Между 50 и 70% е спаднало потреблението на найлоновите торбички с дебелина под 15 микрона. Това е станало само за 18 дни - от 1 октомври, когато беше въведена продуктова такса от 15 ст. за тях, съобщи на пресконференция в БТА зам.-председателят на Българска асоциация Полимери (БАП) Цветанка Тодорова, цитирана от money.bg.
Тодорова подчерта, че вече е изпълнена целта на екоминистерството за ограничаване на ползването на най-тънките найлонови торбички. Заради намалението потребление обаче може да се стигне и да съкращения във фирмите производителки.
От БАП припомниха, че съгласно наредба на МОСВ от 1 октомври беше въведена продуктова такса от 15 стотинки на брой торбичка с дебелина под 15 микрона, което означава, че нейната цена на пазара трябва да е минимум 16 стотинки (себестойността на найлоновата торбичка е около 1 ст.). От началото на следващата година екотаксата се увеличава на 35 стотинки за брой, а през 2014 г. ще бъде вече 55 стотинки.
Според Тодорова нужно е обаче повишаване на културата на потребление на торбичките, към тяхното събиране и рециклиране. Ако те се събират, могат да се рециклират до 27 пъти с влагането на само 10% свеж полиетилен.
На пресконференцията бе посочено, че търговците не са длъжни да продават найлоновата торбичка, както се твърди от тях, защото тя може и да бъде включена в цената на продукта. През последния месец се е увеличило производството на найлоновите пликове без дръжки, тъй като по закон всички продукти, които се продават трябва да бъдат опаковани, а вече не е изгодно това да става с най-тънките найлонови торбички.
От БАП посочиха, че в редица градове - София, Нова Загора, Кърджали, са се появили фалшиви проверяващи, които твърдят, че ще налагат глоби, ако не се продават найлоновите торбички. От асоциацията трябва да знаят, че това не са представители на МОСВ и освен това има гратисен период от 20 дена от 1 октомври за продажба на стари найлонови торбички и без платена екотакса.
Фирмите производителки пък се опасяват и от нелегален внос на най-тънките найлонови торбички, защото с изключение на Ирландия в другите държави не се плаща продуктова такса и може да бъдат внесени на по-ниска цена.
Mike
на 20.10.2011 в 02:07:10 #4Не мога да разбера какъв ви е проблемът с торбичките. Магазинът има право да продава торбичките за колкото си иска, ако ще и за 5 лв. Без значение на каква цена ги купува. И не виждам за какво "лъжене" може да става дума, стига цената на торбичката да е обявена предварително. На който не му се дават пари за торбички (което е разбираемо, и аз не давам), да си носи торбичка от вкъщи като ходи да пазарува и тва е. Най-добре платнена торбичка, не найлонова. Ако за някого още не е ясно: целта на екотаксата е ТОЧНО тази: да не се купуват торбички за щяло и не щяло, само защото хората ги мързи да бръкнат за стара торбичка преди да излязат от вкъщи. Да не говорим за хората, които ходят да пазаруват с кола и торбичката им служи само да си пренесат нещата от багажника до хладилника...
robus
на 20.10.2011 в 01:15:23 #3Най голям удар правят пазарите продават торбичка по 20 стотинки,и така избиват надника на продавачката.Баси простотията.
Stealthblade
на 19.10.2011 в 19:29:52 #2taz нали разбираш че ти току що описа основна идея зад търговията. Да купуваш нещо евтино и да го продаваш по-скъпо печелейки от разликата. Не можеш да го наричаш измама щом и двете страни действат по собствена воля. Като не ти се дават 10ст. прави като мене - носи си с теб стара торбичка. Елементарно е.
Минувач
на 19.10.2011 в 19:14:56 #1Повишава се културата на потреблението, единствено при ПРАЗНИТЕ торбички.