Съществува реална опасност водата на София да бъде замърсена, затова от строителния контрол настояват за спешна намеса на министъра на екологията Джевдет Чакъров, информира Дарик радио.


121 констатирани протокола за премахване на постройки, спиране на строителните работи край яз. Искър е издала Дирекцията за национален строителен контрол.
Днес бяха публикувани резултатите от проверката на строежите край яз. Искър.
Министър Чакъров трябва да се намеси, защото издадените разрешителни за строеж противоречат на нормите за използване на язовира като вододейна зона, е записано още в доклада. Инспекторите от ДНСК са проверили 118 обекта, при което е установено, че неправилно са възстановени имоти в строго охраняваната зона А.
Това е станало заради разминаване в документацията на различните служби, къде точно е границата за санитарно-охранителната зона, в която не може да се извършват никакви дейности.


От строителния контрол настояват освен министър Чакъров, за строежите да бъдат сезирани и министърът на земеделието и горите Нихат Кабил, областният управител и директорът на басейнова дирекция дунавски район.
В доклада си инспекторите препоръчват спешно да се учредят и да се означат с табели санитарно-охранителните първа и втора зона, за да не се допуска строителство и да се извършва ефективен контрол.


Част от постройките са толкова близо до водата, че има реална опасност от заливане, ако язовирът се напълни, категорични са още строителните надзорници.
От ведомството вече са поискали да се създаде междуведомствена комисия, която да реши дали да започне ефективното премахване на вече построените сгради в забравените първа и втора зона.


Проверката на строежите започна в средата на миналия месец след сигнал на „Софийска вода" до Дирекция „Архитектура и градоустройство" на Столична община. Водният концесионер сезира общината, че не е в състояние да огради санитарно-охранителната зона заради построените там къщи.