Министерството на културата на Северна Македония съобщи пред вестник "Слободен печат", че до момента не е получило официално писмо във връзка с инициативата на българското правителство да закупи, обнови и превърне в музей родната къща на писателя Димитър Талев в Прилеп.
Димитър Талев, родом от Прилеп, е бил вкаран в затвора в следвоенните години по обвинение, че разпространява великобългарски шовинизъм. След освобождаването си от затвора през 1948 г. той заминава за София, където живее и твори до смъртта си през 1966 г. В българската литература Талев има специално и значимо място, а през 1998 г. е включен в световната листа за отбелязване на важни годишнини на ЮНЕСКО заради приноса си към световната култура.
Българските власти взеха решение през юни 2023 г. да придобият имота, но досега не са предприели конкретни действия, въпреки че къщата е в руини и се разпада. Вчера българското правителство задължи министъра на културата Найден Тодоров да изследва възможността и да започне процедурата за закупуване на родната къща на Димитър Талев в Прилеп.
Българският служебен премиер Димитър Главчев подчерта, че въпросът не трябва да се отлага повече и призова за спешни действия за спасяване на къщата. "Трябва да се намери спешно решение, да се предприемат всички необходими действия за спасяване на къщата на великия български писател, включително и дипломатически. Дължим го на нашите деца, къщата трябва да се запази, реставрира и превърне в музей," заяви Главчев.
Проблемът се състои в това, че само собственичката на две трети от имота е изразила желание да продаде своята част, като през 2023 г. тя е поискала 100 000 евро. Третата част от имота е на друг собственик, който категорично отказва да продаде своя дял на българската държава.
Собственичката Снежана Аческа миналата година поиска от българската държава да изкупи нейния дял, за да се спаси къщата. Тя твърди, че наследниците на Талев са били изгонени от Прилеп и от Македония и са преживели подобна съдба като писателя в следвоенните години.
Министерството на културата на Северна Македония заяви, че няма правомощия по въпроси за покупко-продажба на този недвижим имот, тъй като същият не представлява защитено културно наследство. В случай че бъде получено официално писмо за споменатата къща, министерството ще даде съответен отговор според своята компетентност.
Преди 10 години Министерството на културата на Северна Македония, в сътрудничество с Турската агенция за сътрудничество и координация (ТИКА), обнови и превърна в музей родната къща на бащата на основателя на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк в село Козячик, община Жупа. Отварянето на тази къща беше сред стъпките за укрепване на македонско-турското приятелство и сътрудничество. Миналата година правителството на Северна Македония основа национална институция "Къща-паметник на Мустафа Кемал Ататюрк" в Козячик, която ще извършва музейна дейност.
chafeto
на 01.06.2024 в 12:23:09 #2Ама бутайте бе, събаряйте, Велики Македонци! защо си Ви такива съборетини? Важното е, че огромните минарета в саудитски стил започват още от Куманово и стават все повече!
NaskoZashtoto
на 31.05.2024 в 14:26:38 #1Не знам кой се занимава с опитите да се купи и възстанови къщата на автора на Железния светилник, Преспанските камбани и други шедьоври, но явно го "боли ку*а". Има маса начини да се придобие имота и да се направи там музей без формалното участие на държавата в такова начинание, но вместо това се прави ефтин политически пиар, който само прави пречките по-сериозни.