Строежите в Иракли са законни и Европейската комисия (ЕК) няма компетентност да предприеме правни действия срещу България.

Това се казва в официално писмо, с което Брюксел отговаря на сигнала на българските природозащитни организации за застрояването на зоните, предвидени за включване в НАТУРА 2000, съобщава moreto.net.

Мотивът на ЕК да не се намесва по случая е, че проектите са започнати преди 1 януари 2007 г., когато България влезе в ЕС.

Затова генералната дирекция "Околна среда" на ЕК възнамерява да преустанови работата си по случая и ще предложи на ЕК да прекрати процедурата по нарушение на следващото й заседание през септември 2008 г.

Въпреки това в рамките на 1 месец екоактивистите имат възможност да предоставят допълнителна информация по случая и ако докажат, че законите са нарушени, процедурата няма да бъде прекратена.

"Ще се възползваме от този срок, защото Министерството на околната среда и водите е подало грешна информация и така е заблудило комисията", коментира Тома Белев от коалицията "За да остане природа в България".

Той уточни, че държавата е длъжна да опазва терените, предвидени за НАТУРА, но това не се случва.

Нашата оценка за съвместимост с НАТУРА е готова от два месеца и вече имаме право да възобновим строителните работи, обясни от своя страна директорът на "Суис пропъртис" Стоян Захариев.

Фирмата инвестира в изграждането на курортен комплекс в Иракли и проектът й стана причина за протестите на екоактивистите.
Строежът беше замразен в началото на 2008 г. заради включването на терена в НАТУРА 2000.