция. Моето лично мнение е, че не са достатъчни", коментира той.
Бичев отбеляза, че доста години в България е нямало инциденти, след като се е въвел контрол върху съоръженията, отбеляза той.
По нугови думи обаче там, където има човешки фактор и машини, винаги е възможно това да се случи.
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти, заяви на свой ред Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".