Водачите, извършващи обществен превоз, вече няма да се налага да вадят удостоверение за психологическа годност на всеки 3 години, както беше досега. Днес вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев подписа Наредбата за изменение и допълнение.
"С промяната на изискването на всеки 3 години професионалните водачи да преминават през психологическо изследване, се премахва една административна тежест, която не води до значително повишаване на пътната безопасност, а само поражда предпоставки за нерегламентирани и корупционни практики.", коментира министър Христо Алексиев. Той допълни, че българските превозвачи и водачи са поставени в неприятно положение на европейски пазар, тъй като подобно изискване има само при нас.
Водачите трябва да се проверяват за психологическата годност изцяло във връзка с издаването или подновяването на свидетелство за управление на моторно превозно средство, според Директива 2006/126/ЕО. В нея се посочва, че проверката трябва да се извършва само с медицински прегледи не преди срока на валидност на СУМПС.
При постъпване на работа, водачите на такси, пътна помощ, превози за собствена сметка, обществен превоз на пътници или товари, както и за председателите на изпитните комисии, трябва да представят удостоверение на психологическа годност.
Повторно изследване за издаване на удостоверението, е нужно при отнети всички контролни точки, при временно отнето СУМПС, както и при водачи, повторно установени под въздействието на алкохол и наркотици.
За управление на МПС от категории Ттб, Ттм, С, D и подкатегории С1 и D1 се запазват изискванията за психологическа годност.
Валидността на свидетелствата за управление на МПС на водачи, притежаващи С1, С, D1 или D е намалена от 10 на 5 години през 2013 г. Тоест на всеки 5 години водачите, извършващи обществен транспорт, са длъжни да преминат медицински преглед. Лекарят, издаващ Карта за оценка на физическа годност, има право да препрати водача към допълнителни прегледи или изследвания, ако е нужно.