Председателите на Синдикат на железничарите в България към КНСБ, Национален железничарски синдикат към КТ "Подкрепа", Федерация на транспортните работници към КТ "Подкрепа" и Съюз на транспортните синдикати в България настояват за спешна среща с министъра на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова.
В свое отворено писмо те посочват, че са научили от медиите за течащата подготовка на нова процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози и същевременно отлагане на края на действащия договор на Държавата с "БДЖ - ПП" ЕООД с една година. Синдикатите твърдят, че са държани в изолация от тези процеси.
Железничарите искат от министъра на транспорта и съобщенията отговори на следните въпроси:
1. Кое наложи спешното удължаване срока на договора с една година между Държавата и "БДЖ - ПП" ЕООД? Може би конкурентите на държавния превозвач не са готови за процедурата?
2. Защо поръчката се разделя на лотове, след като:
- - След изготвената пазарна оценка за железопътния сектор, определящ обхвата на задължението за извършване на обществена услуга, се дава приоритет на Вариант 1 "Възлагане на задълженията за обществена услуга в един пакет за цялата мрежа".
- - Няма изготвена национална транспортна схема.
- - Определя се лот като направление, а не на териториален принцип. Какво се случва по това направление с обслужването на отклоненията и второстепенните линии?
3. По какви критерии се определят отделните лотове? Ако се получи така, че по единия от лотовете не се яви кандидат, какво се случва, или може би се дава на държавния превозвач?
4. Осъществяването на превоз на пътници е свързано с много дейности: изготвяне и изпълнение на ГДВ, осигуряване на ПЖПС, осигуряване на правоспособен персонал, експлоатация, ремонт, екипиране, почистване, обвръзки и др. В тази връзка, по какъв начин и как ще се повиши ефективността при разделяне на поръчките на лотове?
5. Каква е позицията на българската страна и в частност на МТС, за да се защити общественият и държавен интерес?
6. Като говорим за "прозрачност", защо социалните партньори продължават да се държат на "тъмно" по поставените въпроси?
Синдикатите очакват в най-скоро време да се срещнат с министър Стоянова и да обсъдят тези проблеми.
MyH4o
на 19.11.2024 в 22:24:11 #2№1 е поизчерпал темата, но да вметна и аз, че по този начин нищо добро за България няма да излезе. Поддържането, развитието и обслужването на железопътната ни система трябва да има един-единствен стопанин. Иначе ще има хаос и смърт, а нищонеможещите ще сочат безпомощно наляво-надясно. Но очевидна е целта на това занятие - по-апетитните хапки от БДЖ да се харижат на правилните хора, а останалите да ядат голия. Време е за прочистване - кърваво
glider
на 18.11.2024 в 18:46:22 #1Айде и тия почнали да задават отговори. Ами много ясно, че се отделят апетитните "хапки" от останалата постна пица. По тях ще джиткат в най-интересните (иконовически) часове влаковете собственост на "правилните" хора, а БДЖ-то ще го д.ха, т.е. ще продължи да изпълнява "социална" функция - разбирай да вози местните бразилци на "поносима" (без пари) цена. Айде честито на печелившите.