В София Ленд днес бе представена първата в България точка за публичен безжичен достъп до Интернет. Инициатор на проекта е АСБИС България, водещ доставчик на компютърни компоненти и официален дистрибутор на Intel.
Практическата реализация се осъществява с подкрепата на процесорния гигант Intel, като част от глобалната промоция на мобилната технология Intel Centrino.

Първият увеселителен парк в България предоставя на своите посетители възможността в приятна неформална атмосфера да сърфират в Интернет, да прегледат своите имейли или да чатят с приятели директно от своите ноутбуци. При това без кабели, без специални познания или инструктори “на място”.

Единственото техническо условие за преносимите компютри е да разполагат с възможност за безжична комуникация по стандарта 802.11b. Тази функционалност е вградена във мобилните машини, базирани на технологията Intel Centrino. Това далеч не е екзотика - според познавачите на българския пазар, над 50% от продадените у нас ноутбуци през 2003 г. са именно Centrino-платформи.

Радиокомуникациите по стандарта 802.11b сами по себе си далеч не са новост – те са факт от края на 90-те години на миналия век. Досега обаче те се използват предимно като безкабелно разширение на локалните мрежи. Революцията на Centrino се изразява в простия факт, че технологията дава възможност на всеки притежател на ноутбук да бъде онлайн както в офиса така и извън него, като ползва ресурсите на световната Мрежа от някоя “гореща точка” (hotspot). Това дава нов по-широк смисъл на понятието “мобилен компютър” и предефинира термина “работно място”.

Техническото решение за мрежата за публичен безжичен достъп до Интернет е на специалистите от Соликс ЕООД. В основата е група от сървъри, които осигуряват обслужването и билинга на потребителите. Използването на “горещите точки” ще се осъществява посредством предплатени карти, като собственикът на “гореща точка” ще може да определя цената на услугата.

“Това е демократичният принцип на изграждане на системата, като към нея спокойно могат да се добавят нови и нови горещи точки,” обясни Венцислав Петров, управител на Соликс. “- В случай, че някой друг желае да изгради своя собствена мрежа от “горещи точки”, няма да има никакъв проблем да се осъществява “роуминг” между тези мрежи, така както е и при GSM-операторите,” допълни той.

В най-скоро време се предвижда изграждане на “горещи точки” на други места и разширение на мрежата. За онлайн помощ потребителите ще могат да използват разработвания в момента уеб-сайт www.hotspotbg.com, в който ще бъде публикувана бъдещата карта на горещите точки в България.