Международната шахматна федерация (ФИДЕ) отложи до 30 септември 2026 г. налагането на санкции и ограничения срещу българските шахматисти и клубове след постигната договореност с Министерството на младежта и спорта (ММС), съобщиха от ведомството.
В официално писмо до министерството ФИДЕ е изразила благодарност за конструктивния подход на ММС при разглеждането на ситуацията с шахмата в България. Федерацията посочва, че решението за отсрочване на санкциите е признание за предприетите от министерството действия за разрешаване на проблема.
С отлагането на евентуалните ограничения към момента няма пречки българските национални отбори да участват в Шахматната олимпиада през 2026 г. Решението също така създава условия за продължаване на преговорите между заинтересованите страни и за търсене на дългосрочно решение, без да бъдат засегнати правата и спортната кариера на българските състезатели.
От ММС заявиха, че в кратки срокове ще предложат график за работни срещи с всички заинтересовани страни с цел разрешаване на продължаващите от години проблеми в българския шахмат.
ФИДЕ е заявила готовност да се включи в разговорите и да координира действията си с Европейския шахматен съюз.
Според министерството основната цел остава намирането на устойчиво решение, което да гарантира стабилното развитие на българския шахмат и безпрепятственото участие на българските национални отбори и състезатели в международни състезания.
Припомняме, че на 10 юни водещата българска шахматистка Нургюл Салимова, която завърши с поделено второ до четвърто място на Европейското първенство и е най-високо ранкираната българка в световната ранглиста на ФИДЕ, предупреди, че продължаващите административни спорове в спорта създават сериозна несигурност за състезателите. Салимова призова за бързо решение на продължаващия от години конфликт, като подчерта, че цената на споровете се плаща от състезателите и предупреди, че България рискува да загуби част от най-големите си таланти.
USD
CHF
GBP